Zamknij

Czy warto stosować gazę na rany?

art. sponsorowany + 08:26, 03.09.2024 Aktualizacja: 08:27, 02.10.2024

Gaza to powszechnie wykorzystywany materiał opatrunkowy. Z czym może wiązać się przykładanie gazy bezpośrednio do rany? Czym różni się gaza jałowa od niejałowej?

Gaza jałowa i niejałowa - czym się różnią?

Gaza opatrunkowa jałowa i niejałowa - Apteka dla Rodziny oferuje różnej wielkości gazy, zarówno te wysterylizowane, jak i niejałowe. Z gazy jałowej można korzystać w sytuacjach, w których konieczne jest zastosowanie wyrobu sterylnego, czyli pozbawionego chorobotwórczych drobnoustrojów. Jałowa gaza nie zawiera bakterii, które mogłyby prowadzić do nadkażenia rany. Można więc stosować ją do opatrywania różnego rodzaju ran, takich jak otarcia czy skaleczenia. Czasami wykorzystywana jest też przy ranach krwawiących do tamowania krwawienia. 

Gaza niejałowa, jak sama nazwa wskazuje, nie została wysterylizowana. Nie zaleca się więc, aby miała ona bezpośredni kontakt z raną. Ten rodzaj gazy może być użytkowany w sytuacjach, w których nie ma konieczności zachowania sterylnych warunków. Można więc użyć gazy jałowej przy zabiegach higienicznych, jako opatrunku wtórnego, a także do innych celów (np. gospodarczych).

Gaza a kompresy jałowe - czym się różnią?

Do opatrywania ran wykorzystywana jest nie tylko gaza, ale również kompresy jałowe. Różnią się one rozmiarami. Kompresy są mniejsze. Ich przykładowe wymiary to 5x5 cm, 7x7 cm czy też 10x10 cm. Kompresy jałowe na stronie aptekadlarodziny.pl pakowane są zazwyczaj w pojedyncze opakowania. Zapewnia to jałowość wszystkich obecnych w opakowaniu opatrunków.

Czy gaza jest dobrym materiałem opatrunkowym? Korzystając z gazy do opatrywania rany warto mieć na uwadze, że może ona przywierać do rany. Jeśli pojawia się wysięk, zachodzi ryzyko jej wysychania, co może wiązać się z bolesną zmianą opatrunku. Jeśli gaza przylega do rany, jej usunięcie jest równoznaczne z naruszeniem tkanek, które dopiero zaczynają się odbudowywać. Czynniki te nie wspomagają procesu gojenia. 

Zaletą gazy jest jednak z pewnością jej miękkość i wielkość. Można swobodnie dopasować jej rozmiar do rozmiaru rany. Warto jednak korzystać z gazy rozsądnie i tylko w określonych okolicznościach. Jeśli pojawia się wysięk z rany, rana jest przewlekła, głęboka czy też z oznakami infekcji, lepszym wyborem będzie inny rodzaj opatrunku (o ile jest on pod ręką). Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Gdy nie ma możliwości zastosowania lepszego materiału opatrunkowego, skorzystanie z gazy też może przynieść pacjentowi wymierne korzyści.

Opatrunki z gazy w formie okładów

Gaza, oprócz opatrywania ran, może też służyć do przygotowywania domowych okładów na obolałe obszary ciała. Można przykładowo owinąć w nią kilka kostek lodu i przyłożyć do miejsca stłuczenia. Do przygotowania chłodnych bądź ciepłych okładów świetnie sprawdzają się też kompresy żelowe. W zależności od potrzeb, można je schładzać lub ogrzewać. Mają one szerokie zastosowanie, od łagodzenia objawów ugryzień owadów, przez bóle migrenowe, po bóle mięśniowe. Kompres żelowy w ofercie Apteki dla Rodziny jest bezpieczny, komfortowy i łatwy w użytkowaniu.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%