Zamknij
REKLAMA

Toner do drukarki – oryginalny czy zamiennik?

00:00, 28.04.2021 | materiały partnera

Drukarka laserowa to wydajne urządzenie, które coraz częściej jest stosowane w domach. Jej zakup jest droższy od atramentowego odpowiednika, ale zastosowany toner jest wydajniejszy niż tusz do drukarki. Jak wygląda kwestia eksploatacji? Czy można kupić zamiennik tonera i czy posiada te same wady co zamienne tusze? Odpowiedzi na te pytania oczekuje wiele osób posiadających drukarkę laserową lub przymierzających się do jej kupna. Sprawdźmy więc, czy posiadając taki sprzęt możemy zaoszczędzić na jego eksploatacji?

Czym właściwie jest toner do drukarki i na jakiej zasadzie działa?

Toner, który potocznie nazywany jest wkładem do drukarki laserowej, to w rzeczywistości proszek znajdujący się wewnątrz podłużnej kasety. Składa się on z mikroskopijnych rozmiarów drobinek żywicy, pigmentu, a także żelaza. Wiązka laserowa, która wytwarzana jest przez drukarkę pada na światłoczuły bęben, który posiada właściwości elektrostatyczne przyciągając tym samym cząsteczki pigmentu. Bęben urządzenia odczytuje zaznaczony obraz oraz przenosi go na powierzchnię kartki. Druk, który wykorzystuje się w tym urządzeniu zwany jest potocznie „drukowaniem na sucho”, ponieważ wykorzystywany jest suchy atrament.

Toner oryginalny

Czy opłaca się oszczędzić na tonerach? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu użytkowników drukarek laserowych. Oryginale kasety pochodzą bezpośrednio od producentów drukarek i optymalnie dopasowane do konkretnego urządzenia. Na ich wysoką cenę wpływają między innymi koszty reklamy oraz marketingu. Dzięki używaniu oryginalnych tonerów nie utracimy gwarancji na nasz sprzęt.

Jeśli chodzi o parametry wydruku to owe kasety spisują się zdecydowanie lepiej niż w przypadku zamienników. Drukując fotografie czy inne grafiki mamy pewność, że wydruki będą wysokiej jakości. Pozwalają na wierne odwzorowanie kolorów, a przede wszystkim są trwałe, co oznacza że po upływie kilku lat wydruk nie ulegnie zmianie. Parametry oryginalnych tonerów są zgodne z parametrami pozostałych elementów urządzenia, takich jak bęben, czy utrwalacz. Minimalizuje to ryzyko zatkania głowicy, zasypania, czy też zarysowania bębna bądź też oblepiania rolek utrwalacza.

Czy warto zdecydować się na zamienniki tonera?

Najważniejszą zaletą zamienników jest zdecydowanie ich cena, która potrafi być niższa nawet o 30-60% w porównaniu z oryginalnymi produktami. Jeżeli chodzi o jakość wydruków, to dobrej jakości zamiennik potrafi dorównać oryginałowi. Należy jednak pamiętać, że przy wyborze warto kierować się renomą producentów. Istnieje bowiem ryzyko, że tanie tonery mogą odwzorować kolory w inny sposób niż te oryginalne.

Jakie jeszcze są zalety stosowania zamienników? Otóż , często zdarza się, że mogą być one zdecydowanie bardziej wydajne, dzięki czemu pozwalają na wydrukowanie większej ilości stron. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku oryginałów, można przedłużyć ich żywotność. O tym jak to zrobić można przeczytać w artykule: https://toner-drukarki.pl/2020/08/20/sprawdzone-sposoby-na-wydluzanie-zywotnosci-tonera-i-tuszu/. Jako wadę można rozpatrywać fakt, że większość producentów urządzeń nie uzna gwarancji, gdy używany będzie zamienny toner do drukarki.

Decyzja odnośnie zakupu oryginałów lub zamienników powinna wynikać z indywidualnych potrzeb. Jeżeli drukujemy dużo i zależy nam na wysokiej jakości warto postawić na oryginalne tonery. Zamienniki są polecane do sporadycznych domowych wydruków, kiedy jakość nie jest najistotniejsza. Ich zakup warto rozważyć, po upływie okresu gwarancji sprzętu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%