Zamknij

Przydatne technologie. Czym jest i w jakich dziedzinach znajduje zastosowanie termowizja?

art. sponsorowany + 13:44, 28.08.2024 Aktualizacja: 13:44, 28.08.2024

Termowizja to technologia, która znana była już lata temu. Wynaleziona jeszcze przed wojną, dopracowywana przez wojsko, głównie znajdowała zastosowanie w celach militarnych i strategicznych, obecnie jest wykorzystywana w wielu dziedzinach. Wszechstronność kamery termowizyjnej sprawia, że staje się nieocenionym narzędziem w rozmaitych obszarach życia, od budownictwa po medycynę.

Na czym polega termowizja?

Termowizja, zwana także termografią, jest badaniem, które pozwala obrazować rozkład temperatur na powierzchni obiektów. Za pomocą rejestrowania promieniowania podczerwonego emitowanego przez wszystko, co ma wyższą temperaturę od zera, można wychwycić obrazy, które nie są widoczne gołym okiem. Specjalne urządzenie, czyli kamera termowizyjna, przedstawia je, stosując kolory, które odpowiadają różnym poziomom temperatury — na przykład, ciepłe obszary mogą być wyświetlane w odcieniach czerwieni lub żółci, podczas gdy zimniejsze przyjmują odcienie niebieskiego.

TERMOCENT oferuje profesjonalne usługi termowizyjne, korzystając z nowoczesnych kamer termowizyjnych. Sprawdź ofertę firmy na stronie: https://termocent.com/.

Jak wykorzystuje się termowizję w budownictwie?

Pomiary termowizyjne bardzo często są wykorzystywane w budownictwie. Dzięki nim można ocenić stan budynku, precyzyjnie określić miejsca, w których dochodzi do strat ciepła. Korzystanie z usług termowizyjnych ma na celu poprawę efektywności energetycznej budynku i zdiagnozowanie obszarów, przez które pomieszczenia się wychładzają, co umożliwia podjęcie działań naprawczych, takich jak wzmocnienie izolacji lub eliminacja wad konstrukcyjnych.

Dzięki termowizji można sprawdzić, czy stolarka okienna jest wykonana poprawnie, lub czy drzwi są szczelne. Badania umożliwiają także ocenę systemów grzewczych i wentylacyjnych. Za ich pomocą lokalizuje się nieszczelności w przewodach wentylacyjnych, wycieki ciepła z instalacji grzewczych czy też sprawdza równomierność rozprowadzenia ciepła w obiekcie. Uzyskanie raportu i modernizacja, która przebiega zgodnie ze wskazówkami ekspertów, to sposoby na to, by poprawić efektywność energetyczną i oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Termowizja jest wykorzystywana również do wykrywania obszarów, w których może pojawić się pleśń i grzyby. Różnice temperatur na powierzchni ścian, fundamentów czy dachów mogą wskazywać na obecność wilgoci, która absorbuje ciepło i jest trudna do zlokalizowania innymi metodami. Dzięki temu można szybko zareagować i wdrożyć prace, które wyeliminują problem, co jest ważne dla zdrowia mieszkańców i zachowania dobrego stanu technicznego obiektu.

Zespół TERMOCENT dysponuje nowoczesnym sprzętem, który umożliwia precyzyjne dotarcie do ciężko dostępnych miejsc i uzyskanie szczegółowych wyników w krótkim czasie. O dronach z funkcją kamery termowizyjnej więcej przeczytasz tutaj: https://termocent.com/badanie-termowizyjne-dronem/.

Zastosowanie termowizji do badania instalacji elektrycznych

Badania termowizyjne znajdują zastosowanie także w przypadku bezdotykowego sprawdzania instalacji elektrycznych m.in. w fabrykach. Urządzenia termowizyjne są używane do inspekcji transformatorów, rozdzielnic, a także w konserwacji i monitoringu systemów energetycznych. Wczesne wykrywanie nieprawidłowości, pozwala uniknąć kosztownych napraw i przestojów w pracy, a także chroni przed ewentualnym pożarem. Sprawdź, jakie jeszcze usługi ma w swojej ofercie firma TERMOCENT — https://termocent.com/warszawa/.

Termowizja w medycynie

Co ciekawe, urządzenia o funkcjach termowizyjnych znajdują zastosowanie także w medycynie. Badanie rozkładu temperatur może stanowić wskazówkę diagnostyczną. Dzięki termografii można ocenić zmiany chorobowe, nim uwidocznią się na ciele, co pozwala na m.in. wczesne wykrywanie stanów zapalnych, zaburzeń krążenia, a także ocenę skuteczności leczenia ran czy infekcji.

To tylko kilka przykładów na wykorzystanie termowizji, szeroki zakres zastosowania czyni z tej technologii nieocenione wsparciem w wielu dziedzinach życia, pomagając w wykrywaniu problemów, które trudno byłoby zidentyfikować innymi metodami.

 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%