Zamknij

Czym pociąć twardy gres. Sprzęt i materiały eksploatacyjne

art. sponsorowany + 12:15, 26.01.2024 Aktualizacja: 12:16, 26.01.2024

W tym artykule omówimy, jaki sprzęt najlepiej wybrać do cięcia gresu porcelanowego i jak wybrać odpowiedni dysk, w zależności od grubości i wykonywanych operacji

Gres to jeden z rodzajów pokrycia podłóg, który pod względem właściwości wytrzymałościowych znacznie przewyższa glazury i ścienne płytki ceramiczne. W dzisiejszych czasach gres jest bardzo często stosowany nie tylko jako wykładzina podłogowa, ale także do okładzin ścian, a nawet elewacji budynków. Ze względu na wysokie właściwości wytrzymałościowe, materiał ten poddaje się obróbce znacznie gorzej, niż płytki ceramiczne. Oprócz wysokiej wytrzymałości, gresy bywają dość grube. Jeśli standardowa grubość płytek ceramicznych wynosi około 8-10 mm, płytki gresowe mają grubość 12, 14, a nawet 20 mm. Sekretami cięcia płytek gresowych podzielą się z nami specjaliści diamentowi firmy DiStar. Opowiedzą, jaki sprzęt lepiej wybrać do cięcia płytek gresowych i jak wybrać odpowiednią tarczę w zależności od grubości i wykonywanych operacji.

Sprzęt do cięcia gresu

Obecnie istnieją 3 rodzaje urządzeń do cięcia płytek ceramicznych i płytek gresowych:

  1. Mechaniczna przecinarka do płytek. Jako element tnący w mechanicznej przecinarce do płytek występuje nóż monokrystaliczny. Obróbka płytek mechaniczną przecinarką do płytek przypomina nieco cięcie szkła za pomocą noża do szkła: najpierw drapiemy materiał nożem, a następnie odłamujemy go wzdłuż linii zarysowania. Głównym problemem mechanicznych przecinarek do płytek jest to, że linia pęknięcia płytki może pójść nie wzdłuż zamierzonej trajektorii, a więc obrabiana płytka zostanie uszkodzona. Może się to zdarzyć niezależnie od poziomu profesjonalizmu mistrza, ponieważ technologie produkcji płytek są bardzo różne, a niektóre rodzaje płytek nie nadają się do obróbki mechanicznej. Również na prawdopodobieństwo nieprawidłowego złamania się może mieć wpływ powierzchnia płytki. Jeśli jest matowa lub błyszcząca, prawdopodobieństwo zepsucia płytki podczas łamania jest niskie, ale płytka z rowkowaną powierzchnią może już pęknąć nie wzdłuż zamierzonego cięcia z dużo większym prawdopodobieństwem. Mechaniczne przecinarki do płytek wg swojej budowy są dwojakiego rodzaju - na specjalnej szynie, która jest mocowana do płytki za pomocą przyssawki i na specjalnym stole, na którym układana jest płytka. Najczęściej mechaniczne przecinarki do płytek są używane do obróbki płytek ceramicznych lub gresu o grubości nie większej niż 10 mm i dowolnych rozmiarach, nawet powyżej 3000 mm!
  2. Elektryczna przecinarka do płytek. Elektryczne przecinarki do płytek wykonują cięcie płytek gresowych za pomocą specjalnej diamentowej tarczy do ceramiki. Takie przecinarki do płytek najczęściej pracują z dopływem płynu chłodzącego, aby tarcza się nie przegrzała podczas cięcia, jednakże istnieją również przecinarki do płytek, które pracują w trybie na sucho z odpylaniem. Dzięki przecinarce do płytek chłodzonej wodą można uzyskać najbardziej równego i czystego cięcia bez odprysków. Na takim sprzęcie, przy pomocy specjalistycznej diamentowej tarczy do ceramiki można obrabiać gresy o dowolnej grubości i wytrzymałości. Maksymalny rozmiar obrabianej płytki gresowej zależy od długości stołu przecinarki do płytek, najczęściej maksymalna długość robocza nie przekracza 1200 mm.
  3. Szlifierka kątowa. Szlifierka kątowa jest kompaktowym, niedrogim i wszechstronnym narzędziem do obróbki gresu. Najbardziej rozpowszechnionymi do cięcia płytek są szlifierki kątowe o średnicy 125 mm. Są bardzo kompaktowe i lekkie, a diamentowej tarczy 125 mm wystarczy do cięcia nawet najgrubszych płytek gresowych o dowolnym rozmiarze. Szlifierka kątowa ma kilka istotnych zalet w stosunku do mechanicznych i elektrycznych przecinarek do płytek, a mianowicie możliwość wykonywania cięć krzywoliniowych i dodatkowych operacji (szlifowanie krawędzi, a nawet wiercenie otworów). Nabyć profesjonalne tarcze diamentowe do cięcia płytek ceramicznych można tutaj.

Jak widać, do obróbki gresów najlepiej nadają się urządzenia elektryczne, ponieważ mechaniczne przecinarki do płytek nie są przeznaczone do obróbki grubych i wytrzymałych gresów.

Aby obrabiać płytki gresowe, nie wystarczy wybrać odpowiedni sprzęt, musisz zastanowić się nad wyborem tarczy do ceramiki do szlifierki kątowej lub przecinarki do płytek.

Чистове різання керамограніту без плиткоріза.

Materiały eksploatacyjne do cięcia gresu

Tarcza diamentowa jest to stalowe koło z warstwą diamentową, której elementami tnącymi występują specjalne diamenty syntetyczne. Najczęściej diamenty te są mieszane z proszkami różnych metali (miedź, brąz, cyna, nikiel, kobalt, chrom i inne), a ta mieszanka proszkowa jest spiekana z korpusem pod wpływem temperatury w specjalnych brykietach. Dzięki tej technologii uzyskuje się wysoki zasób pracy tarczy do ceramiki. Po spiekaniu i ostrzeniu tarczy na jej powierzchni wystaje wiele diamentów o ostrych krawędziach, które podczas cięcia wgryzają się w gres i niszczą go, ścierając go w pył. Podczas cięcia diamenty są szlifowane, a wraz z nimi szlifowana jest metalowa część warstwy diamentowej, dzięki czemu nowe ostre diamenty wystają na zewnątrz. Ten proces jest również nazywany samoostrzeniem tarczy diamentowej. Proces ten zachodzi do czasu, aż cała metalowa wiązka z diamentami nie zostanie zeszlifowana.

Jak więc prawidłowo wybrać tarczę do obróbki płytek gresowych i na co należy zwrócić uwagę? Jednym z podstawowych czynników przy wyborze tarczy do cięcia płytek gresowych są wykonywane operacje. Cięcie gresu można z grubsza podzielić na 3 operacje:

  1. Cięcie wykończeniowe pod kątem prostym. Cięcie wykończeniowe oznacza cięcie gresu z minimalnymi odpryskami. Osiągnięcie wysokiej czystości krawędzi płytek możliwe jest za pomocą tarcz diamentowych z solidną warstwą diamentową (korona). W przypadku przecinarek do płytek jedną z najbardziej rozpowszechnionych tarcz do wykańczania jest Hard Ceramics, a do szlifierki kątowej – Esthete i Perfect firmy Distar.
  2. Cięcie zgrubne pod kątem prostym. Jeśli Twoje wnętrze przewiduje obecność różnych listew i narożników, które ukryją ciętą krawędź płytki, wówczas do takich zadań nadają się tarcze do cięcia zgrubnego. Często kosztują znacznie mniej, a więc możesz zaoszczędzić na materiałach eksploatacyjnych. Takie tarcze mogą być z warstwą diamentową, czyli korona lub turbo (warstwa falista z zagłębieniami). Tarcze turbo doskonale nadają się do obróbki pogrubionych gresów. Przykładowo, tarcze do szlifierek kątowych Gres Master i Multiges doskonale sobie radzą z obróbką gresu 20 mm. Do obróbki grubych płytek na przecinarce do płytek odpowiednią będzie tarcza Hard Ceramics Advanced.
  3. Cięcie pod kątem 45. Cięcie gresów pod kątem 45 stopni znacznie różni się od zwykłego cięcia prostopadłego, ponieważ rzeczywista głębokość cięcia wzrasta, a obciążenie jednej strony tarczy jest znacznie większe niż drugiej. Do komfortowego cięcia gresu pod kątem 45 stopni zaprojektowano tarcze o wytrzymałym, pogrubionym korpusie – Edge do przecinarki do płytek i Edge Dry i Pro Gres do szlifierek kątowych.

Opierając się na wykonywane operacje przy wyborze tarczy, możesz wykonać każdy rodzaj pracy z wysoką jakością i minimalnymi kosztami materiałów eksploatacyjnych!

Jak widzimy, chociaż gres jest bardzo twardym i trudnym w obróbce materiałem, jego cięcie sprowadza się do dwóch zadań – odpowiednio dobrać sprzętu i tarczę do ceramiki!

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%