Zamknij

Piłki tenisowe - ile kosztują?

08:29, 05.10.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:29, 05.10.2023

Jakie piłeczki tenisowe wybrać?

W tenisie używa się wielu wariantów piłek tenisowych. Część z nich ma specjalne przeznaczenie, jak na przykład te dedykowane na korty ziemne. Inne mają zwiększoną wytrzymałość, np. kosztem jakości. Są również piłki bezciśnieniowe, piłki z recyklingu czy w końcu piłki dla dzieci. O każdym z tych rodzajów można powiedzieć coś charakterystycznego, a zatem czym różnią się poszczególne grupy?

Piłki tenisowe ciśnieniowe

Najbardziej rozpowszechnione wśród tenisistów. Piłki ciśnieniowe to modele turniejowe, używane w oficjalnych meczach. Bardzo często wybierane do treningów, aby być przygotowanym do używania produktu, którym później będziemy rozgrywać oficjalne spotkanie. Dla wielu graczy to właśnie piłki tenisowe z ciśnieniem są jedynym słusznym wyborem i nie grają żadnymi innymi. Ich wadami, jeśl można o takich w ogóle mówić, jest wyższa cena oraz stosunkowo krótka przydatność. Należy tu wspomnieć, że np. w czasie meczów Wielkiego Szlema, jak i innych turniejów piłki tenisowe wymienia się co 9 rozegranych gemów. Za wyjątkiem pierwszej wymiany, która następuje po 7.

Piłki bezciśnieniowe

Wybierane jako piłki ‘do kosza’, a więc treningowe piłeczki tenisowe. Ich cena jest zbliżona do piłek ciśnieniowych, ale kupuje się je często na worki, wiaderka czy kartony. Nie muszą być trzymane w szczelnie zamkniętych puszkach, bo nie są zaprojektowane pod zachowanie ciśnienia panującego w piłeczce. Ich sprężystość i właściwości są zachowane przez odpowiednią budowę. Są zrobione z grubszej gumy niż piłeczki ciśnieniowe, dzięki czemu mają podobną twardość. Nie tracą jej jednak w trakcie użycia, co przekłada się na ich większą trwałość. Jak wspomnieliśmy wybierane są jako piłki treningowe, do kosza. Ich zużycie szacuje się w tygodniach, w przeciwieństwie do piłek ciśnieniowych, które tracą pierwotne właściwości po kilku dniach.

Piłki dla dzieci

To rodzaj piłek o zmniejszonym ciśnieniu, które służą nauce gry w tenisa przez najmłodszych. Piłki tenisowe dla dzieci dzielimy ze względu na stopień podobieństwa do piłek ciśnieniowych. Dzielą się na trzy kategorie:

  • stage I - zielone piłeczki dla dzieci w wieku 11 i więcej lat;

  • stage II - pomarańczowe piłeczki tenisowe dla dzieci w wieku 9-10 lat;

  • stage III - czerwone piłeczki dla dzieci w wieku 5-8 lat.

Co ciekawe coraz częściej te piłki tenisowe wybierają dorośli gracze rekreacyjni. Ma to duży sens, bo dzięki grze takimi piłkami mają szansę na utrzymanie ich w grze dłużej, dzięki czemu wymiany są bardziej męczące.

W ofercie sklepów tenisowych, np. dotenisa.pl, znaleźć można również piłeczki gąbczaste, służące do zabawy i nauki tenisa dla najmłodszych, dzieci poniżej 5-go roku życia.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%