Zamknij

Jak zaplanować budżet domowy, by oszczędzić?

12:41, 23.05.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:42, 23.05.2024

Po co jest to całe planowanie i o co tyle szumu? Wydajemy co miesiąc w zasadzie całą pensję, a zatem – czy to ma w ogóle sens? Przekonaj się, dlaczego spisywanie wydatków może mieć znaczenie dla Twojego domowego budżetu. Świadomość, na co i czy dobrze wydajesz swoją pensję, to ważny etap, by zachować kontrolę nad finansami.

Koronawirus, chaos wywołany Polskim Ładem, rosnące stopy procentowe i galopująca inflacja sprawiły, że większość z nas poważnie myśli o oszczędzaniu. Musisz sam zadbać o swoje finanse i poczucie bezpieczeństwa. Podpowiemy, jak to zrobić rozsądnie i skutecznie.

Co to jest budżet domowy?

Jest to dokładny spis dochodów i wydatków w każdym miesiącu. Tworzenie każdego budżetu polega na rozpisaniu wszystkich stałych przychodów i wydatków. Taka kontrola wydatków i budżetu domowego pozwoli na bieżąco śledzić Twoją sytuację finansową i sprawnie zarządzać pieniędzmi. Budżet domowy można spisywać w notesie czy w tabeli w Excelu, jest też wiele przydatnych aplikacji mobilnych1. Z czasem zapewni to spokojny sen oraz satysfakcję.

Zarządzenie budżetem domowym z poziomu aplikacji

Wystarczy systematyczność, cierpliwość, motywacja i odpowiednie narzędzia, by zacząć efektywnie oszczędzać. Dużą popularność zyskują aplikacje do zarządzania domowym budżetem. Wiele z nich jest bezpłatnych. Zacznij dzięki nim kategoryzować wydatki, a uświadomisz sobie, na co tracisz pieniądze i jak sprawić, by wypływało ich z Twojego konta jednak mniej.

Wiele apek ma dodatkowe funkcje i rozbudowane możliwości. Służą do zarządzania finansami, ale można z nich też pobrać raporty, ustawić kategoryzację wydatków czy zsynchronizować je z kontem bankowym. Część z nich obsługuje też waluty obce. Jeśli masz problem, by nauczyć się w końcu oszczędzać, mogą okazać się bardzo pomocne. Poza tym z danej apki mogą korzystać wszyscy członkowie rodziny. Dzięki temu każdy z domowników będzie miał dostęp do Waszych wyliczeń.

Przychody i wydatki

Dokonując podziału na swoje przychody oraz wydatki można łatwo ocenić swoją sytuację finansową, a następnie łatwo zaplanować kolejne działania. Warto wypróbować ten system przez około 2-3 miesiące, a potem przeanalizować dokładnie, na co wydajesz pieniądze.

Przychody. Przychody to m.in. pensje oraz wpływy ze zleceń i pracy dodatkowej, z wynajmu mieszkania, lokat bankowych, udziałów w firmach czy z praw autorskich.

Wydatki. Wydatki z kolei to między innymi opłaty za mieszkanie, media, abonament telefoniczny, internet, kredyty, ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia samochodu, opłaty za żłobek czy przedszkole, zakupy, obiady w pracy i wszystkie inne wydatki ponoszone na co dzień – na jedzenie, przejazdy, ubrania, rozrywkę, wyjścia, leki czy leczenie oraz utrzymanie psa lub innego zwierzaka.

Trzeba podzielić wydatki na dwie części – niezbędne (jak czynsz, kredyty, opłaty za media czy jedzenie) oraz wydatki dodatkowe (jak rozrywka, używki, niektóre ubrania czy część jedzenia).

Wśród wydatków będą też środki pieniężne, które odkładasz na III filar, środki inwestowane, które budują tzw. fundusz awaryjny. One też pomniejszają dostępne środki, które są do Twojej dyspozycji.

Zbuduj poduszkę finansową

By planować wydatki i uskładać środki, które umożliwią nam zarządzanie własnym budżetem, warto też wypracować poduszkę finansową. Ma ona dać gwarancję ew. bezpiecznego lądowania w razie niespodziewanych sytuacji – jak kryzys, utrata pracy czy choroba.

Przyjmuje się, że powinno się zaoszczędzić kwotę w wysokości 6-krotności miesięcznych wydatków. Zadbaj też o fundusz bezpieczeństwa, który możesz składać na osobnym koncie oszczędnościowym. Te środki przydadzą się na nieprzewidziane wydatki – jak remont. Z kolei poduszkę wykorzystuje się w najtrudniejszych sytuacjach – jak nagła utrata pracy.

Zarządzanie budżetem domowym przy odrobinie cierpliwości pozwoli uzyskać oszczędności także z niewielkiej wypłaty.

1 Sprawdź: https://www.bstok.pl/5-najlepszych-aplikacji-do-zarzadzania-finansami-osobistymi/

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%