Zamknij

Przelewy walutowe - co warto o nich wiedzieć?

Artykuł Sponsorowany + 11:37, 10.07.2023 Aktualizacja: 11:41, 10.07.2023

W dzisiejszym globalnym świecie przesyłanie pieniędzy za granicę staje się coraz powszechniejsze. Przelewy walutowe, jak nigdy dotąd, zapewniają szybki i wygodny sposób przekazywania funduszy między różnymi krajami. Bez względu na to, czy jesteśmy przedsiębiorcami prowadzącymi międzynarodowe interesy, czy zwykłymi obywatelami wysyłającymi wsparcie finansowe rodzinie na drugim końcu świata, przelewy walutowe oferują nam niezrównane możliwości.

Przelew walutowy — co to jest?

Przelew walutowy, czyli przekaz pieniężny w obcej walucie (nazywany również przekazem dewizowym) to forma transakcji, w której następuje wymiana walut. Przekaz walutowy może być wykonany zarówno z konta w złotówkach, jak i z konta w obcej walucie. Oznacza to, że może zostać wykonany do banków krajowych znajdujących się na terytorium Polski, jak i do banków zagranicznych.

Warto wiedzieć, że wyróżnia się kilka rodzajów przelewów walutowych. Może to być przelew własny walutowy, krajowy przelew walutowy, zagraniczny przelew walutowy SEPA oraz zagraniczny przelew walutowy SWIFT. Przelew własny walutowy to forma transferu, w której następuje przesłanie środków z konta walutowego do konta złotówkowego (lub odwrotnie) - na przykład z konta osobistego w PLN na konto w EUR. W trakcie tego rodzaju przelewu dochodzi do konwersji walutowej. Obsługą tego procesu zajmuje się bank osoby zainteresowanej wykonaniem przelewu walutowego. Jeśli chodzi o krajowy przelew walutowy, to można dokonywać transferów walutowych nie tylko za granicę, ale także na konto w Polsce jako krajowy przelew walutowy:

  • z konta w złotówkach na konto w walucie obcej;
  • z konta w walucie obcej na konto w złotówkach;
  • z konta w walucie obcej na konto w innej walucie obcej.

Co ciekawe, nie trzeba za każdym wybierać się do kantoru, by zamienić walutę i następnie wpłacić środki do banku. Tu z pomocą przychodzą kantory walutowe online jak np. Kantor Walutowy Alior Banku. Umożliwia on wymianę walut online, czyli bez wychodzenia z domu po atrakcyjnych kursach. Taki kalkulator działa na podobnych zasadach jak tradycyjny kantor, z tym że urządzenie jest w pełni online. Narzędzie to oczywiście pozostaje do dyspozycji użytkownika przez 24/7.

Przelew walutowy SEPA

Innym rodzajem transferu walutowego jest przelew SEPA. Jest to forma przekazu, który można wysyłać pomiędzy krajami UE (oraz Norwegią, Islandią, Liechtensteinem i Szwajcarią). Aby został zaklasyfikowany jako przelew SEPA, musi spełniać pewne wymogi, a mianowicie być wykonany w EUR, a także być wysłany wyłącznie do krajów UE lub Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii. Co istotne, ten rodzaj przelewu można realizować tylko w trybie standardowym.

Przelew walutowy SWIFT

SWIFT jest formą przelewu walutowego, która umożliwia wysyłanie środków pieniężnych w dowolnej walucie i do dowolnego kraju na świecie. Ten rodzaj przelewu jest najczęściej używany do przesyłania pieniędzy poza obszar Unii Europejskiej. Aby go zrealizować, zarówno bank nadawcy, jak i bank odbiorcy muszą być uczestnikami systemu SWIFT.

(Artykuł Sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%