Zamknij

Najważniejsze zasady i przepisy w piłce nożnej: Przewodnik dla kibiców

art. sponsorowany + 10:45, 19.08.2024 Aktualizacja: 10:45, 19.08.2024

Rok 2024 dostarcza wielu emocji fanom piłki nożnej, choćby poprzez organizację przez Niemcy piłkarskich Mistrzostw Europy. Choć każdy zapewne miał okazję w swoim życiu widzieć jakiś mecz lub go rozgrywać, nie wszystkie zasady są dla każdego zupełnie jasne. Zwłaszcza jeśli ktoś dopiero od niedawna interesuje się tą dyscypliną sportu lub też chce dowiedzieć się o niej więcej. W tym artykule przedstawiamy przepisy meczów piłkarskich, które mają najistotniejsze znaczenie. Zapraszamy do lektury wszystkich zagorzałych oraz zupełnie świeżych kibiców!

Podstawowe zasady w piłce nożnej

Każda drużyna w piłce nożnej składa się z 11 uczestników, w tym 1 bramkarza. Celem gry jest natomiast wbicie piłki do bramki przeciwnika, co określa się terminem gol. Ta drużyna, która ma na swoim koncie więcej trafień do bramki rywala, wygrywa. To podstawowe zasady gry, o których każdy kibic, a często nawet i laik ma pojęcie. Mecz dzieli się standardowo na 2 połowy, każda po 45 minut. W przypadku remisu może zdarzyć się 30-minutowa dogrywka.

Jeśli chodzi natomiast o skład drużyny są to: bramkarz, kapitan, obrona (w tym także stoperzy), rozgrywający, pomocnicy oraz ofensywna formacja. Na boisku w jednej drużynie nie może być dwóch bramkarzy, lecz rozkład pozostałych zawodników jest dowolny.

Najistotniejsze pojęcia w piłce nożnej

Pora zatrzymać się na chwilę przy terminach ściśle związanych z piłką nożną. Kibicując czy to na stadionie, czy przed telewizorem lub online, z pewnością nie raz je słyszałeś, lecz może nie zawsze były dla Ciebie jasne.

Najpopularniejsze z nich to aut, oznaczające sytuację, kiedy piłka opuszcza boisko poza boczną linię, niezależnie od tego, czy jest to po ziemi, czy w powietrzu. Wówczas gra zostaje przerwana i piłka wraca do gry poprzez wrzut z autu, który wykonuje drużyna przeciwna do tej, której zawodnik jako ostatni dotknął piłki przed jej opuszczeniem boiska. Innym często słyszanym pojęciem jest faul, czyli popchnięcie lub pociągnięcie za koszulkę przeciwnika. W takiej sytuacji sędzia może ukarać drużynę faulującego piłkarza rzutem wolnym. Jeśli natomiast dojdzie do dużego przewinienia w polu karnym, sędzia może zasądzić tzw. jedenastkę, czyli rzut karny dokładnie z 11 metrów sprzed bramki rywala. Kiedy natomiast drużyna broniąca bramki wybija piłkę poza boisko, obowiązuje rzut rożny.

Ponadto sędzia może ukarać zawodnika za przewinienie na boisku żółtą lub czerwoną kartką.

Dużo kontrowersji wciąż wzbudza tzw. spalony. Kiedy gol może być uznany za nieważny? Dzieje się tak w momencie, gdy zawodnik otrzyma piłkę od swojej drużyny, znajdując się wyżej niż ostatni z obrońców.

Warto wiedzieć, co oznaczają te pojęcia, by móc ze zrozumieniem śledzić przebieg meczu. Zwłaszcza kiedy chce się obstawić wynik, warto poznać zasady dyscypliny sportowej. Obstawianie meczów zarówno w gronie rodziny i przyjaciół, jak i u legalnego bukmachera online https://www.betclic.pl/ , może być wspaniałą rozrywką oraz dostarczyć jeszcze większej porcji sportowych emocji.

Kiedy znasz już podstawowe pojęcia piłkarskie, łatwiej będzie Ci wybrać swojego faworyta.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%