Zamknij

W ilu stopniach brać dziecięce ubranka

art. sponsorowany + 10:36, 04.04.2023 Aktualizacja: 10:36, 04.04.2023

Kiedy w domu pojawia się niemowlę, wraz z nim w naszych głowach rodzi się dużo pytań i wątpliwości dotyczących jego wychowania i pielęgnacji. Czy wszystko robię prawidłowo, czy o czymś zapominam, co będzie dla dziecka najlepsze? Z czasem zaczynamy „uczyć się” naszego dziecka i stajemy się coraz pewniejsi jako rodzice. Jednak w sytuacjach problematycznych, kiedy z naszym maluszkiem dzieje się coś niedobrego, wątpliwości powracają. Warto więc jak najwcześniej przygotować się do roli opiekuna dziecka, nie tylko poprzez lekturę mądrych książek i zasięganie porad innych rodziców, ale także odpowiednio dostosowując otoczenie oraz zaopatrując się w ważne akcesoria.

Większość młodych rodziców już przed urodzeniem się dziecka zaczyna kompletować wyprawkę, dobierać odpowiednie środki pielęgnacyjne i prać ubranka, tak aby ich spory zapas czekał już na swojego małego właściciela, który niebawem pojawi się na świecie.

Kapsułki, proszek czy płyn - w czym prać ubranka niemowlęce?

Generalnie zaleca się pranie ubranek niemowlęcych oddzielnie, w specjalnym proszku lub płynie do prania delikatnych ubranek dziecięcych, najlepiej stosując dodatkowy cykl płukania. Do prania tego typu tekstyliów nie powinno się stosować żadnych detergentów o intensywnych zapachach oraz płynów do płukania. Tutaj zdecydowanie wystarczy sama woda.

Można też prać ubranka niemowlaka razem z ubraniami reszty domowników, w środku, w którym pierzemy na co dzień. Warto jednak wiedzieć, że taki proszek czy płyn powinien być bardzo delikatny i mieć bezpieczny, przebadany skład. Powinien on być dedykowany alergikom lub idealnie - posiadać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Z płynu do płukania najlepiej w ogóle zrezygnować lub też stosować specjalny płyn do płukania dla dzieci.

Płyn do prania ubranek niemowlęcych to dobry wybór, dlatego że środki do prania w postaci płynu lub żelu dobrze mieszają się z wodą, tym samym lepiej dopierając zabrudzenia różnego typu, a także lepiej niż proszki wypłukują się z tkanin. Proszki są natomiast wyjątkowo skuteczne w rozjaśnianiu i usuwaniu plam z białych i jasnych tekstyliów, jednak potrzebują do tego dłuższych cykli prania oraz wyższych temperatur.

Przy okazji szukania idealnego i bezpiecznego dla delikatnej skóry niemowlaka środka piorącego, można pomyśleć także o ekologicznych alternatywach, coraz popularniejszych wśród wielu mam, jak kule do prania czy orzechy piorące. Tego typu środki nie zawierają żadnych sztucznych barwników, fosforanów, kompozycji zapachowych czy nawet mydła. Są ekologiczne - dobre dla wrażliwej skóry i dla środowiska naturalnego.

W ilu stopniach prać ubranka dla niemowląt?

Tutaj należy rozróżnić, czy pierzemy ubrania dla noworodka, niemowlęcia czy dla małego dziecka. Ubrania oraz wszelkie pieluszki, otulacze, kocyki czy pościel nowonarodzonego maleństwa muszą być koniecznie wyprane w wysokiej temperaturze, minimum 60° Celsjusza niezależnie od tego czy są nowe czy z odzysku. Natomiast rzeczy mające bezpośredni kontakt z ciałem, jak wszelką bieliznę, bodziaki, śpioszki, pieluszki i pościel powinno się wyprać nawet w 90°.

Kiedy noworodek staje się niemowlakiem, prania jest jeszcze więcej. Takie dziecko jest niezwykle ruchliwe - przewraca, czołga się, raczkuje, ulewa oraz rozszerza swoją dietę, a więc brudzi się nieustannie. Wtedy to konieczne jest stosowanie takich środków, które skutecznie poradzą sobie z plamami i zabrudzeniami różnego typu. Wszystkie tekstylia mające bezpośredni kontakt z ciałem powinno się prać w temperaturze przekraczającej 60° Celsjusza. Szczególnie tyczy się to wszelkich pieluszek czy śliniaczków oraz pościeli dziecka. Należy też pamiętać o regularnym czyszczeniu i praniu zabawek.

Z czasem można stopniowo rezygnować z codziennego prania ubranek w wyższych temperaturach. Jedynie od czasu do czasu, na przykład po infekcjach warto wyprać pościel i ubranka dziecka w gorącej wodzie.

Czy należy prasować niemowlęce ubranka?

Żelazko jest świetnym środkiem dezynfekującym ubrania. Na początku, po pierwszym praniu nowo przyniesionych do domu ubranek, warto je wyprasować. Później prasowanie ubranek niemowlęcych nie jest konieczne, ale może być pomocne przy bardzo wrażliwej skórze dziecka, jako sposób na pozbycie się wszelakich bakterii, roztoczy czy potencjalnych alergenów. Zaleca się prasowanie ubranek i tekstyliów dziecięcych do pierwszego, czasem do trzeciego miesiąca życia dziecka, przy czym niektórzy optują za prasowaniem także ręczników, kocyków i pieluch tetrowych. Pomocnym do tego urządzeniem może być parownica do ubrań, która zaoszczędzi sporo czasu i w łatwy sposób zdezynfekuje oraz odświeży ubrania.

W pierwszych latach życia dziecka pralka to najlepsza przyjaciółka rodziców, zwłaszcza młodych mam. Jest to więc idealny czas, aby stać się prawdziwym ekspertem w dziedzinie prania oraz podszkolić się nieco z szerokiego asortymentu środków piorących i świadomie wybrać bezpieczne nie tylko dla dziecka, ale i dla reszty rodziny produkty. Więcej cennych wskazówek i porad jak prać niemowlęce ubranka znajdziesz na na blogu Milove, producenta delikatnych płynów i żeli piorących.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%