Zamknij

4 wskazówki, jak prawidłowo przechowywać opony

art. sponsorowany + 10:43, 18.01.2024 Aktualizacja: 10:43, 18.01.2024

Opony po okresie jezdnym są zwykle przechowywane w garażu, piwnicy czy budynku gospodarczym do następnego sezonu. Jednak aby po kolejnej zmianie nadal zapewniały wysoki poziom bezpieczeństwa, muszą być właściwie zabezpieczone na czas, gdy nie są używane. Warto wiedzieć, jak przechowywać opony i zapewnić sobie wiele sezonów komfortowej i spokojnej jazdy. 

Dlaczego właściwe przechowywanie opon ma znaczenie?

Niezwykle istotne jest, żeby opony letnie lub zimowe po sezonie właściwie zabezpieczyć. Nie oznacza to jedynie umieszczenia ich pod dachem. Dlaczego ma to takie znaczenie? Dobrze zabezpieczona opona:

  • nie odkształca się,
  • nie jest narażona na działanie czynników chemicznych,
  • nie pęka,
  • nie jest narażona na działanie czynników atmosferycznych.

Ważne jest więc nie tylko gdzie będą przechowywane, ale również czym będą osłonięte i jak ułożone. Tych kilka wskazówek jak przechowywać opony powinno pomóc w zabezpieczeniu ich poza sezonem jezdnym.

Jak prawidłowo przechowywać opony — praktyczne wskazówki

Przygotowanie opon do przechowywania zaczyna się już w momencie zmiany z letnich na zimowe lub odwrotnie. Cały proces obejmuje oczyszczanie, zabezpieczanie i wybór właściwego miejsca. Nie ma znaczenia, czy chodzi o ogumienie na sezon letni, czy zimowy, wygląda to podobnie.

Krok pierwszy — oczyszczanie

Przed odłożeniem opon do garażu, warto je dobrze oczyścić po sezonie jezdnym. Oznacza to przede wszystkim usunięcie drobnych kamieni, ale także błota i brudu. Po umyciu kół, np. za pomocą myjki ciśnieniowej, trzeba pamiętać o ich dokładnym osuszeniu.

Jak przechowywać opony — z felgami czy bez?

Opony można przechowywać zarówno z felgami, jak i bez. Różnić się będzie jednak sposób ich ułożenia. W przypadku samych kół są one bardziej narażone na odkształcenia. Lepiej więc unikać wieszania ich na hakach. Najlepiej ustawić je pionowo, w takiej pozycji, w jakiej znajdują się one na samochodzie. Warto także co jakiś czas obracać je, aby ciężar rozkładał się równomiernie.

Opony z felgami można zawiesić na specjalnym wieszaku lub hakach. Bez żadnych przeszkód można także ułożyć je jedna na drugiej.

W czym przechowywać opony?

Oczyszczone i przygotowane opony trzeba właściwie zabezpieczyć przed wilgocią lub innymi szkodliwymi czynnikami. Jedną z najlepszych opcji jest specjalny worek z folii LDPE lub HDPE.  Taka ochrona pozwoli cieszyć się bezpieczną jazdą w kolejnym sezonie.  

Mechanik zdejmujący z półki oponę - sklep.grala.pl

Wybór dobrych worków jest kluczowy zarówno jeśli chodzi o to, jak przechowywać opony zimowe, jak i letnie. Foliowa ochrona jest osłoną przed wilgocią, promieniami słonecznymi, ale także ewentualnymi czynnikami chemicznymi znajdującymi się w garażu czy piwnicy. 

Worki na opony od sprawdzonych producentów są wytrzymałe i odporne na rozerwanie. Duży wybór ich rozmiarów ułatwia dopasowanie produktu do konkretnych kół.

Optymalne warunki do przechowywania kół

Znaczenie ma nie tylko to, jak przechowywać opony letnie w zimie oraz zimowe podczas upałów, ale również to, gdzie się je przechowuje. Trzeba zapewnić im optymalne warunki.

Najlepsza temperatura do przechowywania opon to między –5 a +25 stopni Celsjusza. Poziom wilgotności w powietrzu nie powinien przekraczać 70%. Ponadto warto wybierać miejsca, do których nie dociera bezpośrednio światło słoneczne. Lepiej unikać także składowania opon w pobliżu źródeł ciepła i materiałów ropopochodnych oraz generujących ozon.

Wybierz sprawdzone i trwałe worki do przechowywania opon. Zadbaj o swoje koła i zapewnij sobie bezpieczną jazdę w każdym sezonie!

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%