W ostatnim czasie coraz więcej Polaków miewa sen o wojnie, a w obliczu toczącego się konfliktu zbrojnego na Ukrainie taki koszmar w sposób szczególny budzi lęk i przerażenie. Warto więc wiedzieć, co mogą oznaczać sny o wojnie i czy mogą świadczyć o zagrożeniu, czy może należy je tłumaczyć zupełnie inaczej.
Osoby, którym śni się wojna, relacjonują swój sen w różny sposób. Najbardziej sugestywne i jednocześnie przerażające są wizje bycia w centrum walk, gdy śniący słyszy we śnie huk nadlatujących samolotów, spadających bomb i serie strzałów karabinów, a także widzi atakujących żołnierzy, walące się budynki, czy też śmierć ludzi. Wiele osób w sennej wizji bierze udział w walkach lub wręcz przeciwnie, widzi się jako uciekających przed działaniami wojennymi.
Bez względu na treść, sen o wojnie budzi zwykle podobne emocje u śniącego, czyli przede wszystkim silne napięcie, strach i przerażenie. To właśnie dlatego sny o wojennej treści są traktowane jako koszmary, po których wiele osób budzi się z uczuciem zdenerwowania i niepokoju.
Naukowcy wciąż nie są w stanie w 100% wyjaśnić, skąd się biorą marzenia senne. Najczęściej jednak tłumaczą to nocną aktywnością naszego mózgu, który podczas snu przetwarza informacje zgromadzone w ciągu dnia. Proces ten odbywa się w fazie REM, gdy nasze ciało jest całkowicie rozluźnione, a więc nie dochodzi do żadnych ruchów mięśni poza szybkim poruszaniem się gałek ocznych. To właśnie wtedy, gdy ciało śpi, uaktywnia się mózg, który porządkując różne informacje, „produkuje” różne wizje nazywane przez nas snami. Co ciekawe, większość z takich marzeń sennych nie pamiętamy, poza tymi, które przyśnią nam się tuż przed przebudzeniem.
Biorąc pod uwagę biologiczną genezę marzeń sennych, nietrudno wyjaśnić przyczyny snów o wojnie. Zwykle pojawiają się one u osób, które np. danego dnia oglądały sugestywny film o tematyce wojennej lub intensywnie grały w grę symulującą walkę z przeciwnikami. O wojnie śnią też często żołnierze oraz ludzie dotknięci bezpośrednio działaniami wojennymi.
Z kolei Polacy ostatnio częściej mają sny o wojnie ze względu na konflikt zbrojny na Ukrainie. Jest on przecież relacjonowany niemal non stop we wszystkich mediach, dlatego w naszej świadomości utrwala się obraz wojny, który potem mózg musi jakoś przepracować. Ponadto według niektórych teorii naukowych sny pozwalają rozładować napięcie nerwowe, co również daje nam pewne wytłumaczenie, skąd się biorą u nas sny o wojnie. U wielu osób bowiem oglądanie na ekranie telewizora potwornych obrazów przedstawiających ofiary działań wojennych, czy też zrujnowane budynki wywołuje niezwykle silne emocje. W ciągu dnia są one tłumione i dlatego dopiero w nocy mózg musi sobie z nimi jakoś poradzić.
Pomimo że z naukowego punktu widzenia wyjaśnienie snu o wojnie brzmi racjonalnie, wiele osób doszukuje się jego profetycznego znaczenia i próbuje znaleźć jego wytłumaczenie w popularnych sennikach. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ od tysięcy lat ludzie wierzyli, że sny służą do tego, by nas ostrzec przed jakimś zagrożeniem lub wręcz przeciwnie, zapowiedzieć jakieś pozytywne zmiany w naszym życiu.
Co może zatem oznaczać sen o tematyce wojennej? Jak podaje sennik.eu, sen o wojnie może mieć wiele znaczeń. W ogólnym ujęciu może sygnalizować jakieś zagrożenie, którego np. nie do końca jesteśmy świadomi, lecz zaczynamy go wyczuwać. Poprzez niepokojące wizje podświadomość może więc nas ostrzegać, że coś jest nie tak i że wkrótce staniemy przed poważną decyzją lub koniecznością rozwiązania trudnego problemu. Sen o wojnie często też oznacza istnienie jakiegoś konfliktu, który jest albo w nas samych, albo występuje w naszym otoczeniu np. w rodzinie lub pracy. tak naprawdę jednak wyjaśnienie koszmaru o tematyce wojennej wymaga zwykle przeanalizowania konkretnej wizji, ponieważ co innego oznacza np. aktywny udział w walkach, a co innego ucieczka przed agresorem.
Sen o wojnie z oczywistych względów budzi lęk i przerażenie, jednak nie należy go traktować jako czarnej przepowiedni. Sny rzadko są profetyczne – znacznie częściej natomiast informują nas o tym, co się dzieje w naszym życiu (np. jakie są nasze skryte pragnienia) lub podpowiadają, na co powinniśmy uważać. Jeśli śni nam się wojna, to najprawdopodobniej czekają nas jakieś zmiany, które niekoniecznie muszą być negatywne. Wojnę można przecież wygrać, a więc także z powodzeniem rozwiązać jakiś problem. Sen o wojnie może być również jedynie odzwierciedleniem naszych obaw o ewentualny rozwój sytuacji na Ukrainie. Warto więc przed zaśnięciem odgonić czarne myśli i pomyśleć o czymś pozytywnym, a na pewno nasz mózg wynagrodzi nas nocą wyłącznie przyjemnymi marzeniami sennymi.