Zamknij

PIT 36 w 2022 roku

artykuł sponsorowany + 12:04, 04.03.2022 Aktualizacja: 12:05, 04.03.2022

PIT 36 jest jedną z podstawowych deklaracji podatkowych, która służy podatnikom podatku dochodowego, którzy rozliczają i opodatkowują się na zasadach ogólnych według skali podatkowej (na poziomach aktualnego 17 % i 32% podatku). W jaki sposób będzie można rozliczyć PIT 36 w 2022 roku? Czym są elektroniczne formy rozliczenia PIT? Czy nowe rozwiązania KSeF będą dotyczyły rozliczeń deklaracji podatkowych PIT?

Sposoby rozliczenia deklaracji podatkowej

Obecnie dostępne są dwa podstawowe sposoby rozliczenia deklaracji podatkowej PIT 36. Pierwszy z nich do deklaracja w formie tradycyjnej – czyli papierowej. Zeznanie podatkowe można przygotować w formie papierowej (ręcznie), lub na komputerze, a następnie wydrukować i podpisać. Tak przygotowany druk księgowy następnie należy osobiście złożyć w urzędzie, wsadzić do specjalnej maszyny na PITy (PITomatu), lub wysłać za pomocą listy poleconego operatora wyznaczonego Poczty Polskiej. W sytuacji wyboru deklaracji w formie elektronicznej podatnik będzie przygotowywał PIT 36 online, poprzez narzędzia udostępniane przez Ministerstwo lub w profesjonalnych aplikacjach komercyjnych.

Czy PIT 36 można rozliczyć w Twój e-PIT?

Usługa Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione w systemach Krajowej Administracji Skarbowej zeznanie podatkowe dla osób fizycznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu przy rocznym PIT podatnik ma nie musieć wypełniać żadnych wniosków i w ten sposób rozliczyć swój podatek przy użyciu systemu Twój e-PIT. Tego typu rozwiązanie jest możliwe dzięki reformie e-administracji oraz zgromadzone przez administrację skarbową informacje. Korzystanie z Twój e-PIT nie jest obowiązkowe, ale jest dostępne tylko dla wybranych deklaracji podatkowych. W rozliczeniu za 2021 rok z usługi Twój e-PIT skorzystać mogą podatnicy rozliczający się za pomocą PIT 37, PIT 38, PIT 28 i PIT 36. Jednak w przypadku deklaracji PIT 36 należy jednak wskazać, że usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. Ponadto zeznanie to nie będzie automatycznie akceptowane. PIT 36 w usłudze Twój e-PIT jest więc możliwy do przygotowania, ale dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, które składają te zeznania ze względu na uzyskiwane przychody np. z najmu, podnajmu lub innych umów o podobnym charakterze.

Czy można rozliczyć PIT 36 w systemie KSeF?

Pojawiły się pytania dotyczące KSeF i ewentualnej możliwości złożenia PIT 36 przez ten system. Należy jednak wyjaśnić, że Krajowy System e-Faktur (KSeF) ma umożliwiać wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Nie jest więc to system do przygotowywania deklaracji podatkowych, ale faktur w formie elektronicznej (obecnie funkcjonujący obok faktur papierowych oraz faktur elektronicznych nieustrukturyzowanych).

Elektroniczne formy PIT 36

W przypadku elektronicznych form deklaracji podatkowej można wyjaśnić, że jest to ten sam formularz, który podatnicy przygotowywali w wersji tradycyjnej. Zawiera te same informacje i treści, jednak przygotowywane w wersji elektronicznej – na komputerze (lub innym odpowiednim narzędziu), a następnie przesyłany do organów podatkowych przez internet.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%