Zamknij

Czym jest dieta keto i komu się sprawdzi? Wyjaśniamy

art. sponsorowany + 12:13, 13.03.2025 Aktualizacja: 14:28, 14.03.2025

Jeśli interesujesz się szeroko pojętym zdrowiem, z pewnością o Twoje uszy obiło się takie stwierdzenie, jak dieta keto. Czym ona jednak tak właściwie jest, jakie efekty może przynieść i na co powinieneś uważać, jeśli chcesz zacząć ją stosować?

Co to dieta keto? Na czym polega dieta ketogeniczna?

W świecie zdrowego żywienia co jakiś czas pojawiają się nowe nurty, które wywołują sensację i stają się prawdziwymi hitami. W ostatnich latach bez wątpienia wiele poruszenia wzbudza wokół siebie dieta ketogeniczna, zwana również potocznie dietą keto. Czym ona tak właściwie jest?

Co jeść na keto? Dieta opiera się na małej ilości węglowodanów oraz dużej ilości tłuszczu. Stosowana jest ona chętnie przez osoby aktywne lub próbujące pozbyć się nadmiarowej wagi, co może brzmieć trochę nieintuicyjnie – czy to przypadkiem tłuszcz nie jest w wielu sytuacjach głównym problemem? W tym szaleństwie zdecydowanie jest jednak metoda.

Przy niskim spożyciu węglowodanów, organizm zaczyna pobierać energię zamkniętą w tłuszczach. Wątroba zaczyna produkować ciała ketonowe, a Twoje całe ciało wchodzi w stan ketozy żywieniowej. Może on bardzo mocno pomóc w utracie tkanki tłuszczowej, nawet jeśli regularnie przyjmujesz spore ilości tłuszczów – nawet do 90% wszystkich makroskładników!

Kto może spróbować diety keto?

Dieta keto jest stosunkowo nowym nurtem, dlatego też wiele badań nadal nie może pochwalić się jeszcze jednoznacznymi wynikami. Wskazuje się jednak, że taki typ żywienia może pomóc osobom zmagającym się z wysoką masą ciała. Zwiększona podaż tłuszczu hamuje apetyt, a ograniczenie spożycia węglowodanów sprawia, że organizm zaczyna pobierać energię właśnie z tłuszczów.

Co ciekawe, dietę keto stosuje się w przypadku niemowląt i dzieci zmagających się z padaczką. Może to być jedna z dróg profilaktyki przed kolejnymi atakami lub nawet droga alternatywnego leczenia, oczywiście pod dokładną obserwacją wykwalifikowanego lekarza. Maksymalne ograniczenie węglowodanów z diety może w niektórych przypadkach zminimalizować częstotliwość ataków, a czasami mogą one nawet całkowicie ustać.

Szanse i zagrożenia płynące z diety keto – o tym koniecznie musisz pamiętać!

Chociaż obecnie nie jest to jednoznacznie potwierdzone badaniami, niektóre osoby próbują stosować dietę keto w przypadku walki z otyłością, insulinoopornością, cukrzycą typu 2 czy chorobą Parkinsona. Wpływ diety keto na postępy walki z takimi chorobami jest jednak jeszcze niejednoznaczny.

Chociaż dieta keto może nieść za sobą wiele pozytywnych skutków, warto mieć z tyłu głowy potencjalne zagrożenia. Pierwsze dni mogą być dla organizmu szokiem i wiązać się z problemami żołądkowymi, osłabieniem, bólami głowy, rozdrażnieniem i dekoncentracją.

Dieta ketogeniczna może powodować również wiele niedoborów, co może odbijać się na zdrowiu i wymagać osobnej suplementacji. Mocno obciąża ona również wątrobę. Przejście na taki sposób żywienia wymaga więc bardzo dokładnej obserwacji lekarskiej. W przeciwnym razie można spowodować w swoim ciele więcej szkód niż pozytywnych efektów, a do tego nie powinna doprowadzać żadna dieta.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%