Praca zdalna zostaje wprowadzona do Kodeksu pracy. Do tej pory funkcjonowała na mocy przepisów covidowych.
- Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, dotyczący m.in. równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów. Zmiany służą polskim rodzinom i rynkowi pracy – mówiła minister Marlena Maląg podczas konferencji prasowej w KPRM.
Zmiany, jej zdaniem, są konieczne, gdyż zmienia się rynek pracy. Wraz z nim zmieniają się również potrzeby pracowników i pracodawców.
- Praca zdalna funkcjonowała do tej pory na mocy przepisów covidowych, dzisiaj zostaje wprowadzona do Kodeksu pracy. Zostaje wprowadzona definicja pracy zdalnej, możliwość pracy zdalnej, hybrydowej. To są bardzo dobre rozwiązania potrzebne do funkcjonowania państwa, ale także wspierające politykę prorodzinną - dodawała.
Możliwość elastycznego czasu pracy ma ułatwić także godzenie ról zawodowych i rodzinnych.
Dodała, że mają one dawać możliwość elastycznego czasu pracy, co ułatwi godzenie ról zawodowych i rodzinnych.
Zmiany będą też dotyczyć umów na okres próbny, a pracownik, który wykonywał pracę co najmniej pół roku (w tym na podstawie umowy na okres próbny) będzie miał prawo do wystąpienia o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy. Pracodawca będzie miał miesiąc na pisemną odpowiedź wraz z uzasadnieniem.
Celem tzw. dyrektywy rodzicielskiej jest zachęcenie do równego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi między kobietami i mężczyznami. Dyrektywa przewiduje zmiany w urlopach rodzicielskich, w urlopach ojcowskich, wprowadzenie tzw. bezpłatnego urlopu opiekuńczego oraz większej elastyczności w organizacji pracy.
Urlop rodzicielski będzie dłuższy. Dziś to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców będzie miał również gwarancje 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. Inna zmiana to zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego.
Nowością będzie też urlop opiekuńczy. To pięć dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę dziecku, albo innemu członkowi rodziny.
dmuchacz21:08, 13.01.2023
A o konieczności niczym nieograniczonej kontroli dmuchania nie wspomniano, to upodlanie pracowników.
D.15:25, 15.01.2023
A czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć od kiedy te zmiany będą obowiązywać?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Dachowanie na Brzezinowej. Sprawca uciekł
Koło Włoclawka .Wlaścicele domków letniskowych obawiają się o swoje bezpieczeństwo bo mocno opaleni włóczą się wieczorami i zagladają do okien .A policja udaje że nic nie wie ...Czy to prezent Tuska dla mieszkańców ?
Migranci na Skokach
08:42, 2025-07-05
Nowy rozdział dla pacjentów. W PCZ wielka feta i sprzęt
Skoro rezonas nazwano ,,Roman '' , to może tomograf nazwać ....,,Sławomir'' ....będzie jak za wczesnego Gierka .....a kropidło będzie miarą POrtyjnego POstępu ...
tradycja ...barei...
08:35, 2025-07-05
Rejestracja auta przez internet i koniec z przynoszenie
To powinno być wprowadzone ,jakieś 10 lat temu,kilka lat temu nie mogłem przez dwa miesiące odebrać nowego dowodu rejestracyjnego ,bo....zabrakło im hologramu 🤣
WLC
08:29, 2025-07-05
Rodzinny piknik w Modzerowie. Nowe boisko i moc atrakcj
Jagna pamiętaj będę czekał ..tam gdzie zawsze ...ostatnio bylo super ...
super
08:14, 2025-07-05