Zamknij

Ścianka berlińska - czym jest i gdzie znajduje swoje zastosowanie?

artykuł sponsorowany + 11:24, 31.08.2022 Aktualizacja: 11:24, 31.08.2022
pixabay pixabay

Osypywanie się ziemi to jeden z najczęściej wymienianych problemów związanych z tworzeniem wykopów budowlanych. Istnieje kilka form zabezpieczeń, a wśród nich największą popularnością cieszą się ścianki berlińskie. Warto mieć jednak na uwadze, że nie sprawdzą się one w przypadku wszystkich rodzajów wykopów. Kiedy więc warto zdecydować się na ścianki berlińskie, a kiedy poszukać innego sposobu na zabezpieczenie wykopów budowlanych? Czym tak właściwie jest ścianka berlińska? Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o tej formie zabezpieczenia!

Ścianka berlińska - co to takiego?

Nazwa ścianki berlińskie nawiązuje do swojego pierwszego w historii wykorzystania. Konstrukcja ta bowiem została po raz pierwszy zastosowana podczas budowy Metra Berlińskiego pod koniec XIX w.

Sama ścianka berlińska to nic innego jak konstrukcja oporowa służąca do zabezpieczania zarówno płytkich, jak i głębokich wykopów. Warto mieć jednak na uwadze, że przy wykopach powyżej 10 m należy sięgnąć po inne formy zabezpieczeń. Ścianka tego typu składa się z dwóch grup elementów. Pierwsza grupa to pionowe słupy, do których najczęściej wykorzystywane są teowniki lub ceowniki ze stali. Druga grupa to z kolei poziome części opinki, do których wykorzystywane są drewniane deski bądź kantówki. W niektórych przypadkach możliwe jest również wykorzystanie elementów ze stali bądź żelbetonu.

Zalety ścianki berlińskiej

Ścianka berlińska pojawia się niemal przy każdym wykopie budowlanym. Skąd wynika tak duża popularność tego rozwiązania? Przede wszystkim ścianki berlińskie mają liczne zalety, do których możemy zaliczyć m.in.:

  • niski koszt wykonania w porównaniu do innych rozwiązań,
  • elastyczność zastosowania,
  • łatwość realizacji,
  • możliwość zastosowania w terenach zabudowanych.

Jak wygląda montaż ścianki berlińskiej?

Wiesz już, jak wygląda ścianka berlińska. W jaki jednak sposób zostaje ona zamontowana w miejscu wykopu?

Pierwszy etap składa się z umieszczenia pionowo w gruncie elementów stalowych. Są one rozstawiane w zależności od potrzeb i przygotowanego wcześniej planu. Elementy pionowe są albo wbijane, albo umieszczane w wywierconych otworach wypełnionych betonem lub substancją twardniejącą. Między poszczególnymi słupkami umieszczane są elementy opinki. Umieszczanie ich jest rozłożone w czasie i postępuje wraz z pogłębianiem wykopem.

Demontaż ścianki berlińskiej rozpoczyna się od usuwania elementów opinki, rozpoczynając od dolnej krawędzi obudowy. Demontaż jest więc odwrotnością montażu - na samym końcu usuwane są słupy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%