Zamknij

Samozatrudnienie – wybierz mądrze jak chcesz pracować

14:02, 18.06.2024 Artykuł Sponsorowany Aktualizacja: 14:03, 18.06.2024

Elastyczność rynku pracy przejawia się także w tym, że obecnie nie trzeba już pracować na etacie, ponieważ można wybrać także inne formy, czego przykładem może być samozatrudnienie. Na czym to polega? Jakie są wady i zalety samozatrudnienia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest samozatrudnienie?

Samozatrudnienie to potoczne określenie dla prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. W praktyce polega zatem na wykonywaniu pracy na własną rzecz i we własnym imieniu. Samozatrudnienie z roku na rok staje się coraz bardziej popularne, co wynika z faktu, że decydują się na nie różnego rodzaju freelancerzy, których na rynku pracy pojawia się coraz więcej. Oczywiście samozatrudnienie to rozwiązanie, które posiada zarówno zalety, jak i wady, w związku z czym przed podjęciem decyzji o prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej warto je przeanalizować.

Największe wady samozatrudnienia

Jak wspomniano w poprzednim akapicie samozatrudnienie to rozwiązanie, które posiada zarówno zalety, jak i wady. Wśród tych drugich wymienić należy przede wszystkim:

  • ryzyko, które może odnosić się miedzy innymi do braku zleceń, czy odpowiedzialności za przebieg współpracy B2B;
  • konieczność samodzielnego organizowania pracy, co w dużej mierze wpływa na jej efektywność, a co a tym idzie osiągane dochody;
  • obciążenie podatkowe, ponieważ w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej należy samodzielnie opłacać nie tylko składki ZUS, ale również podatki, których wysokość będzie uzależniona od wybranej formy opodatkowania oraz przysługujących ulg;
  • brak urlopu, który jest charakterystyczny dla osób samozatrudnionych współpracujących z wieloma kontrahentami. W przypadku umowy z jednym kontrahentem jest on natomiast zależny od zapisów w umowie;
  • konieczność samodzielnego zakupu narzędzi do pracy, czy materiałów biurowych.

Zalety samozatrudnienia

 

Co powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na samozatrudnienie? Przede wszystkim zalety takiego rozwiązania, wśród których wymienić należy między innymi:

 

  • większą niezależność, co odnosi się zarówno do elastyczności czasu pracy, jak i możliwości doboru kontrahentów, czy przyjmowania dodatkowych zleceń;
  • możliwość zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodu, a co za tym idzie zmniejszenia obciążeń podatkowych;
  • możliwość zwiększenia dochodów, ponieważ będąc samozatrudnionym można nie tylko optymalizować swoje podatki, ale również współpracować z wieloma kontrahentami, czy samodzielnie decydować o wysokości proponowanych stawek.

Księgowość – pomyśl o tym koniecznie

Tym, co jest szczególnie istotne w przypadku samozatrudnienia to konieczność zajęcia się księgowością. Wbrew pozorom nie musi to być trudne, w związku z czym czynności w tym zakresie można realizować samodzielnie. W przypadku samozatrudnienia ilość faktur nie musi być przecież duża, dlatego też warto skorzystać z dedykowanego programu do obsługi księgowości online. Przykładem może być program 360 Księgowość, który ze względu na prostotę i intuicyjność obsługi jest idealny dla osób zaczynających przygodę z samozatrudnieniem.

Co przemawia za wyborem programu 360 Księgowość? Poza wspomnianą wcześniej prostotą obsługi istotna jest między innymi możliwość skorzystania z bezpłatnego okresu próbnego umożliwiającego przetestowanie oprogramowania. Poza tym ważne jest to, że umożliwia ono nie tylko łatwe oprogramowanie, ale również wysoki poziom ochrony danych, czy pełną zgodność z obowiązującymi przepisami. Poza tym istotne jest także to, że można z niego korzystać praktycznie wszędzie i na dowolnych urządzeniach mobilnych posiadających dostęp do Internetu.

Podsumowując należy stwierdzić, że decydując się na samozatrudnienie warto wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady tego rozwiązania. Każdy człowiek posiada bowiem inne predyspozycje, którym powinna odpowiadać jego forma zatrudnienia.

(Artykuł Sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%