Wbrew obiegowej opinii, nie tylko kobiety posiadają mięśnie Kegla i nie tylko u nich pełnią one wiele istotnych funkcji. Nazwy "mięśnie Kegla" używa się potocznie na określenie całej grupy mięśni dna miednicy, które wyściełają od spodu jamę brzuszną i mają wpływ na wiele funkcji organizmu. U kobiet stawia się nacisk na ćwiczenie mięśni dna miednicy w związku z ciążą i porodem, nietrzymaniem moczu oraz satysfakcją z życia seksualnego, ale jaką dokładnie funkcję pełnią one u mężczyzn? Dowiedz się wszystkiego o mięśniach Kegla u mężczyzn i poznaj proste ćwiczenia przeznaczone do samodzielnego treningu mięśni dna miednicy!
Mięśnie dna miednicy u każdego człowieka podtrzymują narządy znajdujące się w jamie brzusznej i mają znaczny wpływ na działanie układu moczowego, układu płciowego oraz utrzymywanie stolca. Mięśnie Kegla dzielimy na trzy podstawowe warstwy, od zlokalizowanych najgłębiej mięśni podtrzymujących narządy miednicy mniejszej i pętle dźwigacza odbytu, przez środkową warstwę odpowiadającą za stabilizację nasady penisa i utrzymanie i regulację odpływu moczu po warstwę zewnętrzną, która u mężczyzn bierze udział w opróżnianiu cewki moczowej oraz procesach erekcji i ejakulacji. Mięśnie dna miednicy silnie reagują na wzrost ciśnienia śródbrzusznego. Trening mięśni dna miednicy u mężczyzny znajduje zastosowanie w leczeniu nadreaktywnego pęcherza, wysiłkowego nietrzymania moczu, zaburzeń erekcji i ejakulacji, nietrzymania moczu po operacji w obrębie prostaty czy dolegliwości bólowych w obrębie miednicy, i w takim wypadku jest najczęściej wykonywany pod okiem fizjoterapeuty.
Ćwiczenia mięśni dna miednicy można wykonywać nie tylko podczas treningu czy spotkania z fizjoterapeutą, ale przy odpowiedniej świadomości, właściwie w dowolnym momencie dnia. Warto zacząć od zlokalizowania poszczególnych partii mięśni i uświadomienia sobie, za jakie funkcje odpowiadają. Mięśnie krocza znajdują się pomiędzy kością łonową (pierwszą twardą strukturą ponad genitaliami), kością ogonową, która zakańcza kręgosłup oraz guzami kulszowymi, wyczuwalnymi w centralnej części każdego z pośladków. Kiedy już odnajdziemy te punkty, należy skupić się kolejno na poszczególnych partiach mięśni - tych otaczających odbyt, zewnętrznej warstwy odpowiedzialnej za funkcje seksualne, i warstwy środkowej - aby ją napiąć, należy usiąść na krześle z dłońmi podłożonymi pod guzy kulszowe, a następnie wyobrazić sobie, że chce się odciągnąć dno miednicy od siedzenia krzesła i jednocześnie zbliżyć do siebie guzy. Najgłębiej zlokalizowane mięśnie aktywuje się, wyobrażając sobie, że podnosi się w górę całe dno miednicy.
Kiedy już zlokalizuje się wszystkie partie mięśni dna miednicy i opanuje te podstawowe ćwiczenia, można przejść do koordynacji napięcia mięśni z oddechem - podczas ściskania mięśni robi się wdech ustami, a podczas rozluźniania wydech nosem. Następnie do codziennego treningu (lub wykonywania dowolnych innych czynności, ćwiczenia mięśni Kegla powinny wykonywać nie tylko osoby aktywne - wręcz przeciwnie, siedząca praca jest zdecydowanie czynnikiem ryzyka, jeśli chodzi o osłabienie mięśni) można włączyć następujące elementy; na początek kilkanaście ruchów miednicą w przód, tył i na boki lub ruchów okrężnych, a następnie seria rytmicznych skurczów mięśni dna miednicy. Czas rozluźnienia powinien być każdorazowo dwa razy dłuższy od czasu skurczu. Kolejnym krokiem jest utrzymywanie napiętych mięśni dna miednicy przez kilka płynnych oddechów lub po prostu podczas wykonywania codziennych czynności, oczywiście pamiętając o rozluźnieniu.
Choć trening mięśni dna miednicy może być elementem leczenia lub rehabilitacji, warto wykonywać go, zanim jeszcze pojawią się problemy - którym często właśnie w ten prosty sposób można zapobiec. Wykonywanie ćwiczeń zwiększających sprawność mięśni dna miednicy zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z nietrzymaniem moczu. Na pewno uwagę wielu mężczyzn przykuje informacja, że dzięki sprawnym mięśniom dna miednicy można osiągać dłużej trwające wzwody i uniknąć problemów z ejakulacją, a już sama świadomość własnego ciała i praca z nim często wpływa na zwiększenie satysfakcji z życia seksualnego. Inne efekty regularnego treningu mięśni dna miednicy to zwiększenie siły, wytrzymałości i reaktywności tej grupy mięśni, hamowanie mimowolnych skurczy mięśni wypieracza, rozluźnienie zbyt napiętych mięśni dna miednicy oraz znaczne zmniejszenie ryzyka występowania zaburzeń w obrębie układu moczowo-płciowego.
Więcej informacji na temat mięśni dna miednicy i ich treningu można znaleźć na stronie BeBoTrening