To święto co roku wypada 3 maja. W 2026 roku Kościół zrobi wyjątek. Episkopat już wydał oficjalny komunikat w tej sprawie.
W 2026 roku liturgiczne obchody jednego z najważniejszych świąt maryjnych – uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – wyjątkowo nie odbędą się 3 maja, jak ma to miejsce zazwyczaj. Zgodnie z decyzją Kościoła, święto zostanie przeniesione na 2 maja.
Powodem tej zmiany jest przypadająca 3 maja piąta niedziela wielkanocna, która w kalendarzu liturgicznym ma wyższy priorytet. Taką możliwość zatwierdziła specjalna watykańska instytucja – Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Jak poinformował Episkopat Polski w oficjalnym komunikacie:
– W odpowiedzi na pismo abp. Tadeusza Wojdy SAC, Przewodniczącego KEP z 11 lutego 2025 roku, Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła, aby w roku 2026 uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zbiegająca się z celebracją V Niedzieli Wielkanocnej, była przeniesiona z dnia 3 maja na dzień 2 maja.
To nie jedyna korekta w kalendarzu liturgicznym na 2026 rok. Jak informuje Episkopat, wspomnienie św. Atanazego, dotychczas obchodzone 2 maja, zostanie przeniesione na 4 maja.
Tego samego dnia przypada wspomnienie św. Floriana, męczennika – oba wspomnienia będą miały wówczas charakter dowolny, czyli nieobowiązkowy.
Historia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski sięga XVII wieku. To wtedy – 1 kwietnia 1656 roku – król Jan Kazimierz ogłosił Maryję Królową swoich ziem i oddał Królestwo Polskie pod jej opiekę.
W czasie uroczystego aktu w katedrze we Lwowie złożył też śluby, w których obiecywał m.in. poprawę sytuacji chłopów i działania na rzecz sprawiedliwości społecznej.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, Episkopat Polski wystąpił do Watykanu z prośbą o ustanowienie oficjalnego święta Królowej Polski.
Zaproponowano, aby przypadało ono właśnie 3 maja, co miało symbolicznie nawiązywać do uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku i podkreślać związek religii z historią Polski.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz István Kis z Pixabay
reasumpcja08:58, 21.05.2025
Nie macie o czy pisać pismaki, tylko o kościele, komunii, święconkach? Naprawdę kogoś to interesuje przed wyborami?
Plaga meszek w Michelinie. Mieszkańcy mają dość
To nie tylko na Michelinie,na O/Południe też tak jest,potrzebne są opryski,jakoś żaden z prezydentów nie poradził sobie z meszkami ,dziwne.Znów ta nachalna ,prostacka propaganda wyborcza bonżura- żeby otworzyć artykuł trzeba poznać "program" tego uśmiechniętego,widać że portal dd już nie ukrywa ,że popiera peowca,Może tak dla wyrównania szans dalibyście szansę także Nawrockiemu aby odpowiedzieć na pytanie otwierające jego programu?Teraz dd kojarzy mi się wyłącznie z uśmiechniętymi.
w
14:01, 2025-05-21
Nowa inwestycja handlowa na tym osiedlu
A nie miał być LIDL
Mieszkanka Michelina
13:53, 2025-05-21
Plaga meszek w Michelinie. Mieszkańcy mają dość
Na wschodzie i na zachodzie też pełno meszek
do Mollo
13:52, 2025-05-21
Plaga meszek w Michelinie. Mieszkańcy mają dość
Na wieś, tutaj poza meszkami tną komary,muchy i jakieś niewidzialne robactwo siedzące na drzewach,trawach, wszędzie. I co? Ano nic. Z tym się żyje i nikt nie jęczy.
Zapraszam
13:45, 2025-05-21