Zamknij

Zastosowanie poplonów w uprawie rolniczej: jakie są korzyści?

art. sponsorowany + 10:26, 29.12.2023 Aktualizacja: 10:26, 29.12.2023

Od lat uprawiasz glebę, ale zauważasz, że plony są coraz gorsze? A może dopiero zaczynasz przygodę z rolnictwem i zastanawiasz się, jak dbać o ziemię w zrównoważony sposób? Intensywna uprawa może prowadzić do zniszczenia struktury podłoża, pogorszenia jego jakości oraz zmniejszenia kolonii pożytecznych owadów i drobnoustrojów. Dlatego wiele osób rekomenduje stosowanie poplonów. Dowiedz się, jakie są korzyści.

Poplon — czym jest?

Poplon to określenie na rośliny, które wysiewa się przed plonem, po nim lub pomiędzy jednym a drugim. Zazwyczaj stosuje się gatunki, które absorbują azot z powietrza i gromadzą go w korzeniach. Są to np. gryka, owies, gorczyca, rzepik, bobik, pieluszka, gorczyca czy facelia.  Mogą być one przeznaczone na zielony nawóz, a także na siano, zielonkę lub na kiszonkę. Dzięki temu można w 100% wykorzystać pozyskane zbiory. 

Nasiona poplonowe, np. z oferty https://www.nasiona-lawrenowicz.pl/kategoria-produktu/nasiona/poplony, wysiewa się w różnych terminach. Są mieszanki:

  • ścierniskowe, które powinny trafić na pole w drugiej połowie lata po zebranym plonie. Jesienią się je zbiera na paszę lub ora na zielony nawóz;
  • ozime, które sieje się jesienią. Pozostawia się je do wiosny i wówczas przekopuje albo zbiera na paszę;
  • międzyplonowe, które trafiają na pole wraz z plonem głównym. Pozostawia się je do jesieni.

Jedną z cech charakterystycznych poplonów jest to, że dość szybko rosną. A zatem nie trzeba ich siać bardzo wcześnie, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty.

Poplony nasiona — dlaczego warto po nie sięgnąć?

Zastanawiasz się, po co siać poplon, skoro nie stanowi on plonu, a nie chcesz z niego przygotowywać paszy dla zwierząt? Warto pamiętać, że uprawa wspomnianych roślin niesie pozytywne skutki dla gleby. Otóż:

  • rośliny strączkowe absorbują azot w korzeniach. Jeśli się je zetnie i pozostawi na ziemi lub przekopie się z podłożem, zaczną się rozkładać. Zgromadzone substancje zostaną uwolnione do gleby i staną się dostępne dla roślin, które będą stanowić plon główny. W rezultacie nie trzeba ich nawozić sztucznymi preparatami, co zmniejsza koszt uprawy;
  • większość roślin poplonowych ma dobrze rozbudowany i głęboki system korzeniowy. Dzięki temu w miarę wzrostu "drążą" korytarze w glebie i "rozbijają" twarde grudy ziemi. W ten sposób głęboko do podłoża dociera woda oraz powietrze. Są one potrzebne do rozwoju wielu ważnych mikroorganizmów. Tym samym poprawia się struktura gleby, która staje się pulchniejsza i lżejsza.

Uprawa poplonu nie wymaga dużo pracy, dlatego warto się na nią zdecydować. Jeśli nie wiesz, jakie mieszanki wybrać na swoje pole, skontaktuj się z ekspertami. Oni podpowiedzą Ci, co będzie dla Ciebie najlepsze.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%