Zamknij

Czym jest PIT 2 i kogo obowiązuje?

art. sponsorowany + 09:18, 17.03.2025 Aktualizacja: 09:19, 17.03.2025

PIT-2 jest wnioskiem, który może w znaczący sposób wpływać na wysokość Twojej comiesięcznej wypłaty. Co dokładnie warto o nim wiedzieć? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu!

PIT-2 – co to za wniosek i kogo może on dotyczyć?

Wszelkie rodzaju kwestie dotyczące podatków mogą być dla wielu osób naprawdę uciążliwe i budzić pewien niepokój. Dotyczy to również wszelkich zmiennych, które wpływają na ostateczną wysokość wypłaty. Na umowie z reguły podaje się kwotę brutto, od której odlicza się m.in. składkę zdrowotną, składkę ubezpieczeniową czy zaliczkę na podatek dochodowy. Okazuje się jednak, że polskie prawo oferuje furtkę umożliwiającą zwiększenie swojej miesięcznej wypłaty „na rękę”. Wszystko za sprawą druku kryjącego się za nazwą PIT 2.

Jest to typ oświadczenia, dzięki któremu zdobywasz uprawnienia do stosowania w przypadku swoich wypłat kwoty zmniejszającej podatek. Jej wysokość jest zależna od obowiązującej kwoty wolnej od podatku, która obecnie wynosi 30 tys. złotych. Roczne zmniejszenie podatku stanowi 1/12 tej kwoty, czyli 3600 złotych. Przy podziale na 12 miesięcy okazuje się więc, że każdego miesiąca maksymalnie kwota zmniejszająca podatek wynosi 300 złotych.

Przepisy jasno regulują, kto może skorzystać z tej opcji. Oto przykłady:

  • osoby pracujące w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło;
  • osoby pracujące na kontraktach menedżerskich lub umowach o zarządzanie;
  • studenci na praktykach absolwenckich;
  • osoby prowadzące konkretne rodzaje działalności gospodarczej;
  • emeryci i renciści (tutaj kwota zmniejszająca podatek jest przyznana z urzędu).

PIT-2 – czy masz obowiązek złożyć to oświadczenie?

Dla wielu osób złożenie PIT-2 jest dość korzystną perspektywą. Nie jest to jednak żaden wymóg. Zastosowanie kwoty zmniejszającej podatek jest całkowicie dobrowolne i tylko od samego pracownika zależy, czy zdecyduje się on na taki krok.

Do kiedy należy złożyć PIT-2? Czy trzeba go odnawiać?

Wiele oświadczeń PIT należy składać do określonego momentu w roku. Sytuacja z PIT-2 wygląda jednak zupełnie inaczej. To jednorazowo składane oświadczenie, które jest ważne do odwołania lub do momentu zakończenia stosunku pracy z danym zakładem.

Pracownik może złożyć PIT-2 w dowolnym momencie i od następnego miesiąca korzystać z przysługującej mu kwoty zmniejszającej podatek. Chociaż więc wiele osób decyduje się na złożenie PIT-2 już na samym początku pracy, nie ma takiego obowiązku. Można to zrobić w każdym momencie, a raz złożonego wniosku nie trzeba już odnawiać.

Wypełnianie PIT-2 – co należy zaznaczyć w deklaracji?

Formularz PIT-2 jest dość krótki – składa się z zaledwie trzech stron, z czego ostatnia to objaśnienia i pouczenia. Najważniejszym punktem tego druku jest oczywiście kwestia kwoty zmniejszającej podatek. W rubryce C możesz wybrać, czy wnosić o zastosowanie stawki 1/12 (300 zł), 1/24 (150 zł) czy 1/36 (100 zł). Możesz również skorygować poprzednie oświadczenia lub zrezygnować z pomniejszenia.

To jednak nie wszystko – z pomocą PIT-2 możesz również zmienić reguły przyznawania innych Twoich ulg, na przykład:

  • chęć opodatkowania dochodów z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko;
  • informacja o spełnianiu warunków do korzystania z podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów;
  • kwalifikacja do takich ulg, jak ulga na powrót, ulga dla rodzin 4+ czy ulga dla pracujących seniorów;
  • możliwość zrezygnowania z ulgi dla młodych lub pracowniczych kosztów uzyskania przychodów.
(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%