Zamknij
REKLAMA

PKN ORLEN przekazał już tymczasowy szpital w Płocku. To 200 kolejnych łóżek

13:41, 02.12.2020 | K.P.
Skomentuj Fot. PKN ORLEN
REKLAMA

PKN ORLEN przygotował w Płocku blisko 200 łóżek dla pacjentów z SARS-CoV-2 oraz zaplecze niezbędne do funkcjonowania szpitala tymczasowego. Placówka na terenie Centrum Badawczo-Rozwojowego, która powstała w niespełna trzy tygodnie, przekształca się w oddział Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Równolegle trwają ostatnie prace związane z budową przez PKN ORLEN, przy wsparciu spółki Energa, podobnego obiektu w Ostrołęce. Prowadzona jest również rekrutacja personelu medycznego, który zadba o zdrowie i życie pacjentów.  

- W ciągu kilku dni pierwsi pacjenci zostaną przyjęci do szpitala tymczasowego w Płocku. Dzięki zaangażowaniu spółek z Grupy ORLEN w ciągu zaledwie 20 dni przygotowaliśmy profesjonalną, innowacyjną modułową medyczną placówkę. Zgodnie z zapowiedziami dzisiaj przekazujemy Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Płocku szpital tymczasowy na ok. 200 łóżek, w tym 20 łóżek na potrzeby Oddziału Intensywnej Terapii. Finalizujemy też prace związane z przygotowaniem szpitala tymczasowego w Ostrołęce, tak aby mógł on rozpocząć funkcjonowanie w połowie grudnia br.

– mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Przygotowany przez PKN ORLEN szpital tymczasowy w Płocku jest gotowy od strony technicznej i sprzętowej. Poza niezbędnym sprzętem medycznym, w placówce znajduje się także tomograf komputerowy. Szpital wyposażony jest również w nowoczesne systemy do monitorowania, w tym CCTV, kontrolę dostępu, domofony czy pełną sieć LAN. Zapewnione zostało bezpieczeństwo przeciwpożarowe poprzez montaż Systemu Sygnalizacji Pożarowej oraz zapewnienie odpowiedniej ilości podręcznego sprzętu gaśniczego.

Ponadto placówka posiada trzy niezależne źródła zasilania, w tym najnowocześniejszy DDUPS, czyli rozwiązanie wykorzystywane w dużych szpitalach czy lotniskach.

Szpital posiada wszystkie niezbędne przyłącza, w tym energetyczne, jak również przyłącza wodno-kanalizacyjne z dedykowanym systemem dezynfekcji ścieków medycznych. PKN ORLEN wybudował także podjazd dla karetek, Izbę Przyjęć i przygotował całe zaplecze medyczne łącznie z instalacją gazów medycznych. Kluczową rolę w budowie szpitala odegrały spółki: ORLEN Projekt, który uczestniczył w zaprojektowaniu placówki, ORLEN Budonaft, ORLEN Serwis, a wsparcia udzieliły ORLEN Administracja oraz ORLEN Ochrona.

W celu zapewnienia profesjonalnej pomocy pacjentom, PKN ORLEN zakupił również środki transportu na potrzeby placówki w Płocku. Karetka pogotowia typu (R) umożliwi przewóz osób wymagających wspomagania funkcji życiowych pomiędzy szpitalem tymczasowym, a Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Płocku. Koncern zapewnił również profesjonalny samochód do transportu badań i leków, również tych wymagających chłodzenia.
 

PKN ORLEN przy wsparciu spółki Energa finalizuje też budowę podobnego szpitala tymczasowego w Ostrołęce. Wykonano już ponad 50 proc. prac, w tym m.in. prace ziemne, związane z infrastrukturą budowlaną, elektryczną, sanitarną i teletechniczną. Na plac budowy trafiła już ponad połowa  wszystkich  modułów, w których powstanie ok. 200 szpitalnych łóżek, w tym 20 respiratorowych. Na potrzeby szpitala tymczasowego PKN ORLEN zakupił również karetkę ratunkową, której specyfikacja i wyposażenie zostało uzgodnione z dyrektorem Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce im. dr Józefa Psarskiego, na terenie którego powstaje placówka.

Wszystkie prace w Ostrołęce przebiegają zgodnie z harmonogramem. Obecnie najpilniejszą potrzebą jest pozyskanie lekarzy i pielęgniarek, którzy udzielą niezbędnej pomocy pacjentom. 

Placówki w Płocku i Ostrołęce to innowacyjne szpitale modułowe, które po zakończeniu pandemii będzie można rozłożyć w ciągu kilku dni  i zmagazynować, bądź wykorzystać do innych działań specjalnych, np. na potrzeby wojska, misje czy inne działania. Z kolei płyty, piasek bloczki budowlane czy fundamenty czasowe użyte do przygotowania terenu zostaną przeznaczone na potrzeby innych inwestycji realizowanych przez Grupę ORLEN.

(K.P.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

BRAWO PISBRAWO PIS

0 0

❤️❤️❤️❤️❤️ 10:35, 04.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA