Jednym z nieodłącznych elementów świata biznesu są pieniądze. W tym kontekście, w wielu przypadkach kluczowe staje się wykonanie wyceny przedsiębiorstwa. Istnieje wiele różnych metod takiego działania, a wiele zależy od konkretnych okoliczności. Każda z nich sprawdzi się bowiem w nieco innej sytuacji, dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego sposobu i prawidłowe jego wykorzystanie. O czym dokładnie mowa?
Wśród podmiotów, których aktywa wycenia się najczęściej, znajdziemy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością działającej na rynku kapitałowym. W jej przypadku szacuje się wartość udziałów, a więc praw majątkowych oraz obowiązków właściciele tego podmiotu gospodarczego. Wycena spółki z o.o musi zostać przeprowadzona według określonych reguł. Sprawdźmy, jaką metodę wyceny wybrać, aby
Wyceny spółki dokonuje się w różnych okolicznościach, w tym głównie przy ewentualnej transakcji sprzedaży udziałów lub transakcji kupna części udziałów. Określenie wartości rynkowej okazuje się również konieczne w przypadku planowanej emisji lub jeśli chodzi o podwyższenie kapitału. Wycena wartości spółki jest wskazana także wówczas, gdy podmiot ma ulec likwidacji.
Wartość przedsiębiorstwa nie jest kwestią umowną, lecz musi znajdować odzwierciedlenie w stanie faktycznym. Wycena wartości firmy to nie tylko rachunek zysków i strat, ale również wiele innych elementów, w tym szczegółowe liczby dotyczące przepływów pieniężnych, aktywów netto spółki itp. Wycena przedsiębiorstwa jest przeprowadzana na podstawie dostępnej, szczegółowej dokumentacji finansowej, ale także wartości majątku oraz czynników niematerialnych takich jak renoma marki, know-how itp.
Duże znaczenie w kontekście wyceny wartości firmy ma to, czy działa ona także na rynku publicznym. Kluczowy dla wyboru odpowiedniej metody okazuje się często też sam cel wyceny. Należy wymienić trzy główne i najczęściej stosowane grupy metod wyceny wartości spółki: metody majątkowe, metody dochodowe oraz metody porównawcze. Wycena spółki w oparciu o metody majątkowe opiera się o wycenę aktywów pomniejszonych o tzw. kapitał obcy. Należy jednak zaznaczyć, że nie bierze się tutaj pod uwagę np. wartości dodanej. Metodą majątkową jest między innymi metoda skorygowanych aktywów netto. Metoda dochodowa skupia się natomiast przede wszystkim na analizie zdyskontowanych przepływów pieniężnych (tzw. metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych DFC), a najważniejsze jest tutaj wskazanie, jaki zysk jest w stanie wygenerować spółka. Wycena spółki poprzez zastosowanie podejścia porównawczego sprowadza się do wyceny firmy na zasadzie porównania jej z innymi przedsiębiorstwami o podobnym profilu działalności.
Oczywiście, każda sytuacja jest nieco inna, więc nie ma to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma co kryć, że szacowanie wartości spółki nie jest proste i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Z tego powodu wycena udziałów w spółce z o.o. - Rzeczoznawcy.net.pl powinna być zlecona profesjonalistom, którzy zajmują się tego rodzaju wyzwaniami na co dzień. Często pomocny może okazać się bowiem radca prawny czy wykwalifikowany audytor.