Zamknij
Ważne

Obróbka CNC to również regularna konserwacja maszyn 

art. sponsorowany + 09:49, 19.09.2023 Aktualizacja: 09:50, 19.09.2023

Obróbka CNC, usługi tokarskie i usługi frezowania CNC wykorzystują w swojej codziennej działalności pracę maszyn CNC. Są one podstawą funkcjonowania firm z tej branży, mimo że są niezwykle kosztowne, tym samym coraz bardziej nowoczesne i wymagające odpowiedniego traktowania. Każdego dnia operator odpowiedzialny za daną maszynę powinien nie tylko pamiętać o jej wyczyszczeniu po zakończonej pracy, ale regularnie ją konserwować przy użyciu odpowiednich środków smarnych. Wszelkie ruchome elementy w maszynie wymagają smarowania, gdyż w innym przypadku maszyna będzie narażona na awarie i uszkodzenia części, jak również zmniejszy się jej żywotność. Maszyny sterowane komputerowo nie należą do najtańszych, a każda przerwa w ich działaniu powoduje dodatkowo ogromne straty dla firmy. Dlatego warto przewidywać wszelkie awarie i im zapobiegać.  

Rodzaje środków smarnych a obróbka CNC 

Poza ochroną elementów maszyn środki smarne pełnią również funkcje chłodzące, gdyż pochłaniają ciepło wytwarzane w trakcie ich ruchu. Inaczej elementy maszyn mogłyby ulec przegrzaniu i doprowadzić do awarii. Taka sytuacja nie tylko spowoduje wzrost kosztów, ale również stworzy zagrożenie dla pracowników i środowiska. W celu ochrony maszyn możemy zastosować: 

  • Oleje smarne, które mają postać cieczy i dzielą się na mineralne lub syntetyczne. Ich podział definiują składniki, z których są wytworzone – mineralne z ropy naftowej, a syntetyczne z produkowanych syntetycznie związków chemicznych,  
  • Tłuszcze smarne, które są w postaci stałej lub półpłynnej (od miękkich past po twarde, kruche masy) i służą do smarowania elementów maszyny. Ich zaletą jest wyższa lepkość niż w przypadku olejów, a dzięki temu dłużej utrzymują się na powierzchni smarowanych elementów. Stosuje się je w miejscach wymagających większej przyczepności, o dużym obciążeniu czy o dużych skokach temperatur. Są produkowane z np. gliceryny czy wosków, a często również z olejów roślinnych lub syntetycznych,  
  • Pasty smarne to mieszanki tłuszczów smarnych z dodatkami, jak np. grafit czy miedź. Stosuje się je m.in. do smarowania łożysk, gwintów czy śrub. W postaci miękkiej pasty dają się idealnie rozprowadzać w miejscach, w których występują duże obciążenia. Wykorzystuje się je również w miejscach zagrożonych korozją czy nadmiernym ścieraniem,  
  • Spraye smarujące, w formie aerozolu są bardzo łatwe i wygodne w użyciu. Precyzyjnie docierają do miejsc, w których ciężko byłoby zastosować postać stałą. Chronią również przed korozją, ale i do usuwania rdzy.  
  • Wyróżniamy również środki stosowane w wysokich temperaturach, do których zaliczymy oleje syntetyczne, silikonowe, poliestrowe czy np. smary ceramiczne lub grafitowe.  

Firma ZMZ Radosław Misztela, Kamil Kraska s.c. niezwykle skutecznie kontroluje jakość i ilość oleju w maszynach, którymi dysponuje. Inwestycja w nowoczesny park maszynowy to również ciągłe podejmowanie działań zabezpieczających przed jego awaryjnością. Regularne sprawdzanie poziomu oleju w zbiornikach, jego aktualnego stanu zużycia jest niezbędna, aby spełnić wszelkie zalecenia producenta maszyn określone w instrukcjach, a tym samym ograniczyć koszty napraw i zakupu nowych części.  

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%