Podczas ostatniej sesji Rady Miasta przyjęto kilka projektów uchwał, które będą miały wpływ na funkcjonowanie włocławskich szkół. Na jakie zmiany trzeba się przygotować?
Radni przyjęli projekty uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów, a także szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego. Po kilkumiesięcznej dyskusji publicznej na temat jej kształtu, obrady przebiegły już spokojnie (o zaproponowanej sieci pisaliśmy tutaj).
Inaczej było w przypadku przyszłości IV Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego. Przy tym punkcie obrad rozgorzała burzliwa dyskusja. Sprawę opisywaliśmy tutaj.
Podczas sesji radni wyrazili również zgodę m.in. na przystąpienie włocławskich szkół do programu „Region Nauk Ścisłych II – edukacja przyszłości”. Ma w nich uczestniczyć pięć włocławskich liceów (I, II, III, IV i V LO) oraz technika przy Zespole Szkół Chemicznych oraz Zespole Szkół Budowlanych.
Skorzystają zarówno uczniowie zdolni, jak również osoby z problemami edukacyjnymi, zwłaszcza z przedmiotów matematyczno–przyrodniczych i językowych. Dzięki programowi uczniowie będą mogli wziąć udział w licznych dodatkowych zajęciach. Zaplanowano wakacyjny kurs animatorów nauki dla młodzieży zdolnej, zajęcia w astro bazach oraz obóz zimowy. Poza tym w każdej ze szkół odbędą się dwa wyjazdy do Centrum Nauki oraz warsztaty wyjazdowe połączone z wypoczynkiem. Laboratoria przedmiotowe zostaną także wyposażone w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie multimedialne. Co więcej, odbędzie się cykl wyjazdowych szkoleń dla nauczycieli.
"Włocławek zawodowo" to nazwa kolejnego programu edukacyjnego, nad którym głosowano. Wezmą w nim udział uczniowie zawodówek znajdujących się w zespołach szkół: Budowlanych, Chemicznych, Ekonomicznych, Elektrycznych, Samochodowych, Technicznych.
- Projekt pozwoli nauczycielom i uczniom na podnoszenie kwalifikacji w konkretnych zawodach. W ramach programu przewidziane jest organizowanie praktyk zawodowych oraz kursów kwalifikacyjnych, miesięcznych staży oraz doposażenie pracowni zawodowych - mówiła podczas sesji Agnieszka Białopiotrowicz, dyrektor Wydziału Edukacji UM.
Trzecim programem, do którego przystąpi miasto jest Erasmus+, który pozwala na zdobywanie doświadczenia i wiedzy podczas wyjazdów zagranicznych. Stwarza on możliwość poznania nowych metod uczenia się, jak również rozwijania trwałej współpracy między instytucjami kształcenia z różnych krajów.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz