Alergia sezonowa bywa bardzo dokuczliwa, negatywnie wpływając na codzienne funkcjonowanie alergików. Może towarzyszyć jej szereg nieprzyjemnych objawów, w tym łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie oczu, wodnisty katar, kichanie, a nawet chrypka i kaszel.
Najłatwiej byłoby po prostu unikać ekspozycji na alergeny, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jak najlepiej przygotować się na sezon alergiczny i chronić się przed nasilonymi objawami alergii? Więcej informacji na ten temat można znaleźć w dalszej części artykułu.
Alergia jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na kontakt z określonym alergenem, który u ludzi zdrowych nie wywołuje żadnych reakcji. Można wyróżnić alergię sezonową, której objawy pojawiają się jedynie w określonym czasie w roku, gdy chory ma większą styczność z wybranymi alergenami, a także alergię całoroczną, gdy na alergeny narażony może być przez cały czas. Przykładem alergii sezonowej jest alergia na pyłki roślin lub zarodniki grzybów. Przykładem alergii całorocznej jest np. uczulenie na roztocza bądź sierść zwierząt. Alergie można podzielić też na pokarmowe, wziewne i kontaktowe.
Alergia sezonowa może objawiać się różnorodnie. Często towarzyszy jej wodnisty katar, łzawienie oczu, świąd oczu, ich pieczenie i zaczerwienienie, a także objawy takie jak kichanie, chrypka czy suchy kaszel. Podstawową kwestią, jeśli chodzi o walkę z alergią, jest unikanie uczulających pacjenta alergenów. W przypadku alergii sezonowej jest o tyle łatwiej, że należy się pilnować głównie w określonym czasie roku. Problem jednak polega na tym, że niekiedy stężenie pyłków czy grzybów w powietrzu jest tak wysokie, że uniemożliwia alergikowi normalne funkcjonowanie. Aby dobrze przygotować się do sezonu alergicznego, warto znać kalendarz pylenia roślin, czyli wiedzieć, w jakich okresach roku stężenie poszczególnych pyłków jest najwyższe. Alergicy powinni śledzić również na bieżąco komunikaty dotyczące poziomu pyłków w powietrzu.
Ciężko przygotować się na sezon pylenia roślin czy zwiększone występowanie zarodników grzybów w powietrzu. Ciężko też całkowicie unikać wspomnianych alergenów, gdyż nie da się zamknąć w szczelnym pomieszczeniu, aby przeczekać najgorszy okres, zwłaszcza że może się on utrzymywać tygodniami, jak np. okres pylenia brzozy. Na sezon alergiczny przede wszystkim należy się przygotować, zaopatrując się w leki antyhistaminowe, które trzeba będzie regularnie przyjmować. Można wyróżnić pewne leki, które pomogą w profilaktyce objawów alergii oraz w ich ograniczeniu, gdy już się pojawią.
Jak podkreślono wcześniej – nie da się całkowicie wyeliminować ekspozycji na alergeny w okresie ich zwiększonej ilości w powietrzu. Można jednak pewnymi działaniami zminimalizować kontakt z nimi. Przede wszystkim należy wietrzyć mieszkanie w czasie deszczu lub bezpośrednio po deszczu – wówczas w powietrzu jest najmniej pyłków. Okres bezpośrednio po deszczu to też dobry moment na spacer. Skoro mowa już o spacerze, lepiej unikać spacerowania w miejscach takich jak lasy czy parki, zwłaszcza w suche dni oraz w godzinach popołudniowych, gdy zwykle stężenie pyłków w powietrzu jest bardzo wysokie. Jeśli już wychodzimy z domu w innym czasie, warto nosić okulary lub stosować krople do oczu, które ograniczą kontakt z alergenami. Po powrocie do domu alergik zawsze powinien zmienić odzież, a najlepiej wziąć prysznic i umyć głowę, by spłukać z siebie pyłki.
Dobrze też zainwestować w dobrej jakości oczyszczacz powietrza w mieszkaniu, który wyeliminuje z niego alergeny, a także w nawilżacz powietrza, który zadba o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa alergik. Oczywiście zaleca się też regularne sprzątanie domu, częste wymienianie pościeli, ręczników itp. Osoby z dokuczliwymi objawami alergii muszą natomiast dodatkowo w sezonie alergicznym przyjmować przepisane przez lekarza leki, przestrzegając rekomendowanych przez niego dawek. Warto też porozmawiać z lekarzem o odczulaniu – w niektórych przypadkach jest to działanie rekomendowane alergikom.
Artykuł przy współpracy z TenDoktor.pl
Anwil w półfinale! Toruń pękł w decydującym meczu
teraz jeszcze anulować pana od kawalerki i decyzji prezesa czy już zapłacił za wynajem apartamentu taki rodzinny a do domu nie wracał mając 5 minut drogi
żenada
23:45, 2025-05-21
To był niepozorny punkt w mieście
Do DD Włocławek jak macie wyświetlać reklamy z Bonżurem to ja rezygnuje z czytania waszego portalu!!!
12345
23:23, 2025-05-21
Zmiany w 800 plus od czerwca. Kto straci?
Zwróć uwagę jak szybko rząd wdrożył cichy program POdwyżek POdatków ktore POchlonęly 800+ ....
re Edmund
22:36, 2025-05-21
Policja ustaliła, kto zawinił na Barskiej
Zamiast oceny realizacji obietnic wyborczych pana Kukuckiego , czyli ciąg dalszy POpierania Pozoranctwa jak za czasów pana drrrrrr z Lubrańca ? A jak zaawansowana jest budowa miejskiej stacji paliw ,,gdzie paliwa będą tańsze nawet o kilkadziesiąt groszy '' jak zapewniał publicznie klamczuch Krzysztof ?
kronika wypadków
22:34, 2025-05-21