Zgodnie z najnowszymi prognozami, inflacja będzie intensywnie rosnąć jeszcze w 2023 roku i jak przewidują eksperci, już za kilka miesięcy może przekroczyć 20%. Wzrost cen w połączeniu ze słabnącą złotówką sprawia, że coraz więcej inwestorów kupuje dziś złoto. Jak żółty kruszec pozwala zabezpieczyć kapitał przed utratą realnej wartości i czy to dobry moment na jego zakup?
Złoto jest najpopularniejszym (obok srebra, platyny i palladu) metalem inwestycyjnym. Można je współcześnie kupić w formie tradycyjnych sztabek oraz monet bulionowych. Najważniejszą z inwestycyjnego punktu widzenia cechą złota jest względna stabilność ceny. Patrząc historycznie (w długiej perspektywie), ceny złota systematycznie idą do góry:
Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że w krótkim terminie (na przykład na przestrzeni roku) ceny mogą się wahać (a więc również spadać). Dlatego złoto nie jest rekomendowane jako inwestycja krótkoterminowa. Nie jest to również instrument, który pozwala na spektakularne zyski – ceny nie rosną w dużym tempie, jednak rosną stabilnie i z ogromnym prawdopodobieństwem będą rosły również w przyszłości. Zwykle na tyle, by uchronić kapitał przed inflacją (zachować siłę nabywczą zgromadzonych oszczędności).
Warto zauważyć, że dzieje się tak również w trakcie kryzysów – kiedy wyceny akcji i walut mogą drastycznie się obniżyć. Wartość złota w takich sytuacjach nie tylko nie spada, ale często także rośnie – ponieważ zwiększa się popyt. Inwestorzy wycofują kapitał z bardziej ryzykownych instrumentów i zwracają się w stronę bezpiecznych przystani, której modelowym przykładem jest złoto. Inwestycję w kruszce warto zatem traktować jako zabezpieczenie środków w długim terminie.
Złotem inwestycyjnym są sprzedawane w formie sztabek i monet bulionowych. Trzeba pamiętać, że biżuteria i monety kolekcjonerskie nie mają charakteru inwestycyjnego (tzn. ich wartość nie wynika tylko z masy kruszcu, ale też na przykład z kosztów pracy jubilera czy dostępności).
Współcześnie w złoto można zainwestować nawet niewielkie sumy. Dotyczy to szczególnie sztabek, które dostępne są w wielu wariantach w zakresie masy. Oprócz sztab pół- lub kilogramowych (których koszt w listopadzie 2022 to odpowiednio 133 i 264 000 zł), kupisz również:
To tylko kilka przykładów. Dealerzy metali szlachetnych oferują duży wybór wariantów sztab w przedziale 1 gram – 1 kilogram. Ceny i więcej informacji o tych produktach możesz sprawdzić na stronie dealera metali szlachetnych ASCOIN: https://ascoin.pl/pol_m_ZLOTE-SZTABKI-152.html. W sklepie kupisz również złoto inwestycyjne w formie monet bulionowych (popularne przykłady to Krugerrand, Australijski Kangur i Kanadyjski Liść Klonowy).
Przede wszystkim trzeba wybierać sprzedawców, którzy posiadają odpowiednie pozwolenia (więcej informacji znajdziesz zwykle na stronie internetowej sklepu). Dobrym wyznacznikiem jest również fizycznie rozumiany salon sprzedaży, w którym można obejrzeć produkty przed zakupem, a także skorzystać z porady profesjonalistów rynku kruszców. Najlepiej unikać aukcji online, portali lokalnych i innych platform, gdzie złoto nie jest sprzedawane przez profesjonalistów (lub też nie można dokładnie zweryfikować sprzedającego).
Profesjonalnym dealerem metali szlachetnych jest marka ASCOIN, której produkty kupisz w sklepie internetowym (https://ascoin.pl/) oraz w salonie sprzedaży w Warszawie, przy ul. św. Barbary 4. Znajdziesz tu także wyroby mogące stanowić elegancki prezent dla bliskiej osoby.
Maciej Maciak na finiszu kampanii
Zagłosują z Tumskiej 4.🤣
Yyy
06:33, 2025-05-17
Wielka wygrana Anwilu! Toruń bezradny w Hali Mistrzów!
W PONIEDZIAŁEK NIE UDA SIĘ NA PEWNO SIĘ NIE UDA!!!!!
KAZIMIERZ WICHURA
23:57, 2025-05-16
Tymi ulicami nie przejedziesz w sobotę
Trza iśc na wybory i anulować nieobywatelskiego partyjnego kandydata zwanego decyzją
wyborcy
23:48, 2025-05-16
„Kupiłam gaz pieprzowy”. Gembicka przyznaje, że boi się
Nowaki z pińczaty też kupiły gaz *%#)!& na maciaka?
kamień w biznesie
23:18, 2025-05-16