Zamknij
REKLAMA

Włocławskie muzeum pokaże imponujący obiekt! Ma aż 3 metry!

14:47, 31.10.2019 | MZKID/G.S.
Skomentuj
Projekt żyrandola typ ?Gdynia? aut. Heleny i Lecha Grześkiewiczów, 1954 r. Zbiory prywatne Doroty Grześkiewicz
REKLAMA

Od najbliższej niedzieli w gmachu głównym muzeum przy ul. Słowackiego zwiedzający będą mogli oglądać nowy obiekt. Imponujących rozmiarów, około trzymetrowy żyrandol typu ?Gdynia? zawieszony został w przestrzeni klatki schodowej. 

Jak informuje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, żyrandol to realizacja projektu z 1954 r. znanych warszawskich artystów ? Heleny i Lecha Grześkiewiczów. Został wykonany we włocławskiej fabryce fajansu. 

Helena i Lech Grześkiewiczowie zatrudnieni zostali we włocławskiej fabryce fajansu ok. 1947 r. Szkolili wówczas kadrę malarek fajansu w malowaniu ceramiki, w oparciu o wzory ludowe. Grześkiewiczowie korzystali również z pracowni włocławskich zakładów, realizując autorskie projekty ceramiczne. W latach 50. XX w. małżeństwo zajmowało się projektowaniem z zakresu wystroju wnętrz. 

Powstało wówczas kilka ceramicznych żyrandoli, które w pierwszej fazie zrealizowano w pojedynczych egzemplarzach. Wówczas monumentalnych rozmiarów żyrandole wykonywane były m.in. dla Pałacu Kultury i Nauki, kawiarni ?Nowy Świat? czy Teatru Roma w Warszawie. 

Po sukcesach na licznych wystawach krajowych i zagranicznych opracowano projekty przeznaczone do masowej produkcji we włocławskich zakładach fajansu, które ręcznie dekorowano w malarni fabrycznej. Ceramiczne żyrandole Grześkiewiczów charakteryzowały fantazyjne kształty, rozbudowana forma skomponowana w taki sposób, iż można było dostosować wielkość żyrandola do wielkości pomieszczenia.

Sprzedawano je za pośrednictwem Centrali Eksportowej ?Minex? lub wykonywano na zamówienie konkretnego odbiorcy. Dziś, nieliczne, monumentalne egzemplarze są ozdobą kościołów i budynków użyteczności publicznej. 

Prezentowany żyrandol został przekazany w darze dla muzeum od I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku w 2016 r.

Projekt żyrandola typ ?Gdynia? aut. Heleny i Lecha Grześkiewiczów, 1954 r.  Zbiory prywatne Doroty Grześkiewicz.

(MZKID/G.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz