Zamknij

Napoje energetyczne nie dla dzieci? Ministerstwo analizuje możliwości

12:46, 30.01.2023 SiecPortali.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Ministerstwie Zdrowia analizuje możliwość wprowadzenia ograniczeń picia napojów energetycznych. Osoby poniżej 16 roku życia miałyby nie mieć do nich dostępu. 

Temat ograniczenia możliwości spożywania napojów energetycznych przez dzieci i młodzież w przestrzeni medialnej obecny jest od blisko roku. O ograniczenie spożycia napojów energetyzujących przez dzieci apelował rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. 

Interpelacje w tej sprawie pisali również posłowie zarówno z prawej jak i z lewej strony polskiej sceny politycznej. 

Teraz resort zdrowia w odpowiedzi na interpelacje posła PiS wskazał, że temat jest analizowany.  

Napoje energetyczne tylko dla osób powyżej 16 lat? Trwają analizy

Ministerstwo Zdrowia nie zadeklarowało jednoznacznie, czy do tego dojdzie. Jak przekazał wiceszef resortu Waldemar Kraska "trwają analizy możliwości wprowadzenia ograniczeń picia tych napojów przez osoby poniżej 16 lat"

Wymaga to, jak podkreśla minister, analizy możliwych rozwiązań, a także potencjalnych skutków ich wprowadzenia. 

- Brak jest obecnie długoterminowych badań, jakie konsekwencje zdrowotne w dalszym życiu ma wczesne picie napojów energetyzujących, ale dla organizmu w fazie intensywnego rozwoju wydaje się zdecydowanie za wcześnie na szukanie sposobów jego wspomagania i stymulacji - napisał w odpowiedzi wiceminister Kraska.

Jak dodawał, w odniesieniu do kofeiny, zgodnie ze stanowiskiem EFSA, "brak jest dostatecznych danych, aby określić bezpieczny poziom spożycia kofeiny przez dzieci"

Podkreślił jednak, że "niezwykle istotne znaczenie ma edukacja w zakresie zasad prawidłowego żywienia, zachęcająca także do czytania etykiet i dokonywania odpowiednich wyborów żywieniowych". 

Materiały edukacyjne w tym zakresie powstały i są dostępne w wersji online  na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Przygotowało je ministerstwo we współpracy z ekspertami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego, a także z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz z metodykami z Ośrodka Rozwoju Edukacji.

(SiecPortali.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Dlaczego Dlaczego

1 1

Nie dla dzieci ? Przecież to niejaki Palikot publicznie glosił że narkotyki , dopalacze i alkohol pomagają mlodzieży w nuce .Dla potwierdzenia popijał z małpki C2H5OH na schodach sejmowych ... 14:21, 30.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

lollol

6 0

Czas najwyższy wziąć się za żywność w Polsce.
To nie tylko energetyki, ludzie w tym dzieci podtruwane są od najmłodszych lat.
Chemia w żywności , Glifosat w warzywach, nadmiar cukru i soli, a instytucje odpowiedzialne za stan rzeczy udają że nie ma problemu. 07:23, 31.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

re lolre lol

3 1

Ciekawostka - niemiecka unia dopuściła do stosowania w żywności dodatki chemiczne , które jeszcze 20 lat wstecz były w Polsce niedopuszczone do stosowania w przemyśle spożywczym i traktowane jak środki TRUJĄCE !!!! Dietetycy po cichu nazywają to ,,długofalową eutanazją ,,
Podobnie jak kiedyś odpady z mechanicznie obrabianego drobiu nie były mięsem , a obecnie są podawane jako mięso w sieciach typu McD ... pod różnymi postaciami . 09:51, 31.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lollol

4 0

Mi nie musisz tego tłumaczyć. Ale zwróć uwagę na samo zainteresowanie tematem.
Jak jest artykuł na temat majteczki w kropeczki to jest na top liście DD, a jak jest temat naszego życia i zdrowia to ledwo można go znaleźć, o zainteresowaniu ludzi nie wspomnę.
Jak mają wybrać olej do swojego dwudziestoletniego parcha to zastanawiają się godzinę, a jak kupują wędlinę to byle by była najtańsza.
10:08, 31.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%