Zamknij

Serwer VPS - dla kogo? Na co zwrócić uwagę?

08:35, 06.08.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:35, 06.08.2020

Żeby twoje strony internetowe czy inne usługi, które oferujesz online, działały bez problemów, musisz zapewnić im odpowiedni serwer. W ramach najtańszego hostingu zasoby maszyny dzielone są pomiędzy wielu użytkowników, dlatego taka oferta sprawdzi się jedynie w przypadku mało wymagających działalności. Jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanych rozwiązań, dobrym pomysłem może być hosting VPS.

Hosting VPS – dla kogo?

Najprostszą i najtańszą ofertą hostingową jest serwer współdzielony. Jak wspomnieliśmy, w tym przypadku zasoby maszyny dzielone są pomiędzy wielu użytkowników, nawet setki. Każdy posiadacz konta może założyć stronę, ale nie każdy serwis będzie w ramach takiej usługi działać bez zarzutów. Jeśli wybrałeś najtańszy hosting, jaki znalazłeś, to nie licz, że będziesz mógł prowadzić w ramach tej oferty duży sklep internetowy – wydajność takiego serwera nie będzie wystarczająca. Otrzymasz prawdopodobnie od administratora informację, że twoje konto za bardzo obciąża procesor, pamięć RAM czy generuje zbyt wiele zapytań do bazy danych. Wówczas będziesz musiał albo przenieść usługi do innej firmy, albo wybrać ofertę serwerową, która gwarantuje większe możliwości. Rozwiązaniem twoich problemów może być hosting VPS.

Czy jest to usługa dla każdego? Teoretycznie tak, ale należy liczyć się z tym, że jest ona droższa od serwera współdzielonego, dlatego warto na nią postawić dopiero wtedy, gdy rzeczywiście przekraczasz limity przydzielone w ramach najtańszego hostingu. VPS to skrót od Virtual Private Server, co oznacza, że jest to wirtualny serwer prywatny. Ale uwaga, w tym przypadku w dalszym ciągu zasoby jednej maszyny są podzielone pomiędzy użytkowników, z tą różnicą, że może być ich np. kilku, a nie kilkuset. Nie można jednak porównywać możliwości, jakie zapewniają oba rozwiązania. Przede wszystkim w ramach VPS-a możesz zainstalować na serwerze takie aplikacje, jakich potrzebujesz. Możesz również zdecydować o używanym systemie operacyjnym, ale wybór zależny jest od rodzaju wirtualizacji, jaki zastosowano przy dzieleniu zasobów maszyny. Jeśli była to parawirtualizacja, to wtedy możesz wybrać system z tej samej rodziny, co bazowy. Np. gdy tym bazowym jest Linux, to na VPS-ie nie zainstalujesz Windowsa. W przypadku gdy jednak zastosowano pełną wirtualizację, to masz pełną dowolność. W ramach usługi otrzymujesz gwarantowane zasoby, VPS ma własny system plików, procesów czy alokacji zasobów. To rozwiązanie dla wymagających, które warto wybrać, jeśli zamierzasz prowadzić sklep internetowy czy popularny portal, odwiedzany przez np. 10 tys. użytkowników dziennie, chociaż w tym przypadku wiele zależy od rodzaju usług, które oferujesz. Często w takim przypadku wystarczy serwer współdzielony.

VPS nie jest najbardziej zaawansowaną usługą hostingową. Jeszcze większe możliwości daje serwer dedykowany, w ramach którego otrzymujesz dostęp do wszystkich zasobów maszyny.

VPS – jakie parametry są istotne?

Wybierając VPS-a, powinieneś wziąć pod uwagę zupełnie inne kwestie niż szukając serwera współdzielonego. Przede wszystkim patrz na takie cechy maszyny jak:

  • rodzaj dysku (SSD, HDD) i jego pojemność,
  • pamięć RAM,
  • procesor i liczba rdzeni,
  • transfer (zazwyczaj bez limitów),
  • przepustowość - im więcej MB/s tym lepiej,
  • możliwe do zainstalowania systemy operacyjne i opcja ich zmiany,
  • SLA - wyrażony w procentach wskaźnik ciągłości działania usługi w skali miesiąca.

W tym przypadku nie skupiasz się na tym, czy w cenie jest np. własna domena. Oczywiście taki dodatek to zawsze pewna oszczędność, ale większe znaczenie powinny mieć dobre parametry serwera i niezawodne działanie. Jeśli nie masz pewności, jaki VPS będzie dla ciebie odpowiedni, to skontaktuj się z administratorem firmy hostingowej – na pewno uzyskasz pomoc.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%