Wokół farb do tatuażu narosło naprawdę sporo mitów. Trudno jednak dziwić się obawom części osób: w końcu są wprowadzane bezpośrednio pod skórę i mają kontakt z krwią. W jaki sposób zaradzić potencjalnym problemom? Dowiedz się więcej o farbach do tatuażu i sztuce dobierania odpowiednich produktów.
Zacznijmy od udzielenia odpowiedzi na najważniejsze pytanie – czy farby do tatuażu w ogóle uczulają? Tak, ale reakcja alergiczna jest obserwowana niezwykle rzadko. Co oczywiste, nie uczula sama farba, ale któryś z elementów znajdujących się w jej składzie.
Współczesne pigmenty mogą składać się zarówno ze związków organicznych niemineralnych, jak i organicznych. Wszystko zależy więc od konkretnego przypadku: w trakcie wykonywania jednej sesji i wykorzystywania wielu farb alergen może być zawarty wyłącznie w jednej z nich. Bez wątpienia kolorowe tusze do tatuażu, zwłaszcza czerwone i żółte, wiążą się więc z większym ryzykiem niż tusze czarne.
Raz jeszcze uspokajamy: reakcja alergiczna jest naprawdę rzadkością i nie ma potrzeby obawiać się jej na zapas. Jak jej zaradzić? Jeżeli wiesz, co Cię uczula i że ta substancja jest wykorzystywana w tuszach do tatuażu, warto poinformować o tym tatuażystę z jak największym wyprzedzeniem. Być może będzie w stanie dobrać alternatywny pigment, w którego składzie nie znajdzie się konkretny alergen. Można także profilaktycznie wykonać panel alergiczny, który pozwoli Ci ustalić listę substancji, które Cię uczulają.
Oczywiście ryzyko podrażnień czy zakażeń znacząco obniżają higieniczne warunki panujące w studiu i w obrębie stanowiska do tatuażu. Wybieraj więc profesjonalne miejsca, w których dba się o najwyższe standardy. Tatuator powinien używać jednorazowych rękawiczek, a przed rozpoczęciem pracy stanowisko musi być odpowiednio zdezynfekowane i zabezpieczone. Absolutną podstawą jest wymiana igły do tatuażu – pod żadnym pozorem nie można pracować tą samą igłą podczas wykonywania tatuażu dla różnych osób.
Uczuleniom i innym problemom zdrowotnym może zapobiec przede wszystkim odpowiedni wybór środków wykorzystywanych w studiu. Przebadane, niealergizujące i bezpieczne dla skóry i organizmu farby do tatuażu kupisz w Orakon.
Po czym poznać, że doszło do uczulenia na farbę do tatuażu? Może przybierać różne formy, ale zazwyczaj sprowadza się do miejscowego obrzęku i zaczerwienienia skóry, niekiedy ma również miejsce jej łuszczenie, a do tego dochodzi gorączka. Najczęściej objawy ustępują samoistnie w ciągu maksymalnie kilku tygodni.
Rzecz jasna dobrze jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Zastosowanie leków antyhistaminowych i specjalnych maści pozwoli znacząco przyspieszyć leczenie i zapewnić ulgę. Porozmawiaj również ze swoim tatuatorem. Być może będzie w stanie doradzić środki, które przyspieszą gojenie i pozwolą zachować tatuaż w nienaruszonej formie.