Zamknij

Co dzieje się z dłużnikami, gdy komornik ma go na celowniku?

artykuł sponsorowany + 12:24, 15.09.2022 Aktualizacja: 12:24, 15.09.2022
pixabay pixabay

Zadłużanie się jest coraz bardziej popularne i to nie tylko w dużych miastach, takich jak Warszawa. Ludzie mieszkający w małych miastach i wsiach często się zadłużają. Kupując luksusy czy nowe meble, nowy telewizor, nowy samochód i finansując to na raty (nie swoje pieniądze), coraz bardziej się zadłużamy. Nawet ci, którzy nie kupują żadnej z powyższych rzeczy, niekoniecznie żyją tanio. Polacy coraz bardziej przyzwyczajają się do zadłużania. To duży błąd! Co można zrobić, gdy nie radzimy sobie z długiem?

Jakie prawa przysługują komornikowi z miasta Warszawa wobec dłużnika?

Gdy nasz dług trafi do sądu, a sąd nakaże ściągnięcie należności, interweniuje komornik. Kim jest komornik i jakie ma obowiązki? Komornik (Warszawa) działa jako pośrednik pomiędzy dłużnikami a wierzycielami. Powinni dążyć do polubownego zakończenia postępowania wobec dłużnika, a wierzycielem. Może też zawierać umowy ratalne i uzgadniać terminy płatności. Uzyskanie informacji o majątku dłużnika nie stanowi problemu dla komornika. Komornik z Warszawy może zająć nieruchomości należące do dłużnika. Małe przedmioty wartościowe, takie jak biżuteria i gotówka, mogą być podjęte od razu, natomiast większe przedmioty są oznaczone do depozytu. Nie można jednak zająć środków utrzymania dłużnika. Komornik odpowiada również za to, aby wpływy z licytacji trafiły do wierzycieli.

Czym zajmuje się komornik w Warszawie?

Komornik to urzędnik, do którego obowiązków należy egzekwowanie wyroków sądowych i innych tytułów wykonawczych. Komornik może np. egzekwować roszczenie pieniężne poprzez zajęcie przedmiotów wartościowych z domu dłużnika. Komornik oprócz tego, że przychodzą do miejsca zamieszkania, mogą podjąć wszelkie kroki w celu odnalezienia dłużnika, gdziekolwiek ten się ukrywa. Komornik pobiera również informacje o majątku dłużnika – w przeszłości określano to jako oświadczenie pod przysięgą lub przysięgę wyjawienia. Przejmuje również dostarczanie dokumentów, choć niekoniecznie musi one mieć charakter urzędowy.

Komornik jest zobowiązany do działania ściśle według prawa, bez osobistego interesu i bez jakiejkolwiek stronniczości jednej ze stron. Komornik działa na rzecz terminowego, kompletnego i dokładnego wykonania dokumentów egzekucyjnych. Następnie rozpatruje żądania stron i ich wnioski dotyczące postępowania egzekucyjnego, wyjaśnia warunki i tryb odwoławczy oraz podejmuje stosowną decyzję tak, aby obydwie strony konfliktu były usatysfakcjonowane.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%