Zamknij

Flisacy i Wikingowie niebawem opanują bulwary. Tej imprezy nie możesz przegapić!

08:29, 29.07.2017 .
Skomentuj Jedną z atrakcji Festiwalu Wisły będzie przypłynięcie flisaków z Ulanowa na 70-metrowej tratwie. Fot. nizanskie.info Jedną z atrakcji Festiwalu Wisły będzie przypłynięcie flisaków z Ulanowa na 70-metrowej tratwie. Fot. nizanskie.info

Zbliża się największe wydarzenie Roku Rzeki Wisły we Włocławku. 12 sierpnia na bulwarach rozpocznie się Festiwal Wisły – czterodniowa impreza, która odbędzie się na odcinku królowej polskich rzek pomiędzy stolicą Kujaw a Toruniem. W planach pokazy łodzi i zawodów związanych z żeglarstwem, rejsy, a także degustacje tradycyjnych potraw i koncerty.

Festiwal Wisły rozpocznie się we Włocławku 12 sierpnia, a zakończy 15 sierpnia w Toruniu. W ciągu czterech dni mieszkańcy nadwiślańskich miast i miejscowości będą mieli okazję dowiedzieć się, jak dawniej wykorzystywano królową polskich rzek.

- Chciałabym podziękować wszystkim radnym z naszego miasta za to, że poparli naszą propozycję włączenia się w ten festiwal – mówiła na konferencji zapowiadającej imprezę Barbara Miraczewska, zastępca prezydenta Włocławka ds. edukacji i spraw społecznych. – Celem festiwalu, jak i całych obchodów Roku Rzeki Wisły, jest zwrócenie uwagi na walory rzeki i tego, że powrót ku niej jest potrzebny, a nawet niezbędny. Myślę, że wszystkie miasta nadwiślańskie mają możliwość rozwijać się ekonomicznie, gospodarczo i kulturalnie, jak to miało miejsce 550 lat temu, w 1457 roku, kiedy rozpoczął się złoty okres dla miast położonych nad Wisłą.

Koordynatorem imprezy na trasie z Włocławka do Torunia jest Kujawsko-Pomorska Informacja Turystyczna. Jej celem jest przybliżenie mieszkańcom regionu Wisły i pokazanie, w jaki sposób z niej korzystano przed wiekami oraz jak można to robić obecnie. Obalane są przy okazji mity dotyczące królowej polskich rzek.

- Panują opinie, że Wisła jest brudnym ciekiem, a do tego niebezpiecznym. Na pewno nie jest brudnym ciekiem. Jakość wody w Wiśle wg norm europejskich jest uznawana za dobrą i jest lepsza niż w jeziorach, w których wiele osób się kąpie. Nie jest też niebezpieczna. Trzeba tylko wiedzieć, jak do niej podejść – tłumaczy Jacek Kiełpiński z Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. – My jesteśmy od tego, żeby ludzi oswajać z Wisłą i pokazywać, jaka ona jest. Nie wiadomo, czy będzie nowa zapora, czy jej nie będzie, ale Wisła jest cały czas. Okazuje się, że z takiej Wisły, jaka jest teraz, ludzie zaczęli korzystać. Zmieniło się spojrzenie i wzdłuż całej rzeki są środowiska, które zaczynają korzystać z niej na dawny sposób, wykorzystując drewno, smołę, płótno.

Właśnie przedstawiciele tych środowisk, i to nie tylko z Polski lecz również z Francji, pojawią się w sierpniu we Włocławku. 12 sierpnia przy bulwarach zacumują m. in. flisacy, którzy 70-metrową tratwą pokonują trasę Flisu Roku Rzeki Wisły z Ulanowa na Podkarpaciu do Gdańska.

[ZT]25606[/ZT]

Wszystkie jednostki festiwalowe – baty, lejtaki, łodygi, szkuty, galary, dubasy, francuskie gabary, tradycyjne łodzie litewskie i drakkary wikińskie – wezmą udział w wielkiej, widowiskowej paradzie wzdłuż bulwarów. Mieszkańcy Włocławka będą również mogli popływać wybranymi łodziami i statkami. Żeglarze Włocławskiego Towarzystwa Włocławskiego wcielą się natomiast w Wikingów i spróbują pobić rekord szybkości najszybszą obecnie na świecie wikińską łodzią „Morąg”. Tego samego ostatniego dnia festiwalu będą próbowali dokonać zawodnicy toruńskiego AZS-u.

Pierwszego dnia festiwalu na bulwarach czekają również stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody m. in. szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, a także kulturę i folklor regionów nadwiślańskich. Będzie też okazja spróbować nadwiślańskich potraw podczas targów kulinarnych i posłuchać muzyki towarzyszącej żeglarzom podczas koncertów. Przez cały dzień będzie też można oglądać wystawy „Rybołówstwo i kultura ludowa Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej” oraz „Między pięknem a codziennością. Zdobnictwo w rzemiosłach wiejskich” w Muzeum Etnograficznym. Zwieńczeniem pierwszego dnia Festiwalu Wisły będzie nocna parada wszystkich festiwalowych łodzi i statków w świetle rac i pochodni.

13 sierpnia, o godz. 10:00 włocławianie uroczyście pożegnają flisaków. Tym samym impreza przeniesie się do kolejnych miejscowości regionu – najpierw do Nieszawy, a następnie do Ciechocinka. 14 i 15 sierpnia festiwal poświęcony królowej polskich rzek będzie odbywać się w Toruniu.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Lawdzoj kłusownikLawdzoj kłusownik

1 2

Bede bral cie na kipie 11:53, 29.07.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DankaDanka

1 1

gdzie? gdzie? 19:49, 29.07.2017


reo

100lat100lat

4 0

Super, trzeba tam być 19:41, 30.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Żona wikinga..Żona wikinga..

1 0

Popieram, trzeba tam być!!!!!!!! 17:08, 02.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%