Zamknij

Tradycyjne wyroby z Bolesławca, które podbiją Twoje serce!

00:00, 25.09.2020 artykuł sponsorowany

Minimalizm w ostatnich latach wydawał się dominować w aranżacjach wnętrz i wyposażeniu, również tym kuchennym. Funkcjonalność sprzętów i akcesoriów często idzie w parze z prostym designem. Obok tego jednak niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się wyroby tradycyjne, nawiązujące do wzorów ludowych i przy tym wcale nie mniej praktyczne. Jest wśród nich między innymi ceramika z Bolesławca.

Ceramika Bolesławiec - marka z tradycjami

Bolesławiecka ceramika ma bardzo długą tradycję. Sięga ona bowiem czasów średniowiecza, kiedy miejscowa ludność zaczęła wytwarzać wyroby gliniane, korzystając ze znajdujących się w Bolesławcu i jego okolicy zasobów naturalnych. Kolejne pokolenia również doceniły wartość gliny jako surowca, z którego wytwarzać można praktyczne sprzęty, a zmysł estetyczny ich twórców przeniesiony został na interesujące wzornictwo. Przez lata rewolucjonizowała się technologia wytwarzania naczyń i stosowane w produkcji materiały, jak chociażby szkliwo – niegdyś szkodliwe dla zdrowia ołowiane, a potem skaleniowe, które wprowadził mistrz Johann Gottlieb Altmann i które stosuje się do dziś. Kolejne pokolenia wykwalifikowanych ceramików i projektantów wzorów kształcić się mogły w założonej w 1897 roku Zawodowej Szkole Ceramicznej. Wszystkie naczynia do dziś powstają z masy kamionkowej, a niektóre ze zdobień stały się wręcz kultowym znakiem rozpoznawczym ceramiki z Bolesławca. Część naczyń znajduje się w sklepie z ceramiką bolesławiecką Garneczki.pl: https://www.garneczki.pl/produkty/ceramika-boleslawiec,442

Producenci ceramiki bolesławieckiej oferują szeroki asortyment naczyń przydatnych na co dzień oraz na specjalne okazje i uroczystości. Różnorodność form i wzorów jest porażająca i stwarza ogromne możliwości w kompletowaniu własnego zestawu sprzętów, które są nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale również trwałe i praktyczne. Równocześnie stanowią one niesamowitą dekorację kuchni, jadalni czy stołu, przy którym zasiadamy w gronie bliskich. Z czasem do naszego kompletu naczyń dokupywać można kolejne elementy serii. Co znajdziemy w ofercie ceramiki z Bolesławca? 

Klasyczne filiżanki Bolesławiec ze spodkami

Większość osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki pobudzającej kawy lub herbaty czy miłego spotkania bez ciepłego naparu. Wśród akcesoriów z Bolesławca znaleźć można atrakcyjne filiżanki – zarówno ze spodkami, jak i bez. Są to naczynia o różnych kształtach, pojemnościach i wzorach, które charakterystyczne są dla bolesławieckich wyrobów. Znaleźć tu można zarówno małe filiżanki o pojemności 220 ml, jak i te większe o pojemności aż 500 ml! Dekorowane są one w drobne, niebieskie kwiatki, pawie oczka, czerwone maki, czyli we wszystkie charakterystyczne dla ceramiki z Bolesławca motywy. A jeśli ktoś zapragnąłby klasyczną filiżankę bez żadnych ozdób – taką też znajdzie w asortymencie ceramiki z Bolesławca.

Dzbanki Bolesławiec do kawy, herbaty i na wodę

Świetnym uzupełnieniem zestawu do podawania kawy czy herbaty, a także napojów zimnych, są dzbanki. Pękate, z pokrywką i dużym uchem świetnie nadają się do serwowania napojów ciepłych. Wybierać można między tymi o pojemności 1 l i większymi o pojemności 1,7 l. Jeśli ktokolwiek obawia się, że podczas przedłużającego się spotkania kawa lub herbata wystygnie, może zaopatrzyć się w podgrzewacz do dzbanka, do którego włożyć można zapaloną świeczkę, podtrzymującą ciepło naczynia wypełnionego wybranym naparem. Dzbanki do wody, mleka czy innych zimnych napojów to naczynia bez pokrywek. Dzbanki tego typu mają różną pojemność: 1,3 litra, 1,7 litra i 1,8 litra.

Pękate kubki Bolesławiec do grzańca

Grzane wino z dodatkiem korzennych przypraw, miodu i pomarańczy to jeden z ulubionych alkoholowych trunków, pijanych w chłodne jesienne i zimowe wieczory. Do podawania grzanego wina świetnie sprawdzają się naczynia wykonane z kamionki, które znacznie dłużej utrzymują wyższą temperaturę napoju. Idealnie sprawdzą się więc tutaj pękate kubki czeskie z Bolesławca. Charakteryzują się one okrągłym kształtem, który delikatnie zwęża się ku górze. Kubki posiadają ucho, dzięki czemu łatwiej trzyma się je w dłoniach, przy okazji je ogrzewając. Pojemność kubków waha się między 220 a 250 ml.

Talerze Bolesławiec – do obiadu i na deser

Kompletując naczynia, nie można zapominać o akcesoriach do obiadu i zestawie deserowym, bez których nie można obejść się podczas rodzinnego spotkania, przyjęcia czy słodkiego poczęstunku. Również naprzeciw takim potrzebom wychodzą producenci bolesławieckiej ceramiki. W ofercie znaleźć można zarówno duże talerze do serwowania potraw o średnicy 33 cm, obiadowe o średnicy 24 cm oraz talerzyki do ciasta o średnicy 16 cm, a także wiele innych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Nie brakuje tu także głębokich talerzy oraz bulionówek do podawania tradycyjnego rosołu i zup.

Tradycyjne maselnice Bolesławiec

Maselniczka to świetny gadżet, który sprawdzi się podczas śniadania i kolacji. Jest to niepozorne, ale bardzo praktyczne naczynie. Maselniczki z pokrywkami pozwalają na dłużej zachować świeżość masła i przechowywać je w odpowiedni sposób. To idealna alternatywa dla niepraktycznych, brudzących się papierków, w których kupujemy masło. Do niektórych maselniczek zmieścić można całe masło, a do innych tylko jego część, dzięki czemu reszta kostki zostaje w lodówce.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%