Zamknij

Jakie kary grożą za kradzież z włamaniem?

artykuł sponsorowany + 00:00, 15.07.2022

Kradzież z włamaniem to jedno z przestępstw ściganych z urzędu na podstawie przepisów Kodeksu Karnego. Po zgłoszeniu kradzieży z włamaniem policja i prokuratura przystępują do zbierania dowodów i typowania podejrzanych, nawet gdy pokrzywdzony jest temu przeciwny. Po przygotowaniu aktu oskarżenia sprawa trafia do sądu. Jakie kary grożą oskarżonym?

Czym jest kradzież z włamaniem?

Przed zapoznaniem się z wymiarem kary za kradzież z włamaniem powinno się określić, czym ona jest. Aby do niej doszło, muszą być spełnione obie przesłanki tego typu przestępstwa. Musi dojść zarówno do włamania, jak i do kradzieży. Czym jest włamanie? Włamanie to sforsowanie zabezpieczeń mechanicznych lub cyfrowych, które chronią wejście do domu, pokoju, szafy, biurka, piwnicy, przyczepy kempingowej bądź namiotu. Nieistotne jest to, jak silne były zabezpieczenia ani ile ich zamontowano. Przecięcie nawet małej kłódki i wejście do domu lub uzyskanie dostępu do zawartości szafy jest uznawane za włamanie. Następnie musi dojść do kradzieży, czyli do przywłaszczenia rzeczy. Im wyższa jest wartość przedmiotów zabranych przez przestępcę, tym surowsza kara mu grozi.

Jeśli przestępca dokona zaboru rzeczy znajdujących się np. na stoliku w restauracji lub ławce w parku, dochodzi jedynie do kradzieży. Kradzież jest ścigana na wniosek pokrzywdzonego. W przypadku przedmiotów o niskiej wartości policja odstępuje od ścigania sprawcy ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu. Szkodliwość społeczna kradzieży z włamaniem jest wyższa, dlatego ściga się ją bez względu na to, czy oskarżony sobie tego życzy.

Więcej o sprawach karnych dowiesz się na https://www.adk-kancelaria.pl/oferta/sprawy-karne

Kary za kradzież z włamaniem

Kradzież z włamaniem jest zagrożona karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Sędzia przed wydaniem orzeczenia dokonuje oceny motywacji sprawcy, a także szkodliwości społecznej popełnionego przez niego czynu. Im większych zniszczeń dokonał podczas włamania i im wyższa była wartość skradzionych przedmiotów, tym wyższy będzie ostateczny wymiar kary. Jeśli kradzież i włamanie zostaną uznane przez sąd za przypadek o niewielkiej wadze, sędzia może obniżyć wymiar kary. Okres pozbawienia wolności wynosi wtedy od 3 miesięcy do 5 lat.

Jeśli przestępca jest recydywistą, nie wykazuje skruchy i zachodzi wysokie ryzyko, że ponownie dokona kradzieży z włamaniem lub innego przestępstwa, sędzia może zastosować maksymalny wymiar kary. Dodatkowo ma prawo wydłużyć okres pozbawienia wolności o kary, które grożą recydywiście za popełnienie innych czynów zabronionych.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%