Zamknij

Włocławianie szukają darmowej pomocy prawnej. Świadczą o tym te liczby (WYWIAD)

artykuł sponsorowany + 00:01, 14.11.2022 Aktualizacja: 08:48, 09.12.2022

O tym, jak zorganizowana jest we Włocławku nieodpłatna pomoc prawna i liczbach, które wyraźnie pokazują, że mieszkańcy naszego miasta jej potrzebują, rozmawiamy z zastępcą prezydenta Włocławka Domicelą Kopaczewską. 

Pani Prezydent, statystyki pokazują, że darmowa pomoc prawna jest we Włocławku potrzebna. Ilu mieszkańców już skorzystało z niej w bieżącym roku? 

Domicela Kopaczewska: Zainteresowanie jest bardzo duże. W trzech pierwszych kwartałach w punktach przez nas prowadzonych udzielono blisko 1900 porad. Najwięcej z prawa  cywilnego - ponad 1000, potem prawo rodzinne i prawo karne, którego dotyczyło 141 porad. 

Mam nadzieję, że nieodpłatne porady prawne nie znikną, że nadal budżet państwa będzie to finansował 

To, że rozmawiamy o nieodpłatnych poradach prawnych pokazuje, jak miastu zależy na dotarciu do mieszkańców z informacją o tej pomocy. 

Tak. Zachęcamy bardzo do korzystania z nieodpłatnych porad prawnych, które są udzielane przez adwokatów i przez radców prawnych. Porady odbywają się w trybie hybrydowym, czyli można skorzystać z nich stacjonarnie, mailowo lub telefonicznie.

Dla chcących spotkać się z prawnikiem osobiście, nadal są do dyspozycji cztery punkty w mieście? 

Jeśli chcemy przyjść do prawnika stacjonarnie, to na terenie miasta dostępne są cztery punkty: przy ul. Mechaników 1, Leśnej 1,  Długiej 28 i Żabiej 12. Ja zachęcam właśnie do spotkania z prawnikiem oko w oko, ponieważ wtedy możemy pokazać mu dokumentację sprawy, prawnikowi łatwiej jest zająć stanowisko. Przez telefon czy wysyłając maila nie możemy mieć pewności, że właściwie opisaliśmy nasz problem. 

Ale musimy pamiętać, że do prawnika nie wejdziemy z ulicy. Trzeba się zapisać. 

Tak. To jest ważna informacja. Zapisać możemy się każdego dnia, od poniedziałku do piątku od godz. 7:30, we wtorek do godz. 17:00, w piątek do godz. 14, w poniedziałki, środy i czwartki do 15:30, pod numerem telefonu 54 414 49 20. Pod ten sam numer telefonu można też zadzwonić, żeby uzyskać dodatkową informację. Można też korzystać z maila: [email protected]

Kolejna ważna kwestia - kto może korzystać z nieodpłatnych porad prawnych? 

Nieodpłatna pomoc prawna jest skierowana do osób, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Tutaj nie mamy postawionego warunku, do jakiej to jest kwoty. Czyli stwierdzam, że nie stać mnie, że ten wydatek zburzy mój budżet, który mam na utrzymanie domu, rodziny, więc muszę skorzystać z nieodpłatnej porady prawnej.

Z pomocy może skorzystać osoba fizyczna, ale też osoba prowadząca jednoosobowo działalność gospodarczą, która  nie zatrudniała w ciągu roku żadnych innych osób. 

Pamiętajmy, że korzystający z nieodpłatnej pomocy prawnej podpisują oświadczenie. 

Osoba, która pojawia się w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej, przed udzieleniem jej porady musi podpisać oświadczenie, że nie jest w stanie pokryć kosztów pomocy prawnej. W przypadku porady telefonicznej i mailowo, nie możemy tego wymagać, więc tutaj liczymy już tylko na odpowiedzialność osób, które chcą z tej pomocy prawnej skorzystać. 

Chciałabym, żeby to wybrzmiało - musimy zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą podpisanie oświadczenia składanego w urzędzie. Małym druczkiem jest tam przecież napisane, że dane, które przekazujemy, są zgodne z prawdą. Robimy to pod odpowiedzialnością karną. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy lub ten fakt bagatelizuje. Pamiętajmy - za treść wpisaną w oświadczeniu odpowiada nie urzędnik, ale osoba, która je podpsuje.

W jakich sprawach można uzyskać pomoc w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej we Włocławku? 

Lista jest długa: prawo pracy, przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawo cywilne, sprawy karne, sprawy administracyjne, ubezpieczenie społeczne, sprawy rodzinne, prawo podatkowe z wyłączeniem prowadzenia działalności gospodarczej. Adwokat czy radca prawny nie może nas tylko reprezentować przed sądem. Takiej możliwości nie ma. 

Osoby, które się zgłaszają, są informowane o obowiązującym stanie prawnym oraz o tym, jakie im przysługują obowiązki i uprawnienia. Dowiadują się, jak rozwiązać dany problem prawny - może okazać się, że można to zrobić bez pomocy prawnika, czasami przecież rozwiązanie jest proste, tylko trzeba je podać.

Prawnicy sporządzają projekty pism w tych sprawach, o których wcześniej mówiłam, z wyłączeniem pism procesowych w toczących się postępowaniach. Są to na przykład projekty pism o zwolnienie z kosztów sądowych, o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego.

Chcący skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej muszą się przygotować na czekanie w kolejce?

Organizujemy pomoc w taki sposób, żeby nie było kolejek, no chyba, że ktoś chce udać się do konkretnego prawnika, wtedy być może trzeba będzie poczekać. Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że na tę pomoc nie czeka się długo. Po to też są zapisy. Osoba potrzebująca pomocy jest kierowana do tego z czterech punktów, gdzie niezwłocznie otrzyma poradę. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%