Zamknij
REKLAMA

Na koronawirusie chcą się dorobić. Interpol ostrzega przed oszustami!

06:00, 21.03.2020 | D.W./Interpol
REKLAMA
Skomentuj
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

Interpol ostrzega przed przestępcami, którzy wykorzystują strach związany z pandemią. Oszuści wykorzystują podrobione strony internetowe. W wielu przypadkach dzwonią też do potencjalnych ofiar.

Od czasu identyfikacji choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa i jego rozprzestrzenianiem się na inne kraje, pojawiły się różne typy oszustw. 

Przestępcy oszukują między innymi poprzez fałszywe strony internetowe, platformy handlu elektronicznego, konta społecznościowe i e-maile. W ten sposób oferują sprzedaż między innymi masek ochronnych na twarz. Częściowo wykorzystują też nazwy znanych firm, szczególnie tych z siedzibą w Europie. Ofiary tego typu przestępstw proszone są o dokonanie płatności z góry za pomocą przelewów bankowych. 

- Jak się okazuje, maski nie są w ogóle dostarczane, podczas gdy oszuści pozostają poza zasięgiem, a witryny, platformy są nagle usuwane. Zdarzały się również przypadki, w których ofiary są proszone o odbiór płatnych masek na twarz z różnych klinik, tylko po to, aby ofiary zostały ostatecznie poinformowane, że nie podjęto takich uzgodnień - informuje Interpol.

W ostatnim czasie popularne są też oszustwa telefoniczne. Sprawcy kontaktują się z osobami starszymi przez telefon, udając krewnego (np. wnuka), który obecnie przebywa w szpitalu z powodu zakażenia COVID-19.

- W niektórych przypadkach ofiary otrzymały drugie wezwanie od rzekomego lekarza, dyrektora szpitala w celu potwierdzenia leczenia. Następnie ofiary są informowane o konieczności niezwłocznego pokrycia kosztów leczenia poprzez zdeponowanie pieniędzy lub przekazanie gotówki, lub innych kosztowności „przedstawicielom szpitala”, którzy pojawią się pod adresem ofiary - dodają przedstawiciele służb.

Zdarza się też, że ofiary otrzymują telefony od rzekomych urzędników służby zdrowia z prośbą o podanie danych osobowych w celu przeprowadzenia „śledzenia kontaktów”, co jest procesem identyfikacji i monitorowania osób, które miały bliski kontakt z zarażonymi osobami po wybuchu jakiejkolwiek choroby. W przeciwieństwie do prawdziwych urzędników ds. zdrowia, oszuści zwykle proszą ofiary o dane bankowe i dotyczące płatności w celu rzekomej weryfikacji. W przypadku podejrzenia tego typu oszustwa można kontaktować się z policją pod numerem 112.

(D.W./Interpol)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

@@

3 3

nic mnie już nie zdziwi naiwność nie zna granic :p 10:30, 21.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fofofoffofofof

4 2

Takie to jest nase spoleczenstwo
jak ktos chce zgłosic nieprawidłowosci na policje to sie go nazywa konfidentem i wyzywa
wie bandyci i zlodzieje robią co chcą
Ludzie nie bujcie sie reagowac
to złodziej i bandyta ma sie bac a nie obywatel 12:52, 21.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do_fofofofDo_fofofof

2 0

Masz absolutną rację, zgadzam się z Tobą. Niestety, ale jak przejrzysz "archiwum" artykułów na tej stronie, a szczególnie komentarze do nich to złodziej lub bandyta jest bohaterem i męczennikiem. 13:44, 21.03.2020


cyfrowy pieniadzcyfrowy pieniadz

0 0

waluta cyfrowa może na tym tylko skorzystać ^^ hakerzy zacierają paluszki :))) 13:55, 23.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone