Zamknij
REKLAMA

Potówki a trądzik niemowlęcy - jak je odróżnić?

15.18, 19.09.2022 materiał partnera
pixabay

Problemy skórne u niemowląt nie należą do rzadkości z prostego powodu - skóra malucha nie jest tak samo wykształcona, jak skóra dorosłego człowieka. Wówczas najdrobniejsze błędy w pielęgnacji, przegrzewanie czy wiele innych czynników mogą sprawić, że na młodej skórze pojawiają się zmiany. Do najczęściej występujących możemy zaliczyć potówki i trądzik niemowlęcy. Odróżnienie obu przypadłości może być niełatwym zadaniem, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców. Podpowiadamy więc, jak je od siebie odróżnić oraz jak postępować przy każdej z nich.

Potówki u niemowlaka i trądzik - jak wyglądają?

Najważniejszym krokiem, by pozbyć się zmian skórnych u niemowlaka, jest ich rozpoznanie. Wiedząc, jak wygląda trądzik niemowlęcy, a jak potówki możemy podjąć odpowiednie działania. Potówki i trądzik różnią dwie najważniejsze cechy: inny wygląd i miejsce występowania.

Trądzik niemowlęcy - wygląd

Trądzik niemowlęcy pojawia się najczęściej na twarzy, szyi i czole. Przyjmuje on postać białych zaskórników. W niektórych przypadkach mogą pojawić się także zaskórniki otwarte. Trądzik niemowlęcy przez wielu mylony jest nie tylko z potówkami, ale także ze skazą białkową. O tym, jak odróżnić od siebie te dwie przypadłości możesz dowiedzieć się z artykułu: https://mamatoogarnia.pl/zdrowie-pod-kontrola/tradzik-niemowlecy-a-skaza-bialkowa-jak-je-odroznic/.

Potówki u niemowlaka - wygląd

Z dalszej części artykułu dowiesz się, że potówki powstają zwykle na skutek przegrzania organizmu. To sprawia, że problemy skórne powstają w miejscach, gdzie niemowlę się poci - na czole, plecach, karku, szyi czy pupie. W przeciwieństwie do trądziku nie przyjmują one formy zaskórników, a małych, różowych pęcherzyków, które są wypełnione przezroczystym płynem.

Trądzik niemowlęcy i potówki - przyczyny występowania

Wiesz już, jak odróżnić trądzik niemowlęcy od potówek. Skąd jednak biorą się te przypadłości? Czy wynikają z błędów rodziców, czy może są problemem, który spotyka niemal każdego malucha?

Trądzik niemowlęcy - przyczyny

Przyczyna powstawania trądziku niemowlęcego nie jest do końca wyjaśniona. Tak naprawdę na jego obecność może wpływać wiele czynników. Wiele osób przypuszcza, że trądzik niemowlęcy powodują hormony płciowe przekazane od mamy przez łożysko do płodu. Warto mieć jednak na uwadze, że także przegrzewanie malucha może skutkować pojawieniem się trądziku. Takie działanie może jednak przyczynić się do powstawania nie tylko trądziku, ale także potówek. Dlatego tak ważna jest umiejętność odróżnienia obu zmian skórnych.

Potówki u niemowlaka - przyczyny

Jak mogłeś dowiedzieć się wcześniej, przyczyny powstawania potówek są doskonale znane. Nadmierne pocenie będące wynikiem przegrzania organizmu dziecka i zatkania gruczołów łojowych sprawiają, że w miejscach, w których poci się najwięcej, powstają zmiany skórne.

Trądzik i potówki - jak leczyć?

O ile trądzik niemowlęcy nie jest wynikiem przegrzania, nie musimy podejmować żadnych działań. Przypadłość ta szybko ustępuje. Warto jednak zaznaczyć, że brak poprawy czy zaostrzenie zmian skórnych należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Walka z potówkami powinna rozpocząć się od zmiany nawyków, a w niektórych przypadkach wymiany odzieży. Warto sięgać po przewiewne, naturalne ubrania, w których skóra malucha może oddychać. W złagodzeniu zarówno zmian trądzikowych, jak i potówek pomogą kąpiele z produktami zawierającymi emolienty, które działają regenerująco i nawilżająco.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%