Włocławki fajans, wieś XX wieku, rzeźby S. Zagajewskiego, plakaty ze strajków „Solidarności”. To tylko przykłady tego, co można obejrzeć w oddziałach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Wyprawa do muzeum to dobra okazja do poznania historii i kultury regionu. We Włocławku funkcjonuje m.in. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.
Włocławskie MZKiD to jedno z najstarszych muzeów w Polsce. Na terenie miasta ma cztery oddziały – każdy skupiony wokół innych zagadnień z historii miasta i regionu.
Gmach Główny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej prezentuje dwie wystawy: „Fajans włocławski” i „Galeria portretu polskiego”.
Pierwsza ekspozycja składa się z aż 525 zabytków z fajansu. Oglądając bogaty zbiór naczyń i elementów dekoracyjnych z materiału, który stał się marką Włocławka znaną w całym kraju, można poznać historię zdobnictwa obejmującą blisko 120 lat. Fajansowe wyroby prezentowane na wystawie pochodzą bowiem z lat 1873-1991.
Druga wystawa w Gmachu Głównym to kolekcja dzieł najwybitniejszych polskich malarzy od XIX w. do połowy wieku XX. Zwiedzający mogą zobaczyć na żywo dzieła m.in. Jacka Malczewskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza czy Wojciecha Kossaka.
[FOTORELACJA]14276[/FOTORELACJA]
W Muzeum Etnograficznym przestrzeń wystawowa zajmuje trzy piętra. Wystawy stałe pokazują wieś z przełomu XIX i XX w.
W czasie zwiedzania można dowiedzieć się z nich np. tego, jakich narzędzi używali dawni rzemieślnicy albo czym stroili swoje chaty. Można podziwiać też stroje przebierańców zapustnych i instrumenty muzyczne kapel ludowych.
[FOTORELACJA]14274[/FOTORELACJA]
W budynku zabytkowego spichlerza, w którym działają Zbiory Sztuki, mieszczą się dwie wystawy.
Na parterze znajduje się ekspozycja poświęcona twórczości Stanisława Zagajewskiego, rzeźbiarza tworzącego w stylu art brut, przez kilka dziesięcioleci mieszkającego we Włocławku. Do obejrzenia są bogato zdobione rzeźby oraz przyścienne maski.
Wystawa prezentowana na piętrze pokazuje twórczość Wacława Bębnowskiego, rzeźbiarza z przełomu XIX i XX w. To największa kolekcja tego artysty w kraju.
Obecnie w Zbiorach Sztuki można również zobaczyć wystawę tymczasową "W pracowni artystów". To pierwsza w historii muzeum we Włocławku ekspozycja, która pokazuje kulisy powstawania dzieł sztuki. Zwiedzający mogą oglądać na niej oryginalne narzędzia i elementy wyposażenia pracowni włocławskich artystów, a także ich zdjęcia wykonane w czasie pracy.
[FOTORELACJA]14277[/FOTORELACJA]
W Muzeum Historii Włocławka można poznać historię miasta od jego początków aż po PRL. Do wyboru jest ponad 10 ekspozycji stałych. Są one podzielone tematycznie i chronologicznie.
Na ekspozycjach można obejrzeć m.in. zrekonstruowaną pracownię fotograficzną czy fresk z dawną panoramą Włocławka.
Osoby zainteresowane historią najnowszą mogą także przyjrzeć się bliżej pamiątkom z okresu II wojny światowej i PRL-u. To jednak tylko cząstka tego, co muzeum ma w swojej bogatej ofercie.
Co ważne, budynek Muzeum Historii Włocławka, który w 2018 r. został oddany do użytku po remoncie, jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
[FOTORELACJA]14275[/FOTORELACJA]
Muzeum Diecezjalne we Włocławku można na razie oglądać tylko wirtualnie - TUTAJ. Instytucja zostanie otwarta dla zwiedzających, gdy sytuacja epidemiczna w kraju się poprawi.
Miłośnicy historii Włocławka i okolic mogą wybrać się natomiast do zlokalizowanych pod Włocławkiem oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. W Nieszawie funkcjonuje Muzeum S. Noakowskiego, a w Kłóbce skansenu ukazujący życie Kujawskiej wsi wraz z dworem Orpiszewskich.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Most stalowy pod lupą kierowców i ratusza
Te kret ... Z bolta i ubiera jeżdżą nieprzepisowo!
Ukr i inne takie
11:19, 2025-05-16
„Kupiłam gaz pieprzowy”. Gembicka przyznaje, że boi się
na tą rudą gębę to nikt by nawet nie chciał splunąć, także bez przesady z tym gazem... szkoda kasy
Rodzynek
11:15, 2025-05-16
Szokujące zdarzenie we Włocławku
Tylko Grzegorz Braun
Gaśnica
11:12, 2025-05-16
Szokujące zdarzenie we Włocławku
Spałować żula!
MietekZ
11:09, 2025-05-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz