Zamknij
REKLAMA

Ta tradycyjna sztuka powoli zanika. Postanowili temu zapobiec i przeszkolili wiele kobiet. Wydali też książkę

17:54, 24.11.2021 | N.S.
Skomentuj Włocławskie muzeum chce ocalić tradycję haftu kujawskiego. Fot. MZKiD
REKLAMA

Włocławskie muzeum postawiło sobie ambitny cel - ocalić haft kujawski od zapomnienia. Doświadczone hafciarki przez wiele godzin szkoliły kobiety, które dotychczas nie miały o nim pojęcia. Efekty będzie można oglądać na specjalnej wystawie. 

Projekt „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!” jest realizowany od czerwca. Włocławek muzeum dostało na niego dofinansowanie środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

By uchronić sztukę haftu kujawskiego od zapomnienia, zorganizowano warsztaty w Muzeum Etnograficznym., Wzięło w nim udział 40 osób z Włocławka i okolic. Były śród nich pracownice muzeów, instruktorzy, edukatorzy, rękodzielnicy, członkinie zespołów folklorystycznych, Kół Gospodyń Wiejskich, klubów seniora oraz osoby zainteresowane nauką haftu. 

Swoją wiedzę o sztuce wyszywania tradycyjnych, kujawskich wzorów przekazały uczestnikom zajęć hafciarki od lat należące do Stowarzyszenia Twórców Ludowych - Henryka Derezińska z oddziału bydgosko-toruńskiego oraz Krystyna Zagrabska z oddziału Włocławskiego. 

- Należy zaznaczyć, że większość uczestniczek nie miała wcześniej do czynienia w praktyce z tą dziedziną rękodzieła ludowego. Szesnastogodzinne warsztaty dały im możliwość poznania historii haftu kujawskiego oraz praktycznej wiedzy na temat materiałów, nici, ściegów, motywów i zasad kompozycji

- informują muzealnicy. 

Efekty pokażą na wystawie 

W ramach projektu wydano książkowy katalog wzorów autorstwa Doroty Kalinowskiej, etnografki z Muzeum Etnograficznego we Włocławku. Przygotowano również wystawę "Wyszywamy po kujawsku”

Ekspozycja prezentująca efekty warsztatów hafciarskich zostanie otwarta w piątek, 27 listopada, o godz. 17:00. 

- Pokazane są kolejne etapy nauki, czyli początki wyszywania na tzw. wprawkach i prace finałowe. Uczestniczki miały dowolność wyboru koloru tkaniny i formy, jaką będą haftować. Przygotowane prace są różnorodne, od tradycyjnych elementów odświętnego kobiecego stroju kujawskiego, jak czepce, fartuchy, kołnierzyki, przez współcześnie funkcjonujące bieżniki, serwety, serwetki, po zupełnie nowe i awangardowe wykorzystanie wzorów haftu na spódnicy, woreczkach, maskach, bransoletkach, maskotkach itp.

- wyliczają muzealnicy. 

Wystawa w Muzeum Etnograficznym będzie czynna do 27 grudnia

(N.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

WilejkaWilejka

3 0

Wszystko byłoby pięknie, gdyby nierozumnie dodane zdjęcie! Żenada! Haft prezentowany na tym zdjęciu w najmniejszym stopniu nie przypomina haftu kujawskiego. Co za bezmyślność... 00:18, 25.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TradycjaTradycja

0 0

Haftuje od 48 lat, i jak najbardziej ta serwetka na foto zawiera elementy haftu kujawskiego. Podobną serwetkę robiło się, osobiście, jako wprawka na kursie hafciarstwa na początku lat 70 ubiegłego wieku. 07:24, 29.11.2021


??????????

3 0

Albo piątek albo 27 listopada. Zdecydujcie się, bo 27 to sobota. 07:45, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BipBipBipBipBipBip

1 0

Dla zainteresowanych info ze strony MZKiD:
26 listopada, o godz. 17.00, zapraszamy nasze kujawskie hafciarki do Muzeum Etnograficznego we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, na otwarcie wystawy Wyszywamy po kujawsku. Ekspozycja jest podsumowaniem, finalnym efektem zadania pt. Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy! realizowanego przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku od czerwca do grudnia 2021 r. 10:51, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%