Złoto od dłuższego czasu postrzegane jest jako jedna z najbardziej bezpiecznych form inwestycji, która opłaca się nawet w trakcie kryzysów gospodarczych. Fizyczna forma ulokowania pieniędzy sprawia, że czujemy się niezależni od czynników zewnętrznych, ale żeby czuć się z tym w pełni bezpiecznym, trzeba wiedzieć, jak i gdzie przechowywać swoje złoto inwestycyjne. Zdecydowałeś się na inwestowanie w złoto? Dowiedz się, jak i gdzie przechowywać swoje złote monety i sztabki.
Inwestowanie w fizyczną formę złota traktowane jest jako bezpieczna przystań, nawet w dobie kryzysów. Po dokonaniu zakupu warto zastanowić się nad tym, gdzie przechowywać złoto. Istnieje kilka miejsc, gdzie można trzymać złoto w sztabkach oraz złote monety, a każde z nich odznacza się innym poziomem bezpieczeństwa.
Jednym z najbardziej popularnych miejsc na przechowywanie tego cennego kruszcu jest bank. Banki oferują różne usługi przechowywania dla swoich klientów, takie jak specjalne skrytki depozytowe i skarbce. Oba miejsca cechuje wysoka ochrona przed kradzieżą z racji olbrzymiej ilości zabezpieczeń (monitoringu, systemów alarmowych, kodów zabezpieczających i pracowników ochrony). Banki zapewniają dyskrecję, a dostęp do nich masz tylko Ty, osoby upoważnione oraz wyznaczeni pracownicy banku. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie jest to usługa darmowa. Dodatkowo nie każdy oddział banku świadczy tego rodzaju usługi. Często dostępne są one jedynie w dużych miastach. Warto mieć na uwadze także fakt, że złoto inwestycyjne przechowywane w banku może zostać skonfiskowane w przypadku wojny.
Drugim miejscem, w którym można przechowywać złoto, są prywatne firmy oferujące skrytki depozytowe. Skrytki te posiadają zwykle odpowiednie zabezpieczenia i monitoring, które ochronią Twoje inwestycje. Zanim jednak wybierzesz daną firmę, dokładnie sprawdź treść umowy i to, jakimi gwarancjami objęte jest Twoje złoto inwestycyjne. Warto sprawdzić także takie firmy jak skup złota w Twoim mieście. Być może świadczą one usługi przechowywania kruszcu.
Ostatnim miejscem, w którym można przechowywać złoto, jest Twój dom. Przechowując złoto w domowym sejfie lub skrytkach umiejscowionych w ścianie, podłodze lub skarpecie to kusząca propozycja, ponieważ nie wiąże się z żadnymi opłatami poza kosztem odpowiedniego zabezpieczenia. Pod pewnymi względami jest to też najmniej bezpieczne rozwiązanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak bezpieczniej przechowywać złoto w domu, koniecznie przeczytaj poniższy akapit.
Zastanawiasz się, jak przechowywać złoto w domu, aby było bezpieczne? Przechowywanie złota w domu jest niezwykle kuszące z uwagi na bezpośredni dostęp do inwestycji i brak opłat związanych z wynajęciem profesjonalnej skrytki. Istnieje jednak dość spore ryzyko, które wiąże się z takim przetrzymywaniem wartościowych przedmiotów w domu. Jakie? Dostęp do takiego złota ma zdecydowanie więcej osób, a i złodziejom łatwiej jest je zlokalizować i ukraść.
Jak i gdzie schować ten cenny kruszec? Najlepszy miejscem na to, gdzie powinno się trzymać złoto w domu, jest sejf. Odpowiednio zamontowany sejf pochodzący od renomowanego producenta może zapewnić względne bezpieczeństwo dla Twojego złota. Niezwykle ważne jest także utrzymywanie prywatności i nieujawnianie informacji na temat przechowywania złota osobom trzecim. Im więcej osób będzie wiedzieć o jego istnieniu, tym większe jest ryzyko włamania i kradzieży. Warto jednak wspomnieć o nim zaufanym osobom (np. małżonkowi czy dzieciom) i zadbać o odpowiednie podzielenie go w ramach spadku.
Nie polecamy przechowywania złota w skrytkach takich jak szafa, podłoga czy ściany, ponieważ wiąże się to z ryzykiem utraty lub zniszczenia złota. Złoto może także ulec uszkodzeniu w trakcie pożaru lub powodzi, dlatego najlepszym sposobem na to, jak przechowywać złoto inwestycyjne w domowych warunkach jest wysokiej jakości sejf. Z kolejnego akapitu dowiesz się więcej szczegółów na ten temat.
Sejf domowy może okazać się doskonałym miejscem do przetrzymywania złota, ale istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, wybierając domowy sejf – jego jakość wykonania oraz miejsce, z którego pochodzi. Jaki sejf do domu będzie najlepszym wyborem? Już spieszymy z odpowiedzią.
Sejf domowy na pieniądze i złoto powinien pochodzić z wiarygodnego źródła i posiadać pełen pakiet zabezpieczeń oraz wszystkie plomby. Stanowczo odradzamy zakup takiego przedmiotu z drugiej ręki. Gdzie kupić sejf domowy? Sejfy najlepiej kupować u renomowanych sprzedawców i w specjalistycznych sklepach tylko wtedy będziesz mieć pewność, że sprzęt jest sprawny, a kody dostępu nie są znane osobom trzecim.
Dobry sejf domowy powinien posiadać wysoki poziom ochrony oraz być wykonany z odpornych na zniszczenia materiałów. Decydując się na instalacje sejfu w domu, rozważ miejsce, w którym go umieścisz. Przedmiot ten powinien być przymocowany do solidnej ściany ze zbrojeniami, by utrudnić złodziejom jego wyniesienie.
Bardzo ważna jest także prywatność – nie zdradzaj umiejscowienia sejfu osobom trzecim, a najlepiej w ogóle nie wspominaj, że masz w domu taki przedmiot do przechowywania kosztowności. Jeśli chcesz maksymalnie zabezpieczyć sejf, możesz ubezpieczyć go wraz z zawartością, musisz jednak wiedzieć, że w ten sposób zwiększasz grono osób, które wiedzą o jego istnieniu. Dodatkowo nie każda polisa obejmuje takie przedmioty jak złoto inwestycyjne.
Przechowywanie złota w domu niesie ze sobą ryzyko jego utraty i zniszczenia, dlatego w przypadku większych jego ilości warto rozważyć ulokowanie go w bardziej bezpiecznym miejscu np. skrytce w skupie lub w banku.
Skrytka depozytowa w banku rewelacyjnie sprawdza się w celu przechowywania drogocennych kosztowności, ale tylko, gdy ich wartość znacznie przewyższa koszt przechowywania. Skrytki depozytowe w banku nie należą do najtańszych – koszt skrytki bankowej może znacznie przewyższać kwotę stopy zwrotu.
Jeśli zapytasz w banku “jaka jest cena za skrytkę?”, dowiesz się, że skrytka bankowa kosztuje od mniej więcej 500 zł rocznie. Jednak bezpieczeństwo, jakie zapewnia, jest tego warte. Decydując się na skrytkę bankową, zawsze odejmuj koszty jej utrzymania od spodziewanego zysku, by mieć faktyczny podgląd na swoją inwestycję.