Zamknij

CKE zmienia ocenianie wypowiedzi pisemnych. Jeden błąd i tracisz punkty

16:00, 02.02.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Zmiany na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadza nowe zasady oceniania wypowiedzi pisemnych. Uczniowie stracą punkty za błędne argumenty.

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) zdecydowała się na modyfikację sposobu oceniania jednego z kluczowych zadań na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. Zmiany dotyczą krótkich form wypowiedzi pisemnych, takich jak zaproszenie, ogłoszenie czy rozprawka. Jak informuje Prawo.pl, uczniowie nie będą już mieli pełnej swobody w formułowaniu argumentów.

Argumenty muszą być związane z tematem

Według nowych wytycznych co najmniej jeden z argumentów w wypowiedzi musi dotyczyć tematyki wydarzenia, o którym pisze uczeń.

– Jeżeli tak nie będzie, egzaminowany straci punkty – tłumaczy Aneta Korycińska, nauczycielka języka polskiego, prowadząca stronę „Baba od Polskiego”.

– To oznacza, że jeden argument nadal może być uniwersalny, np. poczęstunek, możliwość uzyskania dobrej oceny czy zwolnienie z lekcji, ale drugi musi odnosić się do tematyki wydarzenia. Jeśli zaproszenie dotyczy wystawy, odpowiednim argumentem może być możliwość obejrzenia nagrodzonych prac, rozmowa z fotografem czy robienie zdjęć zabytkowymi aparatami – wyjaśnia Korycińska na łamach Prawo.pl.

Konsekwencje dla uczniów

Zmiana w sposobie oceniania oznacza, że uczniowie, którzy nie zastosują się do nowych zasad, stracą punkty. Jeśli ktoś poda wszystkie wymagane elementy zaproszenia, ale jego argumenty będą zbyt ogólne, otrzyma tylko 1 punkt zamiast 2 za treść. W przypadku braku jednego z wymaganych elementów i dwóch uniwersalnych argumentów – uczeń nie otrzyma żadnych punktów za zadanie.

Nowe wytyczne mają na celu usystematyzowanie odpowiedzi i zwiększenie spójności argumentacji w pracach pisemnych. Dla uczniów oznacza to konieczność większej uwagi przy formułowaniu treści, a dla nauczycieli – dostosowanie metod przygotowania do egzaminu.

(Źródło: PAP Media Room)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

RodzicRodzic

2 3

Brawo za tak ważną zmianę 🤣 A obiektywnie - stek bzdur. A ten cały egzamin jest zbędny i bezsensowny. Wystarczyłby zwykły konkurs świadectw...

17:20, 02.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnkaBeZetAnkaBeZet

2 0

Rozprawka nie jest krótką formą wypowiedzi.

09:58, 03.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AaAa

0 1

Jakie argumenty w zaproszeniu w rozprawce tak

16:00, 03.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Baba od polskiego.Baba od polskiego.

0 0

Moze nìe dosłownie Argumenty, ale słowa zachęty do uczestnictwa w wydarzeniu, ale mogą byc traktowane jako argument skłaniający .

14:40, 06.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%