Samochód składa się z wielu różnych elementów, które w sumie pozwalają na komfortowe podróżowanie i użytkowanie pojazdu. O niektórych z części nawet nie mamy pojęcia, inne wymuszają na nas regularną wymianę i serwisowanie. Ważnym elementem, który należy wymieniać kiedy nastanie taka potrzeba, jest filtr paliwa. Rolą filtra jest oczyszczanie zabrudzonego paliwa oraz wytrącanie zawartej w paliwa wody.
Szczegółowa funkcja filtra powietrza uzależniona jest od rodzaju silnika. Jednak z definicji, filtr paliwa ma za zadanie dbać o czystość substancji napędowej. Bez względu na to, jakie paliwo ma oczyszczać, filtr powietrza wykonany jest z wysokiej jakości materiałów odpornych na korozję oraz wszelkie mechaniczne uszkodzenia. Zwykle jest on w kształcie niewielkiej, metalowej puszki z przewodami paliwowymi.
Zdjęcie filtra paliwa z autoczescionline24.pl
Głównym zadaniem filtra paliwa, jak sama nazwa wskazuje, jest oczyszczanie substancji napędzającej nasz pojazd. Filtr paliwa to część, która znajduje się zarówno w dieslach, jak i samochodach benzynowych. Każde paliwo zawiera w sobie zanieczyszczenia, a rolą filtra paliwa, jest wyłapanie ich, tak aby nie wpłynęły negatywnie na samochód. Trzeba wiedzieć, że zanieczyszczenia, w szczególności dla silnika napędzanego dieslem, mogą być naprawdę destrukcyjne działanie. Wynika to ze specyfikacji silników napędzanych tych paliwem. W zależności od silnika, filtr paliwa wyłapuje zanieczyszczenia znajdujące się w substancji napędowej, a także likwiduje cząsteczki wody. W samochodach z silnikiem napędzanym olejem, filtr ten jest w szczególności ważny i należy o niego dbać. Jest tak dlatego, ponieważ diesel wymaga znacznie intensywniejszego filtrowania, niż benzyna. Jakiego rodzaju zanieczyszczenia wyłapuje, a następnie usuwa filtr? Są to substancje stałe, takie jak piasek, cząstki metalu czy rdza. Gdyby nie filtr, wszystkie te elementy trafiałby bezpośrednio do silnika, wywierając trwały, destrukcyjny wpływ, a w konsekwencji prowadząc do uszkodzeń. Filtr paliwa może znajdować się w dwóch miejscach; w okolicy kielichów kolumn MacPhersona albo w pobliżu ściany grodziowej komory silnika. W przypadku starszych modeli samochodów, filtr może znajdować się też w innych lokalizacjach.
Regularna wymiana filtra paliwa to gwarancja sprawności działania silnika. Drugą ważną kwestią jest zminimalizowanie możliwości wystąpienia poważnych usterek w aucie. Dlatego tak ważne jest dbanie o ten niewielki element samochodu. Co ile należy wymieniać filtr paliwa? Zaleca się, aby wymiana następowała po przejechaniu około 15 do 30 tysięcy kilometrów. Zatem systematyczność serwisowania uzależniona jest od ilości pokonywanych kilometrów. Jednak jest to bardzo ogólna zasada, a producenci mogą podawać inne zalecenia. Dla pewności i bezpieczeństwa, w silnikach benzynowych wymiany filtra paliwowego powinno dokonywać się raz na rok. Z kolei w silnikach na olej napędowy, dobrze jest, aby filtr paliwowy wymienić przed zimą. Wymiana filtru paliwa oczywiście wiąże się z kosztami, jednak są one niewielkie w porównaniu do naprawy osprzętu silnika, która może być konieczna, jeśli zaniedbamy filtr. W zależności od rodzaju filtra, wymienia się cały element na nowy, lub tylko jego cześć, czyli wkład odpowiedzialny za zbieranie zanieczyszczeń.
Wymiany filtra można dokonać samemu lub skorzystać z usług profesjonalistów. W przypadku, gdy decydujemy się na pierwszą z wymienionych opcji, przede wszystkim należy zlokalizować miejsce filtra paliwa. W kolejnym kroku usuwamy stary filtr, odczepiając od niego przewody doprowadzające paliwo. Następnie wymieniamy cały element lub sam wkład, w zależności od rodzaju filtra zastosowanego w samochodzie. Zaczepiamy przewóz doprowadzające paliwo. Wymiana zakończona. Nie jest to nic trudnego, jednak w niektórych modelach pojazdów filtry zlokalizowane są w takim miejscu, że ciężko o samodzielną wymianę. Wówczas warto skorzystać z usług mechanika.