Zamknij

15 rzeczy, które należy wiedzieć o rekuperacji

10:48, 14.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:50, 14.03.2019
Skomentuj

Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, która pozwala zmniejszyć straty ciepła, pojawiające się w związku z wentylacją pomieszczeń tradycyjnymi metodami. System ten gwarantuje stałą wymianę powietrza w budynku poprzez wywiewanie strumienia zużytego i nawiewanie świeżego, przefiltrowanego oraz wstępnie ogrzanego powietrza do wnętrza domu.

Nowoczesne budownictwo wymaga specjalnego rodzaju wentylacji, ponieważ jest ono zbyt szczelne dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Nieodpowiednia wentylacja w budynku skutkuje pojawieniem się zaduchu, skraplaniem się pary wodnej na szybach oraz występowaniem pleśni. Wszystko to wpływa również na pogarszające się samopoczucie mieszkańców. Przebywanie w niewentylowanych pomieszczeniach przyczynia się do powstawania alergii, bólów głowy, a nawet nowotworów czy depresji.

Wiele osób nie wie, jak ważna jest odpowiednia wentylacja w budynku, ani jakie są skutki jej braku. Obecnie wentylacja grawitacyjna jest standardowym sposobem wentylacji, na który wielu inwestorów decyduje się przez brak dostatecznej wiedzy w tym temacie, bardzo często uważając wentylację mechaniczną za widzimisię. W takiej sytuacji warto pamiętać, że jeszcze nie tak dawno, wznoszono budynki bez jakiejkolwiek wentylacji – zapewne wówczas budowanie tuneli wentylacji grawitacyjnej postrzegane było jak zachcianka inwestora. Ile takich domów wymagało generalnych remontów, kiedy po wymianie okien na szczelne, zaczął się pojawiać problem pleśni na ścianach?

Szczegółowe informacje na temat rekuperacji znajdziesz tutaj.

1. Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Ruch powietrza jest wymuszany przez rekuperator, dzięki któremu w budynku zachodzi stała wymiana powietrza. Oba strumienie przepływają obok siebie, ale się nie mieszają. W ten sposób powietrze zużyte, wywiewane, oddaje swoje ciepło świeżemu powietrzu nawiewanemu do wnętrza. Znajduje to odzwierciedlenie w rachunkach za ogrzewanie – zostają one obniżone o 40% w skali roku.

W sercu rekuperacji – rekuperatorze, znajdują się filtry, dzięki którym do wnętrza budynku jest nawiewane świeże, przefiltrowane powietrze. Wszelkie zanieczyszczenia i owady nie przedostają się do środka.

Rekuperacja jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko ze względu na oszczędności, ale także przez wzgląd na aspekt zdrowotny. Aby cieszyć się świeżym powietrzem w domu, nie ma już konieczności otwierania okien, dzięki czemu problem przeciągów został rozwiązany. Ponadto rekuperacja dostarcza do budynku przefiltrowane powietrze, co sprawdza się przede wszystkim w przypadku alergików. Jest to również dodatkowe zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami powietrza, które w okresie jesienno-zimowym wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy. Jak wiadomo smog nie występuje jedynie na zewnątrz, szkodliwe substancje przedostają się również do wnętrza domów, które powinny zostać zaopatrzone w oczyszczacze powietrza. Rekuperacja w tym przypadku to podwójne korzyści – gwarantuje stałą wymianę powietrza bez konieczności otwierania okien, dzięki temu do budynku nawiewane jest świeże i czyste powietrze. Nie ma już konieczności kupowania oczyszczaczy powietrza.

2. Jak działa rekuperacja?

Rekuperator jest centralą rekuperacji. To właśnie w nim dochodzi do odzysku ciepła oraz przefiltrowania nawiewanego powietrza. Jego zadaniem jest wyciąganie powietrza w dwóch kierunkach jednocześnie. Mowa tu o powietrzu świeżym i zimnym, które jest nawiewane do wnętrza domu oraz zużytym, ogrzanym – wydalanym z budynku. Oba strumienie spotykają się w wymienniku ciepła, jednak nie mieszają się ze sobą, przepływają przez osobne kanały obok siebie.

Ciepłe powietrze przechodząc przez wymiennik ciepła, zostawia w nim swoją energię cieplną, którą przyjmuje czysty, ale zimny strumień. W ten sposób powietrze nawiewane zostaje wstępnie ogrzane, dzięki czemu w czasie wymiany powietrza nie dochodzi do strat ciepła, które wyrównać musiałby piec poprzez zużycie większej ilości paliwa.

Niewątpliwą zaletą wentylacji mechanicznej, tuż obok odzysku ciepła, jest możliwość przefiltrowania nawiewanego strumienia. Nie ma już konieczności otwierania okien, a co za tym idzie, w okresie jesienno-zimowym, inwestor nie musi martwić się tym, co w swoich piecach spalają jego sąsiedzi – do wnętrza jego domu dostaje się jedynie czyste powietrze – bez zanieczyszczeń, alergenów i owadów.

3. Największe korzyści płynące z montażu rekuperacji

Rekuperacja generuje oszczędności na ogrzewaniu poprzez odzyskiwanie części ciepła z zużytego, wywiewanego powietrza i przekazywanie go świeżemu, nawiewanemu strumieniowi. Wprawdzie rekuperacja nie jest w stanie całkowicie zastąpić ogrzewania, ale z całą pewnością wpływa na jego roczne koszty – zmniejsza je o nawet 40%.

Wiele osób latem boryka się z problemem komarów, much i innych owadów, które uparcie chcą się dostać do środka budynku. W przypadku wentylacji mechanicznej problem ten nie istnieje. Rekuperacja niweluje potrzebę otwierania okien, dzięki czemu insekty nie dostają się do wnętrza domu. Dodatkową ochronę stanowi kratka żaluzji znajdująca się na czerpni oraz filtry umiejscowione w rekuperatorze.

Rekuperacja gwarantuje zawsze świeże powietrze w domu i co za tym idzie – wysoki komfort wentylacyjny mieszkańców. Zużyte powietrze jest na bieżąco usuwane z budynku, a na jego miejsce, w takiej samej ilości nawiewane jest świeże, czyste powietrze. Intensywność strumieni można na bieżąco dostosowywać do potrzeb mieszkańców. Inwestorzy korzystają zazwyczaj z możliwości zaprogramowania sterownika, dzięki czemu wentylacja zostaje dopasowana do pory dnia oraz ilości przebywających w domu osób.

W rekuperatorze znajdują się filtry, które oczyszczają nawiewane do budynku powietrze z zanieczyszczeń, owadów i alergenów. Jest to doskonałe rozwiązanie dla alergików oraz osób chcących zmniejszyć wpływ zanieczyszczeń na swoje zdrowie i oddychać świeżym powietrzem, również zimą.

4. Rekuperacja a klimatyzacja

Głównym zadaniem rekuperacji jest stałe dostarczanie do budynku świeżego powietrza oraz usuwanie z niego tego zużytego, w którym znajduje się wilgoć, duże stężenie dwutlenku węgla oraz innego zanieczyszczenia.

Zastosowanie wymiennika ciepła w rekuperatorze pozwala odzyskać energię z wywiewanego powietrza i przekazać ją świeżemu strumieniowi. Dotyczy to nie tylko ciepłego, ale także chłodnego powietrza. Latem temperatura w budynku jest niższa niż na zewnątrz, a co za tym idzie, strumień nawiewany do wnętrza zostaje schłodzony przez strumień wywiewany. Mimo to rekuperacja nie jest w stanie zastąpić klimatyzacji w tradycyjnym tego słowa znaczeniu.

Klimatyzacja „mieli” powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, bez jego wymiany. Rekuperacja zapewnia wywiewanie z budynku strumienia zużytego i zastąpienie go świeżym, schłodzonym powietrzem. Jeżeli inwestorowi zależy na obniżeniu temperatury wwiewanego do domu latem strumienia powinien zaopatrzyć się w gruntowny wymiennik ciepła, albo jednostkę chłodzącą.

5. Rekuperacja a ogrzewanie

Pomimo tego, że strumień nawiewanego do wnętrza budynku powietrza zostaje wstępnie ogrzany przez powietrze wywiewane, wentylacja mechaniczna nie jest w stanie całkowicie zastąpić ogrzewania. Nawet w domu pasywnym.

Rekuperacja generuje oszczędności związane z ogrzewaniem, ponieważ w przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie występują straty energii. Znajdujący się w rekuperatorze wymiennik ciepła zatrzymuje ciepło pochodzące z wywiewanego powietrza i przekazuje je świeżemu, ale chłodnemu strumieniowi nawiewanemu. Podnosi to jego temperaturę, dzięki czemu piec zużywa mniej paliwa do podniesienia temperatury w budynku do pożądanej.

Roczne oszczędności na kosztach ogrzewania oscylują w granicach około 40%.

6. Rekuperacja a sposób poruszania się powietrza

Powietrze zużywane jest usuwane z miejsc najbardziej newralgicznych, czyli kuchni, łazienek, korytarzy i garderoby. Świeży strumień jest nawiewany do salonu oraz sypialni. Niektóre pomieszczenia są wyposażane w nawiew oraz wywiew. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy kuchnia zostaje połączona z jadalnią, a także w suszarniach i pralniach. Natomiast pozostałe pomieszczenia nie zostają wyposażone w nawiewniki ani w wywiewniki, nazywane są pomieszczeniami transferowymi. Mimo braku anemostatów, podobnie jak reszta budynku, są skutecznie wentylowane.

Jedynymi pomieszczeniami, których nie wentyluje się w sposób mechaniczny są kotłownia oraz garaż.

W związku ze zróżnicowanym układem pomieszczeń, każdy budynek wymaga dostosowanego projektu wentylacji mechanicznej.

7. Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna

Rekuperacja jest wykonywana zamiast wentylacji grawitacyjnej. Jeżeli decyzja o montażu wentylacji mechanicznej została podjęta jeszcze na etapie projektowania budynku, w projekcie nie zostaną uwzględnione kominy ani kanały wentylacyjne. Co wpłynie na obniżenie kosztów budowy.

W przypadku, gdy w budynku zastosowano ogrzewanie oparte na przykład na pompie ciepła, na dachu nie będzie znajdował się żaden komin.

Przy aktualnych standardach nowoczesnego budownictwa, wentylacja grawitacyjna jest niewystarczająca. W wielu przypadkach po prostu nie działa. W domach pasywnych rekuperacja jest obowiązkowa.

8. Dobór rekuperatora

Biorąc pod uwagę koszty związane z budową domu, wielu inwestorów szuka oszczędności, gdzie tylko się da. W związku z tym wybierają tańsze alternatywy materiałów budowlanych czy urządzeń. Należy jednak pamiętać, że w przypadku rekuperatora jakość idzie w parze z ceną. Najtańsze urządzenie zmuszone zostanie do pracy ponad jego możliwości. Poskutkuje to szybkim wyeksploatowaniem rekuperatora oraz jego głośną pracą.

Dlaczego niewiele osób porusza w ogóle kwestię hałasu, jaki generuje urządzenie mechaniczne? Ponieważ ogranicza się on jedynie do nieznacznego szumu, który ma działanie uspokajające. Rekuperator o zbyt małej mocy, będzie pracował bardzo intensywnie, generując uciążliwy hałas.

W przypadku wyboru wentylacji mechanicznej nie warto oszczędzać – im tańsze urządzenie, tym więcej wad będzie posiadało.

9. Wymiana filtrów w rekuperatorze

Rekuperator jest wyposażony w filtry, które zatrzymują owady, zanieczyszczenia oraz kurz. Rodzaj filtru inwestor może dostosować do potrzeb – na rynku dostępne są różne rodzaje o mniejszej lub większej przepuszczalności.

Filtry powinny być sprawdzane co miesiąc. Łatwo o tym zapomnieć, szczególnie w chwili, gdy cała instalacja nie wymaga zbyt dużych ingerencji ze strony mieszkańców. Jednak regularne monitorowanie stanu filtrów jest niezwykle ważne ze względu na gromadzące się na nich zanieczyszczenia.

Częstotliwość wymiany filtrów jest zależna od wielu czynników, w tym, od pory roku, dlatego też tak ważne jest regularne kontrolowanie ich stanu.

10. Koszty eksploatacji rekuperacji

Rekuperator jest zasilany energią elektryczną, dlatego też mówimy o kosztach eksploatacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W urządzeniu znajdują się dwa wentylatory – nawiewny i wywiewny to od ich typu i mocy zależą miesięczne koszty eksploatacji wentylacji.

Do kosztów należy doliczyć również przegląd techniczny, który powinien być wykonywany raz w roku oraz regularną wymianę filtrów.

11. Projekt rekuperacji

Wentylacja mechaniczna powinna zostać wykonana na podstawie wcześniejszego projektu. Musi on być stworzony dla każdego domu indywidualnie, ponieważ budynki różnią się między sobą powierzchnią oraz rozkładem pomieszczeń. Potrzeba wykonania projektu dostosowanego do potrzeb mieszkańców jest związana z zapewnieniem odpowiedniej ilości powietrza, a także właściwym przeprowadzeniu kanałów, dostosowaniu ich średnic oraz umiejscowieniu nawiewników i wywiewników.

Jednak sam projekt to nie wszystko – ekipa musi się go dokładnie trzymać podczas wykonywania montażu, w przeciwnym razie wentylacja mechaniczna nie będzie prawidłowo działać.

12. Rekuperacja a sposób ogrzewania

Wentylacja mechaniczna może zostać zamontowana w każdym budynku i bez względu na zastosowane w nim ogrzewanie. Rekuperator jest zasilany przy pomocy energii elektrycznej, jednak prąd jest wykorzystywany jedynie do pracy wentylatorów. Świeże powietrze, które jest nawiewane do pomieszczeń zostaje ogrzane za pomocą energii odzyskanej z powietrza, a nie energii elektrycznej. W tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej ciepło to zostałoby bezpowrotnie utracone.

Wymiennik ciepła jest w stanie odzyskać do 95% energii cieplnej z wywiewanego powietrza.

Oszczędności na ogrzewaniu są bardzo ważne, jednak znacznie istotniejszy jest aspekt zdrowotny. Regularna wymiana powietrza w budynku gwarantuje wysoki komfort wentylacyjny, a co za tym idzie – ogólną poprawę samopoczucia. Znikają bóle głowy, ospałość oraz osłabienie.

13. Rekuperacja a gruntowy wymiennik ciepła

GWC czyli gruntowe wymienniki ciepła, korzystają z energii zgromadzonej w ziemi, ponieważ już na głębokości dwóch metrów panuje stała temperatura. Przy zastosowaniu GWC powietrze, które ma trafić do rekuperatora jest wcześniej schładzane lub ogrzewane, zależnie od pory roku. Wpływa to na znaczną poprawę efektywności cieplnej rekuperacji.

W przewodach gruntowego wymiennika ciepła krąży powietrze lub glikol, mają one przetransportować energię do rekuperatora, gdzie zostaje przekazana świeżemu powietrzu nawiewanemu.

Działanie GWC jest najbardziej odczuwalne w energooszczędnych budynkach, ponieważ tam ilość energii potrzebnej do ogrzania wnętrz jest zdecydowanie mniejsza.

14. Wspomaganie pracy rekuperacji

Aby rekuperator prawidłowo działał musi on zostać zamontowany w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 8 stopni. W przypadku umieszczenia go w garażu lub nieużytkowym poddaszu, należy zapewnić temu miejscu odpowiednią temperaturę, na przykład poprzez ocieplenie lub zamontowanie kaloryferów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać dodatkową izolację rekuperatora i kanałów. Pomoże to w uzyskaniu maksymalnego odzysku ciepła.

Nawiewniki i wywiewniki są montowane w ściśle określonych pomieszczeniach, aby powietrze mogło swobodnie przepływać, konieczne jest wykonanie stosownego podcięcia między dolną krawędzią drzwi a podłogą. Warto zwrócić uwagę na wykładziny i dywany z wysokim włosiem – nie powinny one blokować przepływów.

Rekuperacja działa prawidłowo jedynie w szczelnych domach, dlatego też okna nie powinny posiadać nawiewników, ponieważ zimą wpuszczają przez nie chłodne powietrze, co przyczynia się do ogromnych strat energii.

15. Cena rekuperacji

Największą wadą rekuperacji jest koszt całej inwestycji. Zakup i montaż instalacji w dużej mierze zależy od rodzaju rekuperatora, firmy montującej oraz kanałów rozprowadzających powietrze. Dla przykładu – w budynku o powierzchni 150 m2 instalacja rekuperacji wraz z urządzeniem dobrej jakości będzie kosztowała inwestora około 17 000 zł.

Na szczęście na pomoc przybywa rządowy program Czyste Powietrze, którego głównym celem jest wsparcie finansowe skierowane do osób chcących wymienić starego typu piec na nowy, ekologiczny kocioł. Stanowi to również warunek uzyskania dotacji np. na termoizolację budynku, zakup instalacji OZE czy rekuperację. Inwestor może uzyskać potrzebne wsparcie, o ile posiada ekologiczny piec.

Więcej informacji na temat programu Czyste Powietrze znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, która gwarantuje stałą wymianę powietrza w budynku. Strumień nawiewany zostaje wcześniej przefiltrowany i wstępnie ogrzany, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania, zmniejszając je nawet o 40% w skali roku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

DawidDawid

0 0

Jeśli szukacie sprawdzonych urządzeń to polecam przede wszystkim firmę Fonko. Mam od nich pompę ciepła u siebie w domu i jestem bardzo zadowolony z jej działania. 14:29, 22.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%