Optymalne ubezpieczenie turystyczne w przypadku wyjazdu za granicę powinno pokrywać koszty leczenia do minimum 30 tys. euro wraz z akcją ratowniczą i transportem pacjenta do Polski, których nie refunduje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Warto rozszerzyć ochronę również o ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), a także bagażu i usług Assistance.
Czym jest ubezpieczenie podróżne?
Ubezpieczenie podróżne to polisa, która powinna być obowiązkowo wykupowana przez wszystkich podróżnych, którzy wybierają się na wakacje za granicą. Polskie prawo nie obliguje jednakże wyjeżdżających do dokonania takiego zakupu. Jeżeli wyjazd jest organizowany przez biuro podróży, to ono jest zobowiązane do zapewnienia ubezpieczenia, ale wyłącznie w podstawowej wersji. Często ta opcja jest niewystarczająca do tego, by w pełni zabezpieczyć potrzeby podróżnego. Niektóre kraje, do których wyjeżdżają Polacy wymagają posiadania polisy ubezpieczeniowej, ale są to nieliczne wyjątki. Zasadniczo, jest to polisa całkowicie dobrowolna.
Jak działa opieka medyczna za granicą?
Turyści wyjeżdżający za granicę powinni wyrobić bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Przysługuje ona wszystkim osobom, które w Polsce mają opłacone obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki karcie można wnioskować do NFZ o refundację kosztów poniesionych podczas leczenia za granicą, ale wyłącznie w podstawowym zakresie.
Oznacza to, że za pomocą EKUZ można refundować wyłącznie takie koszty, jakie NFZ poniósłby na leczenie danego pacjenta w Polsce. Jeżeli więc badanie lub zabieg przeprowadzony za granicą będzie droższy niż w Polsce, NFZ pokryje koszt w wysokości równowartości tego zabiegu lub badania w Polsce, a różnicę podróżny będzie musiał uregulować z własnych środków.
Jest jeszcze jedna kwestia. W niektórych krajach opieka medyczna jest zorganizowana na zasadzie współfinansowania przez pacjenta. To oznacza, że niektóre usługi medyczne wymagają dopłaty i tego też nie finansuje polski NFZ. W niektórych państwach funkcjonują też prywatne sektory medyczne. Jeżeli to prywatny sektor udziela pomocy, wówczas również nie można liczyć na zwrot poniesionych kosztów. Przed wyrobieniem karty warto zapoznać się ze szczegółami informacjami na temat EKUZ w wakacyjnapolisa.pl.
Dodatkowe ubezpieczenie prywatne vs. EKUZ
Polisa turystyczna pozwoli zwiększyć refundowane przez towarzystwo koszty leczenia za granicą, gdyby karta EKUZ była niewystarczająca. Szczegóły działania i funkcjonowania tego ubezpieczenia można sprawdzić przeglądając różnorodne ubezpieczenia turystyczne z wakacyjnapolisa.pl. A co powinno się znaleźć w takim ubezpieczeniu?
Na pewno ubezpieczenie kosztów leczenia na kwotę co najmniej 30 tys. euro. To bardzo istotna kwestia, w zasadzie najważniejsza. Dzięki temu, każda podjęta procedura medyczna, która ma służyć doprowadzeniu podróżnego do zdrowia może zostać sfinansowana z pieniędzy wypłaconych przez towarzystwo do wysokości sumy gwarantowane. Dzięki temu ubezpieczony nie będzie musiał pokrywać tych kosztów z własnych środków.
Warto również zadbać o to, by ubezpieczenie zawierało wypłatę na wypadek akcji poszukiwawczej lub ratunkowej, których koszty sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Opłaca je podróżny, dla którego zostały zorganizowane. Warto również dołączyć do polisy turystycznej dołączyć kilka dodatkowych elementów, takich jak:
Ubezpieczenie bagażu podróżnego powoduje, że w razie jego zagubienia lub kradzieży ubezpieczony otrzyma pieniądze, które pozwolą mu odkupić utracone rzeczy, a także wsparcie w zakresie zgłoszenia kradzieży czy utraty dokumentów.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to polisa, która zabezpiecza majątek ubezpieczonego na wypadek szkód poczynionych z jego winy. Jeżeli swoim działaniem zniszczy on cudzą własność lub wpłynie na pogorszenie stanu zdrowia osoby trzeciej, wówczas będzie mógł zrekompensować powstałe szkody z pieniędzy pochodzących z ubezpieczenia.
Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW), to polisa, która pomaga w powrocie do zdrowia po zajściu nieszczęśliwego zdarzenia. Ochroną nie są objęte choroby, których można się na wyjeździe nabawić, ale wszelkiego rodzaju wypadki, w tym również komunikacyjne.
Zwrot kosztów podróży to ochrona na wypadek konieczności rezygnacji z wyjazdu z ważnego powodu. Mając takie ubezpieczenie otrzyma się zwrot wszystkich pieniędzy wpłaconych do biura podróży na poczet zarezerwowanej wycieczki.
Assisatance natomiast to ubezpieczenie, które wspiera praktycznie, nie finansowo. Zależnie od jego zakresu można dzięki temu uzyskać ze strony towarzystwa wsparcie, poradę czy pomoc w zorganizowaniu opieki dla dzieci, zarezerwowaniu dodatkowego noclegu lub zorganizowaniu szybszego powrotu do domu.
Wieniec Zdrój świętuje nową inwestycję
Nie przekonujcie chorych pacjentów do głosiwania na waszych kandydatów. Onkolodzy na Królewieckiej leczą choroby, a nie przekonania kogo wybrać. Ze względu na opisane zachowanie proponuję swoje zdanie: głosujcie na Karola Nawrockiego.
Prośba do lekarzy
23:01, 2025-05-28
Film z "testu" jacuzzi w Castoramie hitem sieci
Jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?
Anal
23:00, 2025-05-28
Wieniec Zdrój świętuje nową inwestycję
Żona trzaska jest żydówką. Pochodzenie ma znaczenie. Chcemy polaków na urzędzie. Tylko Karol Nawrocki na prezydenta.
Zorro
22:49, 2025-05-28
Miasto usuwa gołębiarzy z Południa. Mają przenieść się
Szczególnie nieładnie że dzieje sie to w czerwonym Włocławku bo wydaje mi się że gołębiarze i kultura gołębiarska i te rafki na dachach stajenek i te bujanie na dachach przez gołębiarzy od zawsze kojarzą mi sie z komunizmem i przywódcami komuny - Marchlewski nie byłby zadowolony.
zdruzgotany
22:20, 2025-05-28
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz