Zamknij

Jak działają sprężyny gazowe? Czym wyróżniają się na tle innych rozwiązań? Sprawdź

artykuł sponsorowany + 08:18, 22.02.2022 Aktualizacja: 08:19, 22.02.2022

Sprężyny określa się jako elementy wykonane z metalu, które uginają się pod naciskiem. Jednak dzisiaj sprężyny to także elementy gazowe. Czym są sprężyny gazowe? Jak działają? Co je wyróżnia? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym charakteryzują się sprężyny gazowe?

Warto zacząć od tego, czym właściwie jest sprężyna gazowa i jakie są jej cechy charakterystyczne. Zasadniczo są to siłowniki gazowe, czyli elementy wytwarzające siłę pneumatyczną. Dlatego też bywają określane jako sprężyny pneumatyczne. Mowa tutaj o raczej nieskomplikowanych elementach.

Najważniejszą częścią jest tłoczysko zamknięte w obudowie. Jego ruch powoduje zmniejszenie objętości powietrza, co w konsekwencji prowadzi do wytworzenia siły. Jeśli chcesz zobaczyć, czym są sprężyny gazowe, odwiedź: https://www.cloos.pl/sprezyny/sprezyny-gazowe,g71. Jest to strona jednej z firm oferujących jakościowe siłowniki gazowe ze sprężyną, jak również określa się czasem te urządzenia.

Jak działa sprężyna gazowa?

Z powyższego opisu budowy sprężyny gazowej można już co nieco wywnioskować na temat sposobu działania tych urządzeń. Zasadniczo model pracy bazuje na zwiększeniu ciśnienia powietrza. Dochodzi do tego dzięki zmniejszeniu jego objętości. Efekt ten jest wywoływany przez tłoczysko, wprawiane w ruch przez operatora danego urządzenia, czy też użytkownika konkretnego przedmiotu. Sprężyny gazowe znajdują zastosowanie zarówno w maszynach przemysłowych, jak i w przedmiotach, z których każdy z nas korzysta na co dzień. Dobrym przykładem jest choćby fotel z regulowaną wysokością.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że siłowniki gazowe zwykle posiadają również olej. Tym samym tak naprawdę są to sprężyny gazowo-hydrauliczne, potocznie określane jako sprężyny pneumatyczne. Olej pełni funkcję amortyzatora, hamując nieco ruch tłoczyska w końcowej fazie.

Co wyróżnia sprężyny pneumatyczne?

Dlaczego siłowniki gazowe to tak popularne elementy konstrukcyjne? Z pewnością odpowiada za to kilka czynników, takich jak:

  • wszechstronność zastosowania,
  • prosta konstrukcja,
  • możliwość wytworzenia dużej siły, niewielkim nakładem pracy.

Z pewnością w dużej mierze za popularność sprężyn gazowych odpowiada wszechstronności ich zastosowania. Jak już wspomnieliśmy, wykorzystuje się je między innymi jako elementy dużych, ciężkich i skomplikowanych maszyn przemysłowych. Jednak są obecne również we włazach, klapach czy meblach.

Ich konstrukcja jest bardzo prosta, co sprzyja niewielkiej awaryjności. Najważniejszą cechą wyróżniającą siłowniki gazowe jest możliwość wytworzenia dużej siły bez nadmiernego wysiłku. Innymi słowy, sprężyna gazowa sprawia, że możliwe jest zastosowanie dużej siły na przykład do pracy maszyny czy otworzenia ciężkiego gazu. Wszystko to przychodzi bardzo łatwo, bez dużego wysiłku mięśniowego.

Sprężyna gazowa — cena

Jeśli chodzi o takie urządzenie, jak sprężyna gazowa, to cena jest zależna od wielu czynników. Niemniej jednak koszt zakupu nie jest zwykle wygórowany. Mowa w końcu o elemencie, którego konstrukcja jest dosyć prosta. Z drugiej strony jakość wykonania tego typu elementów jest bardzo istotna. Konieczna jest absolutna szczelność siłownika, a także odporność na działanie wilgoci, skrajnych temperatur i czynników mogących wywoływać uszkodzenia mechaniczne. Tylko wtedy sprężyny gazowe można uznać za użyteczne, dzięki możliwości stosowania ich w różnych warunkach.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%