Zamknij
REKLAMA

Muzea we Włocławku: Wystawy stałe. Co warto obejrzeć? Przedstawiamy najciekawsze eksponaty [ZDJĘCIA]

13:21, 04.03.2021 | R. Ch./N.S.
Skomentuj Muzea we Włocławku: Sprawdź, co warto obejrzeć!. Fot. Grażyna Sobczak/archiwum
REKLAMA

Włocławki fajans, wieś XX wieku, rzeźby S. Zagajewskiego, plakaty ze strajków „Solidarności”. To tylko przykłady tego, co można obejrzeć w oddziałach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Wyprawa do muzeum to dobra okazja do poznania historii i kultury regionu. We Włocławku funkcjonuje m.in. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

Włocławskie MZKiD to jedno z najstarszych muzeów w Polsce. Na terenie miasta ma cztery oddziały – każdy skupiony wokół innych zagadnień z historii miasta i regionu.

Włocławskie muzea: Co warto obejrzeć?

Gmach Główny (ul. Słowackiego 1A)

Godziny otwarcia i cennik

Gmach Główny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej prezentuje dwie wystawy: „Fajans włocławski” i „Galeria portretu polskiego”.

Pierwsza ekspozycja składa się z aż 525 zabytków z fajansu. Oglądając bogaty zbiór naczyń i elementów dekoracyjnych z materiału, który stał się marką Włocławka znaną w całym kraju, można poznać historię zdobnictwa obejmującą blisko 120 lat. Fajansowe wyroby prezentowane na wystawie pochodzą bowiem z lat 1873-1991. 

Druga wystawa w Gmachu Głównym to kolekcja dzieł najwybitniejszych polskich malarzy od XIX w. do połowy wieku XX. Zwiedzający mogą zobaczyć na żywo dzieła m.in. Jacka Malczewskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza czy Wojciecha Kossaka.

[FOTORELACJA]14276[/FOTORELACJA]

Muzeum Etnograficzne (Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego 6)

Godziny otwarcia i cennik

W Muzeum Etnograficznym przestrzeń wystawowa zajmuje trzy piętra. Wystawy stałe pokazują wieś z przełomu XIX i XX w.

W czasie zwiedzania można dowiedzieć się z nich np. tego, jakich narzędzi używali dawni rzemieślnicy albo czym stroili swoje chaty. Można podziwiać też stroje przebierańców zapustnych i instrumenty muzyczne kapel ludowych.

[FOTORELACJA]14274[/FOTORELACJA]

Zbiory Sztuki (ul. Zamcza 10/12)

Godziny otwarcia i cennik

W budynku zabytkowego spichlerza, w którym działają Zbiory Sztuki, mieszczą się dwie wystawy.

Na parterze znajduje się ekspozycja poświęcona twórczości Stanisława Zagajewskiego, rzeźbiarza tworzącego w stylu art brut, przez kilka dziesięcioleci mieszkającego we Włocławku. Do obejrzenia są bogato zdobione rzeźby oraz przyścienne maski.

Wystawa prezentowana na piętrze pokazuje twórczość Wacława Bębnowskiego, rzeźbiarza z przełomu XIX i XX w. To największa kolekcja tego artysty w kraju.

Obecnie w Zbiorach Sztuki można również zobaczyć wystawę tymczasową "W pracowni artystów". To pierwsza w historii muzeum we Włocławku ekspozycja, która pokazuje kulisy powstawania dzieł sztuki. Zwiedzający mogą oglądać na niej oryginalne narzędzia i elementy wyposażenia pracowni włocławskich artystów, a także ich zdjęcia wykonane w czasie pracy.

[FOTORELACJA]14277[/FOTORELACJA]

Muzeum Historii Włocławka (ul. Szpichlerna 19)

Godziny otwarcia i cennik

W Muzeum Historii Włocławka można poznać historię miasta od jego początków aż po PRL. Do wyboru jest ponad 10 ekspozycji stałych. Są one podzielone tematycznie i chronologicznie.

Na ekspozycjach można obejrzeć m.in. zrekonstruowaną pracownię fotograficzną czy fresk z dawną panoramą Włocławka.

Osoby zainteresowane historią najnowszą mogą także przyjrzeć się bliżej pamiątkom z okresu II wojny światowej i PRL-u. To jednak tylko cząstka tego, co muzeum ma w swojej bogatej ofercie.

Co ważne, budynek Muzeum Historii Włocławka, który w 2018 r. został oddany do użytku po remoncie, jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

[FOTORELACJA]14275[/FOTORELACJA]

Inne muzea we Włocławku

Muzeum Diecezjalne we Włocławku można na razie oglądać tylko wirtualnie - TUTAJ. Instytucja zostanie otwarta dla zwiedzających, gdy sytuacja epidemiczna w kraju się poprawi.

Miłośnicy historii Włocławka i okolic mogą wybrać się natomiast do zlokalizowanych pod Włocławkiem oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. W Nieszawie funkcjonuje Muzeum S. Noakowskiego, a w Kłóbce skansenu ukazujący życie Kujawskiej wsi wraz z dworem Orpiszewskich.

(R. Ch./N.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%