Zamknij

Będą obowiązkowe badania psychologiczne dla kierowców? UE chce...

16:00, 03.07.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Blisko 60% Polaków uważa, że osoby posiadające prawo jazdy powinny w pewnym momencie życia przechodzić obowiązkowe badania psychologiczne w celu przedłużenia ważności dokumentu – wynika z badań autobaza.pl. Tylko nieco ponad 1/3 ankietowanych twierdzi, że 65. rok życia to odpowiedni moment. Nadchodzące zmiany w przepisach dotyczących praw jazdy budzą kontrowersje.

Od kilku miesięcy w mediach krąży informacja o wprowadzeniu przez Unię Europejską nowych przepisów dotyczących obowiązkowego przeprowadzania badań psychologicznych wśród kierowców powyżej 65. roku życia.

Planowany termin wejścia w życie nowych regulacji to styczeń 2024 r., a ich celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, a także minimalizowanie ryzyka kolizji i wypadków wynikających z problemów z koncentracją i skupieniem prowadzących pojazdy.

- Starsi kierowcy to często bardzo doświadczone i obeznane w kwestii przepisów drogowych osoby. Niestety zdarza się, iż w pewnym momencie na drodze stają im przeszkody w postaci problemów z percepcją przestrzeni, koncentracją i prędkością reakcji na niespodziewane i nagłe sytuacje. Pozytywny wynik badania umożliwi seniorom przedłużenie ważności prawa jazdy, natomiast negatywny równoznaczny jest z jego utratą i niemożnością dalszego prowadzenia pojazdów – tłumaczy Piotr Korab, ekspert autobaza.pl

Komisja Europejska planuje także wprowadzenie w przyszłości kursów dla tych, którzy zgodnie z wynikiem badania otrzymają pozwolenie na dalsze uczestnictwo w ruchu drogowym jako kierowcy. Dodatkowo, jednym z elementów wizji KE jest wdrożenie okresowych przedłużeń w zależności od wieku kierowcy, jednak te prace są dalej w toku ustaleń.

Podobne regulacje funkcjonują już w przepisach drogowych, jednak nie są one zależne od wieku.

Od 2013 roku wydawane w Polsce prawa jazdy są na okres maksymalnie 15 lat. Po upływie terminu ważności dokumentu, kierowcy zobowiązani są do wykonania kontrolnych badań lekarskich, które kwalifikują ich do otrzymania nowego – z takim samym lub krótszym okresem uprawnień do prowadzenia pojazdu. W związku z tymi regulacjami, stan zdrowotny kierowców będzie kontrolowany regularnie.

Osoby z wydanym uprzednio bezterminowym prawem jazdy, zobowiązane są do wymiany dokumentu – bez konieczności powtarzania badań lekarskich – którego ważność wynosić będzie maksymalnie 15 lat. Procedura ta zaplanowana jest na lata 2028-2033, a kolejne przedłużenia będą wiązały się ze złożeniem przez nich stosownego orzeczenia lekarskiego.

Osoby po 65 roku życia powinny przechodzić obowiązkowo badania psychologiczne, aby przedłużyć ważność prawa jazdy?

Ponad połowa (57,4%) kierowców zapytanych przez serwis autobaza.pl twierdzi, iż badania psychologiczne dla starszych kierowców to dobry pomysł, jednak znaczna ich część nie zgadza się ze wskazanym przez UE wiekiem. 18,2% wszystkich ankietowanych uważa, że 65. r. ż. to zbyt niski próg na wykonywanie takich badań, a tylko 4,5% wskazuje, iż powinny one być regularnie przeprowadzane na wcześniejszym etapie życia.

- Ankietowani często kierują się swoimi indywidualnymi doświadczeniami i stąd może wynikać ta rozbieżność. Wiele z nas zna osoby w wieku 65 lat – lub sami w takim okresie życia jesteśmy – i nie zauważamy żadnych komplikacji zdrowotnych wpływających na ewentualne powodowanie zagrożenia w ruchu drogowym. Część osób wskazuje na poparcie regulacji, z jednoczesnym obniżeniem progu wiekowego, co jest dość zaskakujące. Faktem jest, iż w dzisiejszej rzeczywistości dużo mówi się o problemach zdrowotnych zupełnie niezwiązanych z wiekiem i spodziewam się, że właśnie ten aspekt mógł mieć na to wpływ – komentuje Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.

Blisko 20% ankietowanych zadeklarowało, że nie ma zdania. Może to świadczyć o niskiej wiedzy na temat unijnych planów oraz szczegółów dotyczących nowych przepisów. Co ciekawe – znaczna część ankietowanych (23,5%) nie zgadza się z planowanymi regulacjami i uważa, że nie są w ogóle potrzebne.

- Wielu seniorów obawia się tych badań. Brak szczegółowej wiedzy na temat nowych przepisów może budzić obawy przed natychmiastowym odebraniem prawa jazdy osobom powyżej 65. r.ż., a także dyskryminacją tej grupy. Są to często kierowcy z wieloletnim doświadczeniem, którzy lubią i potrzebują jeździć samochodem, ponieważ są do tego przyzwyczajeni i daje im to poczucie niezależności – mówi Piotr Korab.

(Źródło: PAP Media Room)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

jarek1904jarek1904

5 0

Jak emerytura to najlepiej pracować do 70 lat, ale prawo jazdy to zabierać w wieku 65 lat.
Coś tu chyba nie tak.
Oczywiście tego wieku emerytalnego nie ma, ale już krzyczą że nie będzi miał kto pracować.
Czyli do jazdy się nie nadaję, ale do pracy jak najbardziej.

16:59, 03.07.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Mistrz13 Mistrz13

1 0

Najpierw niech oni się zbadaja bo z dniem na dzień coraz bardziej im odbija a cinota nadal w nocniku obudzi się jak tlen na zezwolenie będzie 🤣🤣🤣

21:17, 03.07.2023

MbMb

0 4

Badania co pięć lat każdy to jest uczciwe w miarę uczciwe i bezpieczniej. Lekarz rodzinny w zależności chorób i leków powinien zawieszać prawo jazdy. Po udarach wylewach cukier niedowład demencja.

17:58, 03.07.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Car no CarCar no Car

5 0

Raczej nie sądzę. UE ma ważniejsze sprawy jak zajmowanie się badaniami lekarskimi bo ktoś ma prawo jazdy.

19:32, 03.07.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ktoś Ktoś

1 5

Na zachodzie i w Szwajcarii od wielu lat to funkcjonuje i nie ma mowy o żadnej dyskryminacji, tylko takie prawa natury. Ale nie sądzę żeby obecną władza zaatakowała swój elektorat.

22:03, 03.07.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ktośktoś

4 1

Dziś 65 latek na drodze to zagrożenie. Jutro dla 65 latków wprowadzą eutanazję, bo po co taki nieproduktywny człowiek oddycha, zabiera tlen i jeszcze będzie trzeba utrzymywać go na emeryturze i płacić za leczenie. Brawo dla tych wszystkich, którzy popierają takie pomysły. Do dziś nie wiemy jak mogły upaść starożytne cywilizacje, a wystarczy spojrzeć na to sami sobie robimy i mamy odpowiedź.

23:41, 03.07.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EmerytEmeryt

2 1

Badania od: 18 - 50 lat. Tu jest najwiecej wypadkow. NAuczyc znkaow drogowych oraz jazdy na skrzyzowaniach .

09:47, 04.07.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@Emeryt@Emeryt

1 0

Szkoda, że nie wziąłeś pod uwagę ile kilometrów robi starszy człowiek, a ile człowiek w wieku 18-50 lat. Jest różnica mieć wypadek raz na milion kilometrów, a raz na 50 km.

11:29, 04.07.2023

Kierowca Kierowca

1 0

Nie rozumiem skąd ta obraza majestatu. Przecież tu chodzi o zdrowie i życie ludzi starszych, a tak naprawdę wszystkich. Niedawno gdzieś w Polsce jeden emeryt ok. 80 lat z niewiadomych przyczyn nagle ruszył na czerwonym i potrącił pieszego że skutkiem śmiertelnym. A teraz niech ktoś sobie wyobrazi, że sam jest tym pieszym, albo tym pieszym jest jego rodzic, dziecko czy inna bliska osoba. Nikt starszym ludziom nie ujmuje doświadczenia, świadomości wielu rzeczy. Ale prawda jest taka, że z wiekiem maleje już refleks, wzrok słabnie, po prostu organizm się starzeje. Jak ktoś jest w pełni sprawny to niech nawet w wieku 90 lat jeździ. Kierowcy zawodowi badają się nie co 4, a co 2 lata po skończeniu 60 lat i nikt się nie obraża.

17:56, 04.07.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniec miastamieszkaniec miasta

0 0

I bardzo dobrze. Ostatnio co najmniej 6 przypadków miałem z łamaniem prawa przez kierowców. Nie zatrzymują się i nie przepuszczają pieszych mimo, że samochody z przeciwka stoją. Przejechały ze trzy samochody. Pieszy ubrany w kolorach widocznych z daleka- o czym to świadczy? Ludzie nie myślą jak jeżdźą. Nie wspomnę już o rowerzystach, że nagminnie łamane jest prawo- kierowcy samochodów nie uwzględniają ścieżek rowerowych na przejściach. Na drogach jest bardzo niebezpiecznie. Badania by się przydały, może wtedy byłoby bezpieczniej.

23:15, 04.07.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarcinMarcin

1 0

Wyciągając wnioski z kultury jazdy kierowców wszyscy posiadający prawo jazdy lub ubiegający się o nie powinni przechodzić badania psychologiczne.

16:22, 28.07.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%