Małżonkowie, którzy decydują się na rozstanie, mają do wyboru dwie różne drogi. To rozwód oraz separacja. Różnią się one konsekwencjami prawnymi, a także możliwością powrotu do związku. Dowiedz się, czym charakteryzują się rozwód i separacja.
Rozwód to całkowite i formalne zakończenie małżeństwa przez sąd. Sąd orzeka rozwód, jeżeli nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Na ten stan składa się brak więzi:
W przypadku rozwodu związek małżeński zostaje prawnie rozwiązany, a sąd rozstrzyga o podziale majątku, władzy rodzicielskiej nad dziećmi i alimentach. Byli małżonkowie, nie mają obowiązku wzajemnej pomocy, z wyjątkiem sytuacji, w której jeden z nich znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. W takim przypadku istnieje możliwość zasądzenia alimentów dla byłego małżonka.
Rozwód to rozwiązanie wybierane przez małżonków, którzy są pewni, że nie chcą kontynuować związku i chcą zakończyć wszelkie wspólne formalne zobowiązania. W takiej sytuacji można wziąć pod uwagę pomoc prawną, o której więcej można dowiedzieć się m.in. z: https://legavi.pl/.
Separacja jest rozluźnieniem więzi małżeńskich bez formalnego zakończenia małżeństwa. Może ona mieć dwie formy:
W następstwie separacji sądowej małżeństwo nadal istnieje, jednak małżonkowie nie muszą ze sobą mieszkać ani prowadzić wspólnego gospodarstwa domowego. Główną zaletą separacji jest możliwość pojednania – małżonkowie nie mogą zawrzeć nowych małżeństw, ponieważ ich związek małżeński nadal trwa. Oznacza to, że separację można cofnąć, jeśli małżonkowie zdecydują się do siebie wrócić.
Jeśli poszukujesz szczegółowych informacji na temat przeprowadzenia sądowych separacji, znajdziesz je m.in. na: https://legavi.pl/search/specjalizacje/sprawy-rodzinne/rozwod-separacja.
Podział majątku może nastąpić zarówno w przypadku rozwodu, jak i separacji, ale jego zasady różnią się w zależności od sytuacji prawnej małżonków. W momencie rozwodu wspólność majątkowa ustaje i konieczny jest podział całego majątku. Jeśli nie ma innych przesłanek, majątek dzielony jest domyślnie po równo. Podział majątku może odbyć się na trzy sposoby:
W przypadku separacji sytuacja wygląda inaczej, ponieważ małżeństwo nadal formalnie istnieje. Separacja faktyczna nie ma żadnych skutków prawnych, więc nie powoduje podziału majątku. Separacja sądowa prowadzi do ustania wspólności majątkowej, ale nie oznacza automatycznego podziału majątku. Podział majątku można więc przeprowadzić dobrowolnie, ale nie jest on obowiązkowy.
Więcej informacji na temat podziału majątku przy rozwodzie i separacji można znaleźć na stronie https://legavi.pl/search/specjalizacje/sprawy-rodzinne/podzial-majatku.