Zamknij

Jak utylizować odpady budowlane?

10:34, 29.07.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:35, 29.07.2020

Warto mieć świadomość, że zdecydowana większość osób będzie zadowolona z przeprowadzonego remontu. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że przeważnie problemem są pozostałe odpady budowlane. Co dokładnie należy z nimi zrobić? W jaki sposób powinien zostać wykonany wywóz odpadów poremontowych?

Należy zdawać sobie sprawę, że utylizacja wspomnianych odpadów budowlanych zaliczana jest do istotnych kosztów remontu nieruchomości czy budowy domu. Nie można o tym zapomnieć podczas planowania budżetu swojej inwestycji. Ponadto nie jest rekomendowane ograniczanie wydatków polegające na pozostawieniu śmieci w lesie czy wyrzucaniu gruzu do jeziora. Koniecznie należy mieć świadomość, że grozi to ogromnymi stratami dla środowiska naturalnego. Trzeba także wiedzieć, że za wywóz odpadów pobudowlanych do lasu są przewidziane przez prawo kary finansowe.

 

Godny uwagi jest fakt, że nadleśnictwa z roku na rok coraz częściej korzystają z monitoringu do identyfikowania sprawców. Część odpadów budowlanych jest bardzo toksyczna, dlatego nie jest zalecanie spalanie ich czy pozostawianie wśród zwykłych odpadów komunalnych.

 

Kto dokładnie w gminie zajmuje się odpadami?

Osobom, które niestety zostały same z odpadami poremontowymi (nie zajęła się nimi firma budowlana albo remont został przeprowadzony na własną rękę) rekomendowane jest skorzystanie z usług przedsiębiorstw, których specjalizacją jest wywóz gruzu lub śmieci. Świetnym rozwiązaniem jest także poproszenie swojej gminy o dokładne instrukcje. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że niektóre lokalne Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej są w stanie przyjąć część odpadów zupełnie za darmo.

 

Z kolei w większych miastach bardzo sprawnie działają miejsca, gdzie gromadzone są problematyczne odpady. Funkcjonują również specjalne punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Osoby, które należą do wspólnoty mieszkaniowej powinny skorzystać z pomocy administratora danego budynku. W zdecydowanej większości przypadków administracja ma kontakt do rzetelnych odbiorców odpadów. W ten sposób możliwy jest bardzo sprawny i bezpieczny wywóz gruzu

 

Warto jednak mieć świadomość, że bardzo często potrzebne są kontenery na gruz czy specjalne opakowania. Należy również wiedzieć, że przedsiębiorstwa specjalizujące się w odbiorze odpadów przeważnie najpierw dostarczają kontenery, a później czekają na ich wypełnienie. Zalecane jest ustalenie wcześniej ile dokładnie będzie trwało zapełnienie wspomnianego kontenera. Ostatnim etapem jest odbiór.

 

Firmy mają obecnie w swojej ofercie bardzo dużą liczbę kontenerów, które będą dostosowane do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Rekomendowane jest w tym przypadku na zdecydowanie się na sprawdzoną ekipę. Wywóz gruzu w takiej sytuacji przebiega zazwyczaj szybko i bezproblemowo. Niestety część przedsiębiorców liczy na bardzo łatwy i szybki zysk, dlatego podejmuje decyzję o wywiezieniu niebezpiecznych odpadów na wysypisko śmieci. Świetnym rozwiązaniem będzie poproszenie firmy o udostępnienie dokumentu, który będzie potwierdzał utylizację.

 

Czy można zarobić na odpadach?

Zalecane jest także dokładne poznanie szczególnych przypadków postępowania z określonymi rodzajami omawianych odpadów budowlanych. Nie wszyscy bowiem mają świadomość, że na niektórych odpadach można zarobić. W przypadku posiadania części metalowych albo stalowych, najlepszym rozwiązaniem będzie wywiezienie ich na złomowisko.

 

Z kolei takie elementy, jak dachówki, gruz czy cegły, można bez żadnego problemu wykorzystać na podbudowę. Drugą opcją jest oddanie tych odpadów do recyklingu. Do przeróbki doskonale egzamin zdadzą także artykuły drewniane czy folie.

 

Warto wiedzieć, że bardzo duża liczba osób jest zainteresowana kupnem gipsu, cementu czy wapienia, które doskonale znajdują zastosowanie np. w ogrodnictwie. Nie wszyscy również zdają sobie sprawę, że wapno służy do zakwaszania gleby. Rekomendowane jest zatem zastanowienie się przed sprzedażą czy wyrzuceniem do kontenera.

 

Zalecane jest także zawiezienie na wysypisko styropianów czy plastików, które niestety nie będą nadawały się do ponownego wykorzystania. Z kolei farby, papy, lakiery czy wełny mineralne koniecznie należy zutylizować we właściwych zakładach.

 

Dla osób uwielbiających majsterkować odpady budowlane nie muszą stanowić problemu. Część z nich można bowiem bez żadnego problemu poddać domowemu recyklingowi. Doskonałym przykładem mogą być opakowania po farbach, które mogą posłużyć domownikom jako pojemniki na narzędzia. Z kolei brudne buty można umieszczać na ścinkach dywanów. W ten prosty sposób możliwe jest uniknięcie niszczenia parkietu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%