Zamknij

Nie uregulowałeś raty OC? Sprawdź, co może Cię czekać!

art. sponsorowany + 15:06, 20.03.2025 Aktualizacja: 15:07, 20.03.2025

Kupując polisę OC lub OC/AC, wielu kierowców wybiera opcję rozłożenia płatności na raty, co bywa wygodnym rozwiązaniem. Zwłaszcza gdy pełna kwota ubezpieczenia jest zbyt obciążająca dla domowego budżetu. Niestety, problem pojawia się, gdy nie opłacisz kolejnej raty w terminie. Sprawdź, jakie konsekwencje wiążą się z zaległościami w opłatach za OC, a jakie z nieuregulowanymi należnościami za ubezpieczenia dobrowolne.

Polisa OC na raty – czy to dobry wybór?

Zakup polisy OC na raty niesie za sobą zarówno wiele wad, jak i zalet. Zanim zdecydujesz się na taką formę płatności, dokładnie zastanów się, czy jest to dla Ciebie dobra opcja. Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie, aby zminimalizować obciążenie budżetu. W takim przypadku składka za ubezpieczenie zwykle podzielona jest na 2 lub 4 raty, a niekiedy nawet 10!

Zaletą takiej opcji jest przede wszystkim wygoda – płacisz mniej, ale regularnie, co sprawia, że obciążenie finansowe jest rozłożone w czasie. Dodatkowo możesz liczyć na szybkie uruchomienie polisy, co jest szczególnie ważne, gdy pilnie potrzebujesz ubezpieczenia. Pamiętaj, że jeśli np. sprowadzisz auto z zagranicy lub wygaśnie ochrona pojazdu po poprzednim właścicielu i będziesz zwlekać z wykupieniem polisy, narażasz się na otrzymanie kary za brak OC od UFG!

Zakup polisy na raty może wiązać się z dodatkowymi kosztami, takimi jak odsetki czy opłaty manipulacyjne, które sprawiają, że całkowita kwota ubezpieczenia staje się wyższa niż przy jednorazowej płatności. Regularne płacenie rat wymaga także większej dyscypliny finansowej, ponieważ każda zaległość może wiązać się z dodatkowymi konsekwencjami.

Jeśli nie zapłacisz raty w terminie, najpierw skontaktuje się z tobą ubezpieczyciel, a gdy opóźnienie będzie się przedłużać, sprawę przejmie firma windykacyjna. W przypadku dalszych zaległości odsetki wzrosną, a twoje dane mogą zostać zgłoszone do rejestru długów, co utrudni ci późniejsze uzyskanie kredytu. Jeśli powyższe opcje zawiodą, komornik podejmie egzekucję długu.

Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule: https://mubi.pl/poradniki/gdzie-kupic-oc-na-raty/

Co się stanie, jeśli nie opłacę raty OC w terminie?

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że jeśli nie opłacisz raty za polisę w terminie, poniesiesz pewnego rodzaju konsekwencje. Skutki zapominalstwa różnią się w zależności od tego, czy zapomniałeś o uiszczeniu płatności za pierwszą ratę, czy za kolejną. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja, gdy mówimy o ubezpieczeniu autocasco. Sprawdźmy najpierw, co Cię czeka w przypadku nieopłacenia raty za obowiązkowe OC.

Jeśli nie uiścisz płatności za pierwszą ratę ubezpieczenia OC w terminie, prawdopodobnie Twój pojazd nie zostanie objęty ochroną ubezpieczeniową. Większość towarzystw w pierwszej kolejności wystawia wniosek, który po opłaceniu składki (w tym przypadku pierwszej raty) przekształci się w polisę. Brak wpłaty jest w tym przypadku równoznaczny z brakiem rozpoczęcia ochrony. Pamiętaj, że odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się od momentu opłacenia składki lub pierwszej raty. W praktyce oznacza to, że jeżeli dojdzie do wypadku lub kolizji w okresie, kiedy zalegasz z opłaceniem składki, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów spowodowanych przez Ciebie szkód.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której zapomnisz o opłaceniu kolejnej raty. W tym przypadku zwłoka z płatnością nie spowoduje rozwiązania umowy. Możesz zatem odetchnąć z ulgą. Bowiem firma nie ma prawa wypowiedzieć Ci umowy OC, jeśli zapłaciłeś pierwszą ratę. Zatem ochrona ubezpieczonego przez Ciebie pojazdu będzie obowiązywała do ostatniego dnia okresu wskazanego w polisie. Jeśli nie zapłacisz kolejnych rat, a dojdzie do wypadku, Twoje OC nadal zapewni wypłatę odszkodowania pokrzywdzonym.

Pamiętaj jednak, że nie uda Ci się uchylić od uregulowania zaległych płatności.

Ekspert Mubi radzi:

“Musisz wiedzieć, że jeśli nie opłacisz całej składki za ubezpieczenie OC, Twoja umowa nie odnowi się automatycznie na następny okres. W tym przypadku, jeśli nie wykupisz OC w terminie, UFG prawdopodobnie nałoży na Ciebie karę za brak polisy” – mówi Magdalena Cichosz, ekspert porównywarki ubezpieczeń Mubi.

Jakie kroki podejmuje ubezpieczyciel, aby odzyskać należność za ratę?

Jeżeli nie uregulujesz raty, ubezpieczyciel podejmie odpowiednie kroki, aby odzyskać należność. Procedura egzekucji płatności jest zazwyczaj przeprowadzana w kilku etapach. Ma to na celu rozwiązanie problemu zarówno polubownie, jak i w razie potrzeby, poprzez działania windykacyjne. Proces ten może się nieco różnić w zależności od towarzystwa, jednak najczęściej wygląda mniej więcej tak:

  • agent ubezpieczeniowy – w przypadku zaległości agent ubezpieczeniowy może ponieść konsekwencje finansowe, takie jak obniżenie prowizji lub jej całkowite wstrzymanie, jeśli nie zapłacisz raty na czas,
  • list od towarzystwa ubezpieczeniowego – Twój doradca ubezpieczeniowy będzie próbował nawiązać z Tobą kontakt, a jeśli okaże się to nieskuteczne, firma ubezpieczeniowa wyśle Ci przypomnienie w formie listu. To szczególnie istotne, jeśli nie podałeś numeru telefonu przy zawieraniu polisy, ponieważ w takim przypadku list będzie jedyną formą przypomnienia. Dlatego ważne jest, by aktualizować dane adresowe,
  • dział windykacji towarzystwa ubezpieczeniowego – jeśli zaległość nie zostanie uregulowana, firma ubezpieczeniowa podejmie dalsze kroki, angażując dział windykacji, który pomoże w odzyskiwaniu należności,
  • firma windykacyjna – gdy Twoja sprawa trafi do firmy windykacyjnej, ważne jest, abyś wykazał chęć spłaty zobowiązania. W przeciwnym razie możesz zostać zgłoszony do Krajowego Rejestru Dłużników lub BIK, co pogorszy Twoją sytuację finansową i wpłynie na zdolność kredytową,
  • komornik – ostatecznym etapem egzekucji jest interwencja komornika, który ma prawo zająć Twoje wynagrodzenie lub mienie, aby pokryć zaległość. To najbardziej nieprzyjemna forma egzekucji.

Co się stanie, jeśli nie uregulujesz raty za AC na czas?

Ubezpieczenie autocasco jest polisą dobrowolną. Oznacza to, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą w dowolny sposób kształtować warunki takiej ochrony. To od ubezpieczyciela zależy zakres oferty, wyłączenia odpowiedzialności czy też jakie konsekwencje poniesiesz w razie nieopłacenia raty w ustalonym terminie.

Dlatego też, jeśli chcesz sprawdzić, co wiąże się z brakiem płatności raty na czas, musisz zapoznać się z OWU konkretnego ubezpieczyciela. Jeśli któryś z zapisów będzie dla Ciebie niezrozumiały, skontaktuj się z doradcą ubezpieczeniowym. Jednakże towarzystwa w pierwszej kolejności zazwyczaj przypominają ubezpieczającemu o konieczności zapłaty raty.

UWAGA!

Jeśli spóźnisz się z zapłatą jednej z rat, Twoja polisa autocasco może zostać rozwiązana.

Gdzie kupię ubezpieczenie OC na raty?

Najlepszym sposobem na znalezienie najkorzystniejszej oferty OC na raty jest porównanie ofert w kilku miejscach! W tym celu możesz skorzystać z porównywarek ubezpieczeń, np. Mubi. Wystarczy, że wejdziesz na stronę: https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/, uzupełnisz formularz, a otrzymasz zestawienie od kilku, a nawet kilkunastu ubezpieczycieli jednocześnie. Przeglądając propozycje, będziesz mógł od razu sprawdzić, czy dane towarzystwo oferuje rozłożenie płatności na raty oraz jaki będzie w tym przypadku finalny koszt polisy.

Oferty otrzymasz również od agenta stacjonarnego. Możesz też sprawdzić propozycje bezpośrednio na stronie internetowej konkretnego ubezpieczyciela.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%