Zamknij

Czy podatek od nieruchomości można zapłacić przez internet?

art. sponsorowany + 08:18, 18.05.2023 Aktualizacja: 08:19, 18.05.2023

Przelew online to najszybszy i najprostszy sposób na zapłatę podatku od nieruchomości. Musisz jednak pamiętać o wprowadzeniu prawidłowego numeru rachunku urzędu gminy oraz zleceniu zapłaty w odpowiednim terminie. Sprawdź, jak obliczyć podatek od nieruchomości i jak zapłacić go przez internet.

Jak obliczyć podatek od nieruchomości? Osoby fizyczne i prawne

Osoby fizyczne nie obliczają wysokości podatku od nieruchomości samodzielnie. Na początku każdego roku robi to za nich urząd gminy właściwej według miejsca położenia działki lub obiektu budowlanego. Przy nabyciu nieruchomości muszą złożyć informację IN-1 – zawiera ona wszystkie dane potrzebne organowi podatkowemu do wydania decyzji o wymiarze podatku od nieruchomości. Wysokość daniny zostaje ustalona drogą decyzji, dostarczanej do podatnika drogą listowną.

Osoby prawne samodzielnie obliczają wysokość podatku. Służy im do tego deklaracja DN-1, składana do 31 stycznia każdego roku. To właśnie te podmioty najbardziej interesuje kwestia, jak obliczyć podatek od nieruchomości. Muszą znać nie tylko dane dotyczące gruntu lub budynku, takie jak jego powierzchnia i przeznaczenie, ale też obowiązujące w danej gminie stawki podatkowe.

Pomocą w wypełnieniu zarówno deklaracji DN-1, jak i informacji IN-1, jest kreator Przyjaznych Deklaracji. Działający w przeglądarce system prowadzi użytkownika krok po kroku przez wymagane formalności. Automatycznie oblicza wysokość podatku na podstawie wprowadzonych danych, co znacznie ułatwia cały proces i daje właścicielowi nieruchomości pewność prawidłowego uzupełnienia dokumentu.

Jak zapłacić podatek od nieruchomości?

Gdy wiemy już, jak obliczyć podatek od nieruchomości, pozostaje pytanie – w jaki sposób uregulować swoje zobowiązanie? Podatek od nieruchomości można zapłacić na cztery sposoby: w kasie urzędu gminy, u inkasenta, wpłatą na rachunek lub przelew online. W mniejszych miejscowościach podatki często można wpłacać np. u wójta lub sołtysa.

Zlecając zapłatę podatku od nieruchomości, nie wybieramy w bankowości elektronicznej przelewu podatkowego. Wystarczy tradycyjnie wprowadzić numer konta podany w decyzji o wymiarze podatku lub zamieszczony na stronie internetowej danego urzędu.

Ważne! Płacąc podatek od nieruchomości przez internet, pamiętaj o terminowym uregulowaniu zobowiązania! Za dzień zapłaty uznawany jest bowiem dzień obciążenia rachunku urzędu, a nie dzień zlecenia przelewu online. Jeśli nie masz pewności, czy twoja zapłata dotrze na czas, sprawdź godziny księgowania przelewów w banku, z którego korzystasz. Dla pewności lepiej wykonać przelew wcześniej.

Jaki tytuł przelewu wpisać przy zapłacie podatku od nieruchomości?

Aby zapłata podatku nie budziła wątpliwości urzędników, pamiętaj o prawidłowym wpisaniu numeru przelewu. Musi zawierać określenie „Podatek od nieruchomości” oraz okres, za który płacisz ratę. Osoba fizyczna może też wpisać numer decyzji, którą otrzymała z urzędu gminy.

Do kiedy zapłacić podatek od nieruchomości?

Osoby prawne płacą podatek od nieruchomości w 12 proporcjonalnych ratach – do 15. dnia każdego miesiąca. Osoby fizyczne obowiązują 4 raty – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Jeśli wymiar podatku nie przekracza 100 zł, należy go uiścić jednorazowo w terminie pierwszej raty. Niezależnie od rocznej wysokości daniny, nie ma żadnych przeciwwskazań, by podatek zapłacić od razu za cały rok. https://przyjazne-deklaracje.pl

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%